Roślinne zamienniki nabiału
gotujwstylueko.plDiety eliminacyjne zyskują dziś coraz większą popularność. Nie jedzenie glutenu, cukru, mięsa, czy nabiału już nikogo nie dziwi. Wielu ludzi dąży do wybrania optymalnego dla siebie sposobu odżywiania tak, by móc cieszyć się pełnią zdrowia i sił.
JAK ODSTAWIĆ NABIAŁ?
Jedną z najczęściej wymienianych trudności w zmianie sposobu żywienia jest odstawienie nabiału. Osoby, które przez całe życie odżywiały się w sposób tradycyjny, wykorzystywały go do przygotowania niemal każdego posiłku (zupy, sosu, ciasta, czy zwykłej kanapki) nie wyobrażają sobie swojej diety bez spożywania produktów mlecznych. O ile zastąpienie mleka krowiego roślinnym zamiennikiem jest całkiem proste, bo rynek oferuje coraz to większy asortyment w tym zakresie, o tyle przetwory z mleka uważane są za gamę produktów nie do zastąpienia. Jest to mylne przekonanie. W sklepach znajdziemy mnóstwo roślinnych zamienników nabiału, które z powodzeniem mogą zastąpić nabiałowe produkty odzwierzęce. Całkowite odstawienie nabiału to proces, który może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Nie zrażaj się po pierwszej nieudanej próbie. Staraj się znaleźć swoje ulubione zamienniki i powoli przestawiać kubki smakowe na trochę inne doznania. Wszystko jest w naszej głowie, więc gdy już świadomie podejmiesz decyzję o odstawieniu nabiału i stopniowo będziesz eliminować poszczególne produkty ze swojej diety, Twoje nawyki zaczną się zmieniać. Po jakimś czasie okaże się, że całkiem dobrze radzisz sobie bez nabiału, a klasyczne serki, twarogi, sery żółte, masło, czy mleczne desery po prostu przestaną cię kusić.
ROŚLINNE MLEKO, ŚMIETANKA, MASŁO, JOGURT, SER?
Chociaż do niedawna nazwy wielu roślinnych zastępników nabiału jednoznacznie podpowiadały, który produkt może stanowić alternatywę dla klasycznych przetworów mlecznych, zmiany w prawie zakończyły ten proceder. Produktów pochodzenia roślinnego nie można określać nazwami zarezerwowanymi dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie znajdziemy już w sklepie np. kokosowej śmietanki, mleka kokosowego, migdałowego, masła orzechowego i kakaowego.
ROŚLINNE NAPOJE ZAMIAST MLEKA:
Sojowe, migdałowe, owsiane, ryżowe, kokosowe, orkiszowe, jaglane, konopne są już na wyciągnięcie ręki. Wskazówki i przepisy na napoje roślinne publikowaliśmy w poprzednim numerze gazetki, zapraszamy też do szukania przepisów na naszej stronie.
ROŚLINNE ZAMIENNIKI JOGURTÓW I ŚMIETANY
Są trudniej dostępne, niż napoje roślinne, ale coraz więcej sklepów poszerza swój asortyment o te właśnie produkty. Najbardziej popularne są desery lub alternatywne produkty sojowe, konopne i kokosowe, w konsystencji identyczne jak te mleczne. Zawierają pożyteczne bakterie probiotyczne, korzystne dla zdrowia flory jelitowej.Sojowy smakuje jak klasyczny jogurt z mleka krowiego. Kokosowy jest trochę bardziej kwaśny. Konopny podobnie jak pozostałe może być w wersji naturalnej lub z dodatkiem owoców, wanilii lub kakao.
Aby wykonać taki prozdrowotny deser w domu, potrzebujesz jedynie
słoik, 1 litr napoju sojowego (lub konopnego), bakterie probiotyczne
Ciepły napój roślinny wystarczy wymieszać z bakteriami i odrobiną cukru, który będzie pożywką dla bakterii. Następnie należy odstawić całość w ciepłe miejsce na minimum 12 godzin (słoik z miksturą można zawinąć w koc), a potem przelać przez sitko wyłożone gazą. Pozostały na gazie gęsty płyn to gotowy deser zawierający probiotyczne bakterie.
