Czarny ryż, cesarska potrawa
Barbara StrużynaCzarny ryż to „zakazany ryż” dla mas w starożytnych Chinach. Według legend mógł go spożywać jedynie cesarz, a jego samowolna konsumpcja groziła utratą życia. Na szczęście dla nas, te czasy minęły i zamiast pozbawiać nas życia czarny ryż wzbogaca naszą dietę odżywczymi składnikami i można nawet rzec, że wpływa na dłuższe i witalne życie. Czarny ryż, to jedena z najbardziej wartościowych odmian ryżu.
Zawiera
flawonoidy - antocjany - pigmenty roślinne o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, (zawarte również w ciemnych lub czerwonych jagodach, możemy je znaleźć w jeżynach, borówkach, wiśniach i ciemnych winogronach) wspomagają walkę z nowotworem, wpływają korzystnie na wzrok, układ krążenia i pamięć, mają działanie przeciwzapalne. Opóźniają procesy starzenia, Według przeprowadzonych badań wynika, że jedna łyżeczka otrębów z czarnego ryżu zawiera więcej przeciwutleniaczy i antocjanów niż łyżka borówek amerykańskich ,
błonnik, korzystnie wpływa na przewód pokarmowy, jest go 3 razy więcej niż w ryżu białym,
zawiera przeciwutleniacze w postaci wytaminy E,
witamny z grupy B
oraz wapń, magnez, żelazo, cynk i 18 aminokwasów.
Czarny ryż jest lekkostrawny ale w przeciwieństwie do białego ryżu nie jest kwasotwórczy w trawieniu. Po ugotowaniu głęboka czerń ziaren zmienia się w purpurę lub fiolet, potrawa ma lekko kleistą konsystencję i orzechowy delikatny posmak. Zamiana białego na czarny ryż jest dla naszego organizmu niezwykle korzystna. Ryż biały jest pozbawiony swojej wierzchniej odrywy, gdzie znajduje się większość cennych składników odżywczych, minerałów i antyoksydantów.
Kosztem jaki musimy ponieść przy wyborze czarnego ryżu, to dłuższy czas gotowania ok 35 do 40 min. Jest jednak na to rada. Przepłukany wcześniej zimną wodą ryż zalewamy wodą (w proporcji 1 do 2 (tzn. na jedną szklankę ryżu wlewamy 2 szklanki wody)), doprowadzamy do wrzenia. Mieszamy, aby odkleić ziarenka od dna garnka, przykrywamy pokrywką i ustawiamy jak najmniejszy ogień. Gotujemy nie mieszając. Jednak gotując ryż pierwszy raz powinniśmy sprawdzić czy ryż nie przywiera nam zbytnio do dna, (zależy od kuchenki na której gotujemy) wtedy mieszamy aby się nie przypalił. Trening czyni mistrza i po kilku próbach możemy spokojnie zająć się innymi sprawami a ryż będzie gotował się sam. Dodatkowo możemy po ugotowaniu zawinąć garnek z ryżem w koc. Ryż będzie bardzo długo ciepły i gotowy do spożycia przez wiele godzin.
Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden sposób gotowania ryżu i kasz: to gotowanie w torebkach plastikowych, który niestety może powodować przenikanie substancji z woreczka foliowego do pożywienia.
Smak czarnego ryżu jest wprost uzależniający, pasuje zarówno do potraw na słodko jak i do dań wytrawnych. Ryż możemy ugotować z imbirem, kardamonem lub goździkami. Tuż przed podaniem możemy dodatkowo wzbogacić danie olejami tłoczonymi na zimno: sezamowym, orzechowym lub lnianym.
Ryż czarny doskonale komponuje się z owocami morza, rybami i pieczonymi mięsami zwłaszcza z kaczką. Ryż jest niezwykle smaczny z warzywnymi sosami i warzywami pieczonymi.
Jego prozdrowotne właściwości powodują, że czarny ryż wykorzystywany jest w wieloraki sposób. Mielone ziarno ryżu czarnego (mąka, którą możemy zrobić sobie sami mieląc ziarna w młynku do kawy) może być wykorzystywane do pieczenia chleba, ciastek, smażenia naleśników. W niektórych rejonach świata z ryżu czarnego wyrabia się makaron, płatki ryżowe, przyrządza się z niego pudding.
Jedno jest pewne, podejmując gości potrawami z ryżem czarnym w roli głównej, zrobimy niepowtarzalne wrażenie a przy okazji będzie zdrowo i lekko.
Przepisy z czarnym ryżem znajdziesz tutaj.
Oczywiście zachęcamy do zamiany ryżu białego rafinowanego na tą niezwykle wartościową odmianę. Potrawy z ryżem znajdziesz tutaj.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.