Jak gotować smaczną zupę? - Trzy Zasady!
Dorota Woźniak - Twins PotUgotować zupę to niby prosta sprawa, a jednak okazuje się że... wcale nie jest to takie oczywiste.
Mistrzowie kulinarni gotują mistrzowskie zupy a zwykli zjadacze chleba...?
Otóż już dawno temu znaleziono sposoby przyrządzania wartościowych, prostych posiłków.
A zupa jest z nich najważniejsza.
Jeszcze raz zacytuję:
"... Zupa jest uwerturą, przedmową, jest nawet czemś więcej. Z jej składu i aromatu sądzić można o następnych daniach obiadu. staraj się więc o dobry smak zupy z pieczołowitością kompozytora względem uwertury jego nowej opery. Jeżeli obiad składa się z trzech dań, jak opera komiczna w trzech aktach, zupa powinna być skromna. Jeśli obiad ma być operą gastronomiczną w pięciu aktach a dziesięciu obrazach, należy podać zupę jako przedmowę, niby przedsmak wykwintnych potraw, jakie nastąpią..."
(Perfekcyjny poradnik pani domu. Kuchnia i porady Lucyny Ćwierczakiewiczowej)
Za autorką podaję cenne:
Trzy Zasady, których powinniśmy przestrzegać przy gotowaniu zup:
1. Kości przeznaczone na zupę należy zalewać zimną wodą i dopiero doprowadzić do wrzenia. Więcej składników dostanie się do wody, w której gotujemy kości. Smaczniejsza i bardziej pożywna będzie zupa.
2. Mieso przeznaczone na wkładkę do zupy (lub na sztukę miesa) wkłada się do gorącego wywaru
( do wrzątku) Następuje ścięcie białek mięsa na powierzchni. W czasie gotowania mniej składników przenika do wody, w której się gotuje mięso. Mieso pozostaje soczyste i ma lepszy smak. Tak gotujemy porcje kurczaka, jesli mamy zamiar podać go jako kolejne danie.
3.Włoszczyznę dodajemy do zupy na 30-60 min przed końcem gotowania. Wystarcza to, żeby składniki i smak przeniknęły do zupy. Jednocześnie warzywa takie można podać jako dodatek do dania głównego gdyż nie są rozgotowanie i zachowują smak i kolor.
Bazą do każdej zupy jest dobry wywar w tym przypadku SZYBKI ROSÓŁ:
Smacznego!
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.