Roślinne zamienniki śmietanki i śmietany (zwane produktami zagęszczonymi lub alternatywnymi), wykorzystywane są do zagęszczania zup, sosów, do surówek, czy jako składnik deserów. Gęsta część kokosa z puszki lub kartonika to najlepszy naśladowca bitej śmietany.
MARGARYNY
To produkt, który znajdziemy w każdym sklepie spożywczym, ale UWAGA nie wszystkie konwencjonalne margaryny są pozbawione laktozy, zawierają serwatkę lub maślankę oraz mnóstwo szkodliwych substancji, między innymi tłuszcze utwardzone i konserwanty. Margaryny ekologiczne są mieszanką olejów: kokosowego, rzepakowego, palmowego, masła shea, soków z marchwi, cytryny i przypraw, w szczególności kurkumy.
Sugerując się tym składem, sami możemy wykonać taką margarynę w domu. Wystarczy
olej kokosowy wymieszać z innym dowolnym olejem, łyżką octu jabłkowego, odrobiną soli i kurkumy, przełożyć do pojemniczka, wstawić do lodówki do zastygnięcia i gotowe.
Jeśli interesuje Cię mniej tłusta wersja, wypróbuj smarowidło z kaszy!
Ugotuj kaszę i zmiksuj na gładko z napojem sojowym, odrobiną soli, kurkumy i olejem kokosowym. Przełóż do naczynia i przechowuj w lodówce.
WEGAŃSKIE ZAMIENNIKI SERÓW
Dla naszej wygody możemy już kupić wegańskie zamienniki mozzarelli, serów żółtych w plastrach, jak i tarte. Jako najlepszy zamiennik sera, twarogów i serków polecamy tofu, w konsystencji podobne do twarogu. Naturalne tofu może być dla niektórych mdłe i bez smaku, ale odpowiednio przyprawione może stać się świetnym dodatkiem do wielu dań. Tofu wędzone, które jest zdecydowanie bardziej intensywne w smaku, świetnie nadaje się na kanapki. Ciekawym smakołykiem może okazać się cudownie ciągnący się „ser” z ziemniaka.
"Ser" z ziemniaka
Ugotowane ziemniaki wrzuca się do naczynia blendera wraz z olejem, płatkami drożdżowymi, czosnkiem i wodą oraz dowolnymi przyprawami. Wszystkie składniki miksuje się na jednolitą masę i gotowe.
Możesz go użyć jako dip do warzyw lub nachosów. Podobny ser możemy wykonać z kalafiora.
Smak sernika możemy odnaleźć przygotowując białą warstwę z namoczonych orzechów nerkowca, migdałów blanszowanych lub słonecznika. Aby uzyskać kwaskowaty smak dodajemy soku z cytryny. Takie zmiksowane orzechy i ziarna nadają się również do wykonania domowych kremów do smarowania, twarożków o różnej ziarnistości, a nawet serków nadających się do krojenia.
ROŚLINNE LODY
Mleko, jogurty, śmietanka to składniki lodów, które w miarę łatwo można zastąpić napojami roślinnymi i ich zagęszczonymi odpowiednikami lub kokosem w różnej postaci.
Proste domowe lody wykonasz z banana lub owoców jagodowych, takich jak: truskawki, poziomki, jagody, czy maliny.
Wystarczy zmiksować owoce z jednym z zamienników mleczka czy śmietanki, wstawić do zamrażarki na kilka godzin (od czasu do czasu miksując, aby nie powstały kryształki lodu) lub zmiksowane ze sobą składniki wlać do maszynki do lodów i gotowe.
Gdy poznasz bogactwo wegańskich możliwości możesz stwierdzić, że całe Twoje wcześniejsze serowe życie było bardzo ubogie i nudne.
Artykuł pochodzi z kwartalnika lato 2018 Gotuj w stylu eko.pl
Agata Dominiak (wegeweda) - Szef Kuchni
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.