Wiosenne oczyszczenie organizmu
Magdalena Nagler - foodmaniaWiosna to czas, gdy wszystko rodzi się na nowo. My zabieramy się za porządki domowe, jednak powinniśmy również pamiętać o porządkach w naszym organizmie.
Na przełomie zimy i wiosny następuje tzw. przesilenie wiosenne. Czym ono tak naprawdę jest i jak się objawia? Na pewno znacie to uczucie senności, czy utraty energii życiowej. Ciało jest ogólnie osłabione, występuję różne bóle, ale to nie wszystko! W tym czasie możemy zauważyć też nadmierne wypadanie włosów, pogorszenie stanu paznokci, bądź cery. Niestety często towarzyszą temu problemy z koncentracją, czy refleksem i stres. Takie objawy mogą występować nawet przez kilka tygodni.
To wszystko spowodowane jest brakiem ruchu podczas zimy. Mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu i niestety mamy mniejszy dostęp do promieni słonecznych. Przestawiamy się na tryb, w którym więcej czasu spędzamy na kanapie, niż na aktywnym trybie życia. Ograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców też w dużym stopniu przyczynia się do zmiany nawyków żywieniowych na gorsze, przez co w naszym organizmie mogą występować toksyny.
KOKTAJL: JABŁKO, NATKA PIETRUSZKI, CYTRYNA, AWOKADO , WODA NIEGAZOWANA
Skutkuje to tym, że na przełomie zimy i wiosny, kiedy dni się wydłużają, jesteśmy zmuszeni do zwiększonej aktywności fizycznej i psychicznej, która z kolei objawia się ogólnym zmęczeniem. Przesilenie wiosenne najbardziej dotyka osoby, które zapadły w przysłowiowy „sen zimowy” i bardzo zaniedbały swoją dietę oraz ograniczyły aktywność fizyczną do minimum.
Zatem co zrobić by przetrwać ten trudny przełom pór roku i czuć się lepiej?
Złotym środkiem może okazać się detoks.
Detoksu nie można mylić z dietą- są to dwa różne pojęcia. Poprzez detoks należy rozumieć proces odtruwania organizmu, który ma na celu poprawę pracy narządów wewnętrznych, odmłodzeniu, czy poprawę wyglądu.
Na ten proces składa się kilka elementów. Jednym z nich jest ruch. Ruch, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu, powoduje, że nasz organizm odpowiednio się dotlenia. Dzięki temu poprawiamy też kondycję mięśni i zyskujemy więcej sił. Aktywność wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale również psychiczną. Dzięki regularnym ćwiczeniom w organizmie podnosi się poziom serotoniny i endorfin, które odpowiadają za poprawę nastroju .
Kolejnym elementem warunkującym prawidłowo przeprowadzony detoks jest odpowiedni sen. Podczas snu zachodzi wiele ważnych procesów życiowych, pozwala on zregenerować nasz organizm i umysł. Średnia ilość snu to około 7- 8 godzin. Przy czym ważne jest, aby kłaść się spać przed godziną 22:00, ponieważ wtedy zaczyna się najbardziej wartościowa faza snu. Aby uzyskać równowagę warto też pamiętać o chwilach relaksu. Wyciszenie, może nawet codzienna medytacja pomogą w osiągnięciu spokoju wewnętrznego.
KOKTAJL: POMARAŃCZA, ZIELONA HERBATA, KIWI, OSTROPEST PLAMISTY
Najważniejszym i bazowym elementem każdego detoksu jest dieta. Główną zasadą jest spożywanie regularnych posiłków, zawierających pełnowartościowe produkty. Ważne, aby były lekkie i zdrowe, tak aby zbytnio nie obciążać układu pokarmowego. W takiej diecie powinno się wyeliminować wszelkie przetworzone produkty zawierające w składzie dodatki chemiczne. Oczywiście niedopuszczalne są również używki (alkohol, słodycze, papierosy). W oczyszczeniu organizmu pomogą za to produkty bogate w błonnik, zioła, świeże warzywa i owoce. Można z nich wyczarować kuszące dla oka i pyszne potrawy, które bardzo korzystnie wpłyną na nasz stan zdrowia i samopoczucia. Nie należy zapominać o odpowiedniej ilości wypijanej przez nas wody. Zaleca się, aby wypijać 2-2,5 litra dziennie wody, a zrezygnować z mocnej kawy, czy czarnej herbaty.
W mediach, czy przeróżnych publikacjach możemy spotkać się z propozycjami konkretnych, często restrykcyjnych diet. Każda z nich ma oczywiście swoje zalety, jednak trzeba pamiętać o tym, że nawet w trakcie przeprowadzania detoksu należy dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze wraz z odpowiednią dawką witamin. Zatem restrykcyjne diety lepiej odłożyć na bok, a na te kilka dni, w przeciągu których przeprowadzamy detoks najlepiej wybrać zbalansowany i lekki jadłospis, bogaty w świeże i nieprzetworzone produkty.
W przeprowadzeniu wiosennego detoksu pomogą na pewno:
Jabłka- są to owoce bogate w pektyny, czyli inaczej rozpuszczalny błonnik; pomaga on usuwać z organizmu toksyny oraz niepożądane produkty przemiany materii; ponadto zwalczają zaparcia; można spożywać je w najprostszej formie, jako przekąskę, czy również w sałatkach lub koktajlach.
Cytryna- to owoc cytrusowy, który skutecznie pomaga w odtruwaniu organizmu; posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne; jest bogata w witaminę C, która to z kolei wspomaga utrzymanie wysokiego poziomu związków neutralizujących wolne rodniki w wątrobie; owoc ten działa zasadowo i dzięki temu usprawnia proces detoksykacji organizmu; świetne nadaje się do przygotowania sosów do orzeźwiających sałatek, wzbogaci również każdy koktajl lub sok.
Buraki czerwone- warzywa zawierające barwnik betaninę, która posiada właściwości antyoksydacyjne; usprawniają pracę wątroby i woreczka żółciowego, co ma bezpośredni wpływ na usuwanie toksyn z organizmu; posiadają też błonnik, który pobudza jelita do pracy i pomaga je oczyścić z resztek pokarmowych; podane formie pesto, czy sałatki smakują rewelacyjnie.
Zielona pietruszka- ten produkt zawiera mnóstwo chlorofilu, który wspomaga detoks; działa moczopędnie i pomaga usuwać metabolity leków z organizmu; idealny składnik do wszelkiego rodzajów soków i koktajli.
Kapusta- zawiera mnóstwo witamin i minerałów oraz siarkę, która usprawnia pracę wątroby; najlepiej spożywać ją na surowo lub kiszoną, dzięki temu jej działanie będzie bardziej skuteczne.
Kasza jaglana- działa zasadotwórczo, przez co odkwasza organizm i tym samym przyspiesza proces oczyszczania; wykazuje również właściwości antytoksyczne i przeciwgrzybicze; podobnie jak wyżej opisane produkty również zawiera sporą ilość błonnika pomagającego w oczyszczaniu jelit; sprawdza się w wielu propozycjach dań- deserach, czy daniach obiadowych.
Zielona herbata- bogata w antyoksydanty wspomagające pracę wątroby; przyspiesza spalanie tłuszczów; aby wydobyć jej najcenniejsze właściwości należy ją zaparzać w temperaturze nie przekraczającej 80 stopni Celsjusza.
W bardzo prosty sposób na bazie tych składników można przygotować koktajle, czy sałatki, które powinny znaleźć się w jadłospisie podczas detoksu. Poniżej znajdziecie przykładowe propozycje, chociaż możliwości na wykorzystanie oczyszczających produktów jest bez liku.
SAŁATKA: KASZ JAGLANA, BURACZKI, SZPINAK, GREJPFRUT, OCET WINNY, ZIOŁA SUSZONE, NASIONA KONOPII
Detoks powinien trwać kilka dni. Organizm poddawany takiemu procesowi może reagować zmęczeniem lub bólami głowy. Może towarzyszyć temu również nieprzyjemny zapach. Jednak są to normalne objawy, które wskazują na to, że przeprowadzany przez nas detoks jest efektywny.
Aby utrzymać jego efekty, czyli dobre samopoczucie oraz lepsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych nie należy od razu wracać do dawnych nawyków żywieniowych. W okresie po przeprowadzonym oczyszczaniu powinno się sięgać po lekkostrawne posiłki, zawierające kasze, ryż, chude mięso czy ryby.
Organizm to nasze nasza ostoja, o której nie powinniśmy zapominać. Fundując sobie taki wiosenny detoks wzmacniamy się i poprawiamy nie tylko pracę narządów wewnętrznych, ale również nasz wygląd. Dbajmy o nasz organizm, a na pewno odwdzięczy nam się z nawiązką.
Zdrowy człowiek to szczęśliwy człowiek!
PRZYKŁADOWY DZIENNY JADŁOSPIS PODCZAS PRZEPROWADZANIA DETOKSU WIOSENNEGO:
- Śniadanie: Sałatka wiosenna
- II śniadanie: Wieloowocowy koktajl ze spiruliną
- Obiad: Dyniowe kotlety jaglane z czarną komosą + Zupa buraczno-jaglana z kokosową nutą
- Przekąska: Koktajl warzywny buraczano-pietruszkowy z rukolą
- Kolacja: Spaghetti z cukinii
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.