“Organizm sam wie co jest dla niego najlepsze, pozwólmy mu to wybrać."
“Organizm sam wie co jest dla niego najlepsze, pozwólmy mu to wybrać."
Klimatolodzy biją na alarm. Wskazują na emisję gazów cieplarnianych, jako najbardziej prawdopodobną przyczynę ocieplania się klimatu, a także związanych z tym zagrożeń dla planety i ludzi. Chociaż ten temat budzi kontrowersje i nie wszyscy wierzą w globalne ocieplenie, to większość z nas widzi zmiany pogody, temperatury czy poziomu i jakości wód w otaczającym nas świecie.
Przed Bożym Narodzeniem w naszym kraju obchodzimy Wigilię Bożego Narodzenia. Pod obrus wkładane jest sianko, które po wieczerzy dawniej dawano zwierzętom aby dobrze się chowały. Zebrani na wigilijnej wieczerzy dzielą się opłatkiem wypiekanym z białej mąki i wody, składając sobie wzajemnie życzenia. Tego dnia na stole pojawia się dwanaście potraw na cześć apostołów, uczniów Jezusa oraz tyle ile jest miesięcy w roku. W niektórych regionach spotyka się nieparzystą liczbę potraw: 5, 7, 9 lub 11.
Kiedyś pokarmy przygotowane na Święta Wielkanocne były bardzo ciężkie. W ten sposób wynagradzano sobie długi okres postu. Obecnie mamy mnóstwo składników i pomysłów, aby śniadanie i całe święta sprzyjały zdrowiu.
W Wielkanocnym menu, w zależności od regionu można znaleźć: żurek z białą kiełbasą, barszcz biały i wszelkiego rodzaju faszerowane jaja. W tym przypadku mamy bardzo szerokie pole do eksperymentowania z różnym farszem np. z awokado, ze szpinaku, z chrzanowym, ziołowym z kiełkami i szczypiorkiem, z soczewicą. Na stoły trafiają również pasztety z mięsa lub warzywne, pieczone mięsa i wędliny domowej roboty. Do nich świetnie pasują chrzan i ćwikła z chrzanem. Wśród lżejszych potraw znajdziemy wszelkiego rodzaju sałatki jarzynowe. Wśród deserów i słodkości królują domowe ciasta: baby (drożdżowe, piaskowe, na bazie majonezu, gotowane), serowa pascha i mazurki.
MENU NA WALENTYNKI
Zdania czy obchodzić Walentynki czy nie są podzielone. Kiczowate czerwone serca, balony czy lizaki w kształcie serduszka można kupić wtedy wszędzie. Ale dla nas Walentynki mogą stać się okazją, aby przyjemnie, razem ze swoją ukochaną osobą spędzić czas delektując się wspólnie przygotowanym posiłkiem. Można ugotować Jej/Jemu coś pysznego prosto od serca. Coś lekkiego, pełnego smaku ale łatwego, a przy tym szybkiego w przygotowaniu.
Apulia włoski region położony na obcasie włoskiego terytorium. Miejsce które wato poznać. Apulia to: morze, stare oliwne drzewa, winnice, farmy, kościoły, domy trulli, piękne kremowo-białe miasteczka, porty, niebieskie łódki rybaków, wąskie uliczki i ludzie - przyjaźni i pomocni. Kuchnia regionu jest prosta, pełna warzyw i owoców, owoców morza i ryb oraz makaronów, ponieważ to tutaj rośnie najlepsza pszenica z której są wyrabiane typowe dla regionu makarony: orecchiete - czyli makaron w kształcie uszek, chianciarelle - makaron nieco mniejszy niż orecchiette i fenescecchie cieniutkie makaronowe paski. Apulię zwiedzaliśmy w maju, pogoda była piękna a turystów umiarkowana ilość. Apulia jest bardzo przyjazna weganom i wegetarianom. Region można zwiedzać prawie cały rok. Najgorętszym miesiącem jest sierpień. Średnia temperatura dla tego miesiąca wynosi 31 stopni C, a dla grudnia 14 stopni C. Najzimniejszy jest styczeń 13 stopni C.
Węgiel aktywny to kolejna naturalna substancja obok sody, która znajduje szerokie zastosowanie w codziennym życiu. Swoją wyjątkowość zawdzięcza specyficznym chemicznym właściwościom powierzchni oraz strukturze, na którą składają się nieregularnie występujące w nim mikro i makro pory. Dzięki czemu jego powierzchnia sorbcyjna osiąga wg różnych źródeł od 2500m² do ponad 3500m² na gram (dla porównania powierzchnia boiska piłkarskiego to ok 7000m²).
W ostatnim czasie cieszy się on rosnącą popularnością, bowiem oprócz zastosowania medycznego, np. przy zatruciach pokarmowych, znalazł zastosowanie w kosmetyce i kulinariach.
Sebastian Kneipp propagator hydroterapii, ziołolecznictwa oraz racjonalnego sposobu odżywiania napisał:
"Każdy kontakt z wodą to dodatkowa minuta życi"
Na pączątek wykonaj piling.
Następnie zrelaksuj się w wannie.
Na koniec wklep w ciało naturalny balsam.
Jeszcze kilkanaście lat temu mleko kozie nie było tak dostępne na rynku jak obecnie. Dziś bez problemu można kupić mleko kozie i jego przetwory: serki, sery, rolady, jogurty, twarogi czy masło. W ciągu ostatnich 30 lat odnotowano światowy wzrost produkcji mleka koziego o połowę. Wzrost zainteresowania tym produktem wiąże się z wysoką wartością odżywczą i dobroczynnym wpływem na zdrowie człowieka. Na świecie najwięcej mleka koziego produkują Indie i Bangladesz. W Europie Francja jest jego czołowym producentem.
Syntetyczne substancje chemiczne stosowane do produkcji repelentów (substancje i inne środki odstraszające organizmy żywe) mogą niszczyć środowisko i negatywnie wpływać na zdrowie. Obawy te powodują, że poszukujemy naturalnych ekologicznych środków odstraszających owady. Mimo, że syntetyczne środki nadal są częściej stosowane, to naturalne środki mogą skutecznie i co najważniejsze, bezpiecznie je zastąpić. Badania wskazują, że środki naturalne działają równie skutecznie a czasem nawet lepiej od tych syntetycznych w pierwszych 60 minutach stosowania.
Okres jesienno – zimowy lub przednówek, to czas, w którym składniki odżywcze, witaminy i minerały czerpiemy z warzyw korzeniowych. W tym okresie nasz układ immunologiczny wystawiony jest na próbę. Jak zatem podnieść swoją odporność i zadbać o zdrowie? Czekając na wiosenne nowalijki, które wcale nie muszą służyć zdrowiu (przez nadmierne nawożenie), możemy, a nawet powinniśmy sięgać po najzdrowszy składnik - kiełki. Ich dostępność jest całoroczna, a same kiełki są wspaniałym pokarmem - pokarmem życia. Można je kupić lub wyhodować samemu. Sposobów skiełkowania nasion jest kilka.
Ocet jabłkowy i inne octy jako zdrowe dodatki do zbilansowanej zdrowej diety
Ocet jabłkowy to coraz bardziej doceniany środek spożywczy. Uznany za eliksir zdrowia. Ma bardzo szerokie zastosowanie, a przygotowanie go nie jest trudne. Po ocet powinny sięgać nie tylko osoby odchudzające się, gdyż jego zastosowanie jest znacznie szersze. Ocet jabłkowy jest bardzo popularny. Popularność zawdzięcza właściwościom odchudzającym. Jednak aby mieć wymarzoną sylwetkę należy dbać o prawidłową dietę, jeść pięć zbilansowanych posiłków w ciągu dnia oraz uprawiać aktywność fizyczną. W sklepach ze zdrową żywnością jest hitem. Nie ma chyba czasopisma, które nie poświęciłoby mu choćby rubryki. Fora internetowe są pełne porad. Ocet odgrywa istotną rolę w doprawianiu potraw, którym dodaje aromatu, ostrości i wartości odżywczych.
Prowansja była pierwszą prowincją Imperium Rzymskiego. Jej nazwa pochodzi od włoskich słów Prowincja Nostra - nasza prowincja. Usiana jest średniowiecznymi wioskami i miasteczkami. Nasza podróż trwała dziesięć dni. Bilety lotnicze kupiliśmy do Nicei. Wynajęliśmy samochód i autostradą kierowaliśmy się do Prowansji.
Podczas sprzątania domu możesz zastąpić wszystkie chemikalia domowymi, przyjaznymi dla środowiska i zdrowia, środkami do czyszczenia. Przyczynisz się do dbania o środowisko oraz dbasz o zdrowie twoje i twoich najbliższych. Produktami spożywczymi możesz posprzątać dom równie skutecznie i dobrze jak komercyjnymi środkami chemicznymi dostępnymi w sklepach. W kuchni znajdziesz sodę oczyszczoną, cytrynę, ocet, sól drobnoziarnistą, szare mydło marsylskie i olejki eteryczne. Samodzielnie przygotowane mieszanki z tych składników spowodują, że twoje otoczenie będzie czyste i pachnące. Domownicy będą mniej narażeni na toksyczne substancje znajdujące się w popularnych detergentach do sprzątanie a ty tym samym mniej narażona na alergie. Środki takie bez obaw możemy stosować tam, gdzie są małe dzieci i zwierzęta.
Brokuł należy do rodziny kapustowatych, zwany inaczej kapustą szparagową. Prawdopodobnie pochodzi z Cypru. Brokuł to zielone ale też fioletowe warzywo. Można go spożywać na surowo, przyrządzonego na parze, gotowanego, zapieczonego czy w postaci kiełków. Znakomicie nadaje się do mrożenia (rozdzielamy na małe rózyczki, myjemy, blanszujemy (ok 3 min) z dodatkiem soku z cytryny, schładzamy i mrozimy).
Borówka czernica (Vaccinium myrtiłlus L.) pochodzi od łacińskiego wyrazu bacca – jagoda. Nazwa gatunkowa stosowana od XVI w. jest nawiązaniem do mirtu, który nieco przypomina krzewinki borówek. Nazywana również: czarną jagodą, czernicą, borówką czarną, borówką, borowiną, jagodziną, leśną jagodą.
Gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Rośnie na obszarach leśnych o klimacie umiarkowanym i arktycznym. Konkuruje z borówką amerykańską, której owoce są większe, mają bardziej galaretowatą wewnętrzną strukturę. W przeciwieństwie do jagód, borówki do celów konsumpcyjnych pozyskuje się głównie z upraw. Można również z powodzeniem obsadzić krzakami borówki przydomowy ogródek i korzystać ze świezych owoców od połowy lipca do września.
Pomidor- nazwa łacińska Lycopersicum esculentum gatunek rośliny z rodziny psiankowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej. Do Europy dotarł po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba 1492 roku. Początkowo uważano go za roślinę trującą i traktowano jako roślinę ozdobną. Główny obok oliwy składnik diety śródziemnomorskiej. Ma szerokie zastosowanie kulinarne, zdrowotne i dietetyczne. Ceniony za smak i za wysoką zawartość składników mineralnych oraz witamin.
Cebula (Allium cepa L.) - dwuletnia bylina z rodziny liliowatych (Liliacea). Jest cenionym warzywem ze względu na swoje właściwości lecznicze i smakowe. Jej walory znane są od czasów starożytnych. Smak i aromat doceniły wszystkie kuchnie świata. Jest łatwa w uprawie i w przechowywaniu. Chyba nie ma kraju, gdzie nie występowałoby to warzywo. Można ją jeść na surowo i po obróbce termicznej. W Polsce to jedno z najtańszych warzyw. Polacy najbardziej upodobali sobie cebulę o żółtej suchej łusce. Cebula bywa ciężkostrawna dlatego dobrze dodawać do niej zioła np.: imbir, majeranek, kminek, miętę, oregano, bazylię, cząber, koper.
