Czym możemy zastąpić jaja w przepisach?
gotujwstylueko.plGDY NIE MOŻEMY LUB NIE CHCEMY JEŚĆ JAJ
Osoby na diecie wegańskiej lub uczulone na białko jajka kurzego mogą mieć niemały problem w zaplanowaniu swojej diety. Jaja występują niemal w każdym przetworzonym produkcie spożywczym. Zastąpienie jajka w potrawach nie jest proste. Choć zamienników jajek jest wiele, nie można wskazać jednego uniwersalnego, który sprawdzi się we wszystkich daniach. Każdy zamiennik pełni inne funkcje i w zależności od przeznaczenia i potrzeb wykorzystania, trzeba poznać je wszystkie. Poniżej znajdziecie mały zbiór zasad, dzięki któremu dowiecie się jakim produktem, w których daniach i w jakich proporcjach zastąpić jajo kurze.
CZYM MOŻEMY ZASTĄPIĆ JAJA W PRZEPISACH?
SIEMIĘ LNIANE, NASIONA SZAŁWII HISZPAŃSKIEJ (CHIA)
Napęczniałe w niewielkiej ilości płynu, tworzą galaretowatą masę, którą stosuje się jako zamiennik jaj między innymi do ciast, ale również jako substancję zagęszczającą sosy czy smoothie. Mają one właściwości wiążące. Przed zmieszaniem nasion z wodą warto je zmiksować, aby siemię lub chia miały bardziej zwartą konsystencję. Aby zastąpić jedno jajko należy użyć około 1 łyżki papki z siemienia lub chia. W podobny sposób można postąpić z łuską babki jajowatej zalewając 1 łyżeczkę łuski 1/3 szklanki wody, odczekać do zgęstnienia i można stosować do ciast lub kotletów. Oprócz nadawania odpowiedniej konsystencji daniom, produkty te posiadają również cenne składniki odżywcze. Zawierają kwasy omega-3, które występują w postaci kwasu alfa-linolenowego (ALA), podwyższają poziom dobrego cholesterolu HDL we krwi. Posiadają także dużą zawartość wapnia i żelaza. Ilość wapnia w szałwii hiszpańskiej przewyższa wiele produktów mlecznych.
MUSY OWOCOWE
Są idealne do ciast i słodkich wypieków: muffinów, babeczek, brownies. Nadają wilgoci, wiążą składniki, nadają wypiekom naturalnej słodyczy, dzięki czemu można ograniczyć dodatek cukru. 1/2 rozgniecionego lub zmiksowanego banana lub 1/2 szklanki musu jabłkowego zastąpi 1 jajo. Dobrze w roli jajka sprawdzi się również zmiażdżone awokado.
PUREE Z WARZYW (NP. Z PIECZONEJ DYNI LUB BATATÓW)
Warzywne puree ma podobne właściwości, jak mus owocowy, ale nadaje charakterystyczny smak i obciąża ciasto. Żeby ciasto lepiej wyrosło, można dodać ½ łyżeczki sody lub proszku do pieczenia. Warzywne przeciery świetnie sprawdzą się przy pieczeniu ciastek, placków, babeczek czy chlebków jak również kotletów i pasztetów.
MĄKI
Mąka np. ziemniaczana, kukurydziana, sojowa, owsiana wymieszana z 2 łyżkami wody zagęści, zwiąże i spulchni ciasto. To świetny zastępnik jajka w naleśnikach, biszkopcie, a także wegetariańskich kotletach, klopsach.
CZARNA SÓL (KALA NAMAK) – nadaje potrawom jajeczny smak, dzięki dużej zawartości siarczanów. Ma ona intensywny aromat, już niewielka ilość soli sprawi, że potrawy będą miały jajeczny aromat. Szczególnie nadaje się do majonezów, pasztetów, zapiekanek czy tofucznicy (jajecznica z tofu).
SILKEN TOFU
Silken tofu czyli tofu jedwabiste różni się od zwykłego tym, że łatwiej się rozpada i jest bardziej miękkie. 1/3 rozgniecionej kostki tofu sprawdzi się w każdym wypieku. Zarówno słodkim, jak i wytrwanym. Nadaje wilgotność, wiąże i jest neutralne w smaku. Tofu świetnie pasuje jako zamiennik w „jajecznych”potrawach np. jajecznica wegańska – imituje konsystencję jajeczną.
OCET JABŁKOWY Z SODĄ
Jedna łyżka octu jabłkowego i 1/2 łyżeczki sody lub proszku do pieczenia - nadadzą puszystości i spulchnią ciasto. Świetnie sprawdzi się we wszelkich wypiekach, które muszą wyrosnąć, np. omlety, biszkopty.
AQUAFABA
To woda po gotowaniu ciecierzycy lub po odsączeniu ciecierzycy w puszce. Równie dobrze ubija się co białko jaja, dlatego stanowi świetny zamiennik jaj przy domowej produkcji majonezu bezjajecznego. Aquafabę można wykorzystać również do wykonania wegańskiej bezy, zastępując białko jaja wodą po ugotowaniu ciecierzycy.
Artykuł pochodzi z kwartalnika wiosna 2018 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.