Letnie desery: sorbety i lody
gotujwstylueko.plZawierają zbyt dużo kalorii, cukru i nie nadają się na diecie odchudzającej? Niekoniecznie! Odpowiednio dobrane składniki i sposób przygotowania mogą sprawić, że nie będą jedynie rozkoszą dla podniebienia.
Ten mrożony smakołyk czyni cuda. Nie zapomnę miny dziecka chorego na anginę, gdy na recepcie pojawił się lek o wspaniałej nazwie - lody. Przed wiekami zmrożone soki lub zmiksowane mrożone owoce były przepisywane przez medyków jako panaceum na gorączkę. W naszej wyobraźni lody funkcjonują jako orzeźwiający, przepyszny smakołyk. Ponoć te najlepsze robione są we Włoszech, w Toskