Domowy napój roślinny zamiast mleka
gotujwstylueko.pl
Z uwagi na alergie czy nietolerancje pokarmowe, coraz więcej osób interesuje się dietą wegańską lub częściowym wykluczaniem produktów odzwierzęcych. Zmiany te powodują wzrost zainteresowania zamiennikami produktów odzwierzęcych takich jak mleko.
ALERGIA, A NIETOLERANCJA NA MLEKO
Ludzie najczęściej rezygnują ze spożywania mleka z powodu alergii lub nietolerancji pokarmowych, a także ze względów etycznych. W przypadku mleka krowiego nietolerancja występuje, gdy organizm nie wytwarza enzymu – laktazy, który jest odpowiedzialny za trawienie laktozy. Problem ten dotyczy głównie spożywania mleka, produkty przetworzone takie, jak kefir, jogurt, maślanka są na ogół dobrze tolerowane, w tych produktach zawartość laktozy jest minimalna. Natomiast alergia jest to nadmierna reakcja systemu odpornościowego na białko zawarte w mleku np. kazeinę, albuminę, globulinę. Objawia się ona swędzącą wysypką, wymiotami, kaszlem, świszczącym oddechem. Mleko krowie chociaż stanowi źródło wielu składników
odżywczych, da się zastąpić produktami roślinnymi. Do zamienników mleka można zaliczyć napój migdałowy, ryżowy, mleko kokosowe, napój z siemienia lnianego, konopny, owsiany, orzechowy (z orzechów nerkowca, orzechów laskowych) czy sojowy. W celu podniesienia wartości odżywczej napojów roślinnych, niektórzy producenci stosują dodatek wapnia, witamin A, D, B12, cynku czy ryboflawiny. W naturalny
sposób napoje można wzbogacać np. algami morskimi, które są cennym źródłem składników mineralnych (np. Napój Owsiany z Wapniem z Alg Morskich - NATUMI) oraz witamin łatwo przyswajalnych przez ludzki organizm.
"Domowe mleko kokosowe" wegeweda
ROŚLINNE NAPOJE ALTERNATYWĄ DLA MLEKA
NAPÓJ SOJOWY - produkowany jest z ziaren soi. Na rynku dostępne są napoje naturalne bez dodatku cukrów, słodzone lub smakowe: waniliowe, czekoladowe. Zawiera ok. 8-10 g białka na porcję i ma podobny profil wartości odżywczych co mleko krowie. Pozytywne wpływa na organizm kobiety w okresie menopauzy. Soja łagodzi objawy spadku poziomu estrogenów, zawiera fitoestrogeny, które łagodzą objawy menopauzy takie jak uderzenia gorąca. Jednak soi nie można spożywać w nadmiarze, dzienne spożycie nie powinno przekraczać 50 g, z uwagi na zawartość trioglikozydów, które negatywnie wpływają na pracę tarczycy i powodują powstanie wola. Przy wyborze napoju sojowego warto zwracać uwagę, aby soja nie pochodziła z upraw modyfikowanych genetycznie. Gwarantują to produkty ekologiczne.
NAPÓJ MIGDAŁOWY, Z ORZECHÓW NERKOWCA – powstaje przez zmielenie orzechów z wodą i przesączenie przez sito otrzymanej masy. Mleko migdałowe zawiera sporo wapnia, magnezu, żelaza, witaminy E i B2 oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
"Domowe mleko migdałowe" Barbara Strużyna
NAPÓJ KOKOSOWY - bogaty w żelazo, magnez, fosfor, potas i cynk. Jest dosyć kaloryczny i ma stosunkowo dużą zawartość kwasów tłuszczowych w porównaniu do innych napojów. Mamy dwa rodzaje napoju kokosowego:
• gęsty napój kokosowy o wysokiej zawartości tłuszczu, sprzedawany najczęściej w puszkach lub kartonikach. Świetnie sprawdzi się jako baza do sosu, deseru, czy zagęszczacz do zupy;
• rzadki napój kokosowy jest idealny do koktajli, kawy, płatków śniadaniowych.
NAPÓJ RYŻOWY – powstaje przez zmiksowanie ugotowanego ryżu z wodą. Słodki posmak i gładka tekstura sprawiają, że jest to dość popularny zamiennik mleka krowiego stosowany do kawy, koktajli i deserów.
NAPÓJ OWSIANY – jeden z najchętniej przyrządzanych w domach. Prosty w wykonaniu (surowcem mogą być płatki owsiane) i bardzo smaczny. Zawiera niewiele białka, ale za to sporą ilość błonnika, węglowodanów i witamin z grupy B. Idealny do słodkich wypieków, placków, budyniu, czy owsianki.
NAPÓJ KONOPNY – konopie zaliczane są do tzw. superfoods, dlatego napój konopny uznawany jest za bardzo wartościowy. Konopie wyróżniają się wysoką zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, o idealnej proporcji 1:3. Dodatkowo są bogate w białko, witaminy z grupy B, witaminę E, wapń, potas, żelazo, magnez, fosfor.
NAPÓJ JAGLANY – uzyskiwany z kaszy jaglanej to produkt bezglutenowy i łatwostrawny, a dodatkowo bogaty w składniki odżywcze. Ma mało skrobi, za to dużo łatwo przyswajalnego białka. Zawiera także witaminy z grupy B oraz sporo żelaza, cynku i miedzi.
"Mleko owsiane" Dorota Wdowińska Rozbicka
JAK ZROBIĆ NAPÓJ ROŚLINNY W DOMU?
Technika przygotowania napoju roślinnego jest prosta i prawie zawsze taka sama. Moczymy szklankę orzechów, pestek, ziaren i zostawiamy na noc. Rano płuczemy i miksujemy blenderem z czterema szklankami wody. Powstały płyn przelewamy do naczynia przez sito wyłożone gazą. Gazę dokładnie dociskamy i gotowe! Napój możesz wzbogacić o łyżkę miodu, syropu klonowego, nasiona wanilii czy szczyptę cynamonu. Pozostałości po przygotowaniu napoju możesz wykorzystać do zrobienia ciastek, czy jako zagęstnik do zup. Napój ryżowy i jaglany przygotowuje się ze szklanki ugotowanego ryżu lub kaszy zmiksowanych z dwiema szklankami wody. Mleko owsiane, czy orkiszowe możesz przygotować w ciągu pół godziny z płatków owsianych lub orkiszowych. Wystarczy zalać płatki gorącą wodą, pozostawić na pół godziny, a następnie zmiksować i przecedzić przez gazę lub małe sitko.
Justyna Busiło Dep. Jakości Bio Planet S.A.,
Agata Dominiak (wegeweda) - Szef Kuchni
Artykuł pochodzi z kwartalnika wiosna 2018 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.