Kapusta czerwona należy do roślin kapustowatych, krzyżowych. Jest rośliną dwuletnią, występuje tylko w uprawie.
Warzywo to klasyfikowane jest w czołówce listy produktów fitoterapii. Fitoterapia to leczenie za pomocą warzyw owoców i zbóż. Lista leczniczych produktów obejmuje około 100 pozycji, a kapusta jest w dziesiątce najskuteczniejszych roślin leczniczych. Medycyna ludowa od dawna zna właściwości lecznicze liści tego warzywa. Stosuje się je zewnętrznie i wewnętrznie.
Nie, nie jest konieczna. Użytkownicy niezarejstrowani w serwisie mają swobodny dostęp do przepisów, artykułów, komentarzy i innych treści zamieszczonych w serwisie - nie mogą ich jednak dodawać. Tylko zarejestrowany Użytkownik serwisu może dodać własny przepis, napisać komentarz lub artykuł (w tym wypadku konieczny będzie kontakt z Administratorem). Ponadto zarejestrowani Użytkownicy mają możliwość grupowania ulubionych przepisów i tekstów, biorą udział w Rankingu punktowym i wreszcie - mają możliwość wymiany zdobytych punktów na nagrody.
Regulamin serwisu www.gotujwstylueko.pl.
Najczęstsze przyczyny problemów z logowaniem:
1. Czy konto w serwisie zostało aktywowane? W mailu potwierdzającym rejestrację w serwisie znajduje się link aktywacyjny - logowanie do serwisu będzie możliwe dopiero po kliknięciu tego linku i aktywowaniu konta.
2. Czy podczas wpisywania hasła był wciśnięty Caps Lock? System rozróżnia małe i duże litery w haśle, dlatego klawisz Caps Lock musi być wyłączony w trakcie wpisywania hasła.
3. Czy wpisane hasło było prawidłowe? Jeżeli nie pamiętasz hasła użytego przy rejestracji w serwisie, można użyć przycisku "Reset hasła", który znajduje się poniżej okna logowania.
Wystarczy kliknąć na symbol otwartych drzwi znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu (na belce z danymi zalogowanego Użytkownika).
Serwis wyposażony został w dwie wyszukiwarki:
- wyszukiwarka ogólna na belce menu głównego - przeszukuje wszystkie treści w serwisie (przepisy, artykuły, newsy, porady), szuka zadanej frazy zarówno w tytule, jak i w treści,
- wyszukiwarka przepisów na stronie Przepisy - szuka zadanej frazy w nazwie i w składnikach, dodatkowo wyposażona została w filtry.
Wystarczy otworzyć zakładkę Polubione i znaleźć przepis (lub inny wpis), który ma być usunięty z ulubionych. Następnie klikamy na ikonkę serca (tę samą, która służy do polubienia) i gotowe - przepis powinien zniknąć z zakładki Polubione.
Przepisy mogą komentować wyłącznie zalogowani Użytkownicy. Wystarczy kliknąć na ikonkę dymku dialogowego, która znajduje się zawsze poniżej przepisu (obok ikonki serca).
Użytkownik ma do dyspozycji 2 sposoby prezentacji zgromadzonych na swoim Koncie punktów:
- Całkowita liczba punktów zgromadzonych przez Użytkownika (wraz z punktami wymienionymi już na Nagrody) dostępna jest w Profilu Użytkownika (wymagana rejestracja i logowanie) oraz w Rankingu.
- Aktualna liczba punktów dostępnych do wymiany na nagrody (całkowita liczba punktów zgromadzonych przez Użytkownika pomniejszona o punkty już wymienione na Nagrody) dostępna jest w profilu Użytkownika (wymagana rejestracja i logowanie).
Wystarczy odwiedzić zakładkę Nagrody i wybrać jedną z nagród (jeżeli pozwala na to stan punktów można wybrać wiele nagród). Następnie należy wybrać sposób dostarczenia przesyłki (możliwy jest odbiór osobisty w najbliższym sklepie ekologicznym lub usługa Poczty Polskiej).