Domowe izotoniki na lato
gotujwstylueko.plIzotoniki to napoje przeznaczone głównie dla sportowców, które pozwalają nam szybko i bezpiecznie uzupełnić wodę oraz składniki mineralne, które tracimy podczas wytężonego wysiłku fizycznego.
Gdy się intensywnie pocimy, z naszego organizmu uchodzi nie tylko woda, ale również sód, potas, magnez, wapń i chlor. Zbyt duża utrata wody i elektrolitów przejawia się gwałtownym spadkiem wydolności fizycznej, a w skrajnym przypadku prowadzi do zasłabnięcia lub utraty przytomności. Zadaniem izotonicznego napoju jest: ugaszenie pragnienia, nawodnienie organizmu, uzupełnienie elektrolitów, przeciwdziałanie przegrzaniu i wyczerpaniu organizmu, dodatkowy przypływ energii. Jego cechą charakterystyczną jest szybka przyswajalność przez organizm wody, cukrów i składników mineralnych. Podstawą takiego napoju jest woda, najlepiej nisko lub średnio zmineralizowana oraz dodatek soli i miodu. W zależności od preferencji smakowych należy dodać soki owocowe z cytryny, granatu, pomarańczy, grejpfruta, jabłka, ananasa. Zamiast wody możemy wykorzystać napar z pokrzywy lub mięty, wodę kokosową (uznawaną za jeden z najlepszych naturalnych izotoników), wodę z brzozy, klonu lub wodę alkaliczną. Miód możemy zastąpić syropem klonowym lub daktylowym.
Lepiej zapobiegać uczuciu pragnienia niż je zaspokajać - pijmy, zanim poczujemy pragnienie, bo ono oznacza już odwodnienie, a co za tym idzie obniżenie poziomu elektrolitów we krwi, co z kolei powoduje spadek wydolności organizmu. Pocąc się bardzo intensywnie, powinniśmy w małych porcjach wypijać ok. 0,5 litra płynu na godzinę. Napój powinien być schłodzony, dobrze potrzymać go przez chwilę w ustach, tu też jest wchłaniany. Jednorazowo nie powinniśmy pić więcej niż szklankę napoju. Po wysiłku możemy również skorzystać z tzw. napojów funkcjonalnych, czyli takich, które poza nawadniającymi właściwościami wykazują działania prozdrowotne. W takich napojach najczęściej możemy znaleźć kurkumę, imbir, cynamon, pieprz, owoc granatu i inne znane superfoods, jak: kakao, lucuma, sproszkowane: glony i młode trawy, maca i białko konopne. Taki domowy koktajl będzie miał gęstą konsystencję, gdyż można do nich dodać zmiksowane rośliny zielone: szpinak, rukolę, natkę pietruszki, owoce jagodowe lub ugotowane buraki. Może on zastąpić jeden z posiłków (jedna z porcji warzyw i owoców) w dziennej diecie.
Przepisy na domowe izotoniki znajdziecie tutaj.
fot. Anita Zegadło
Artykuł pochodzi z kwartalnika lato 2018 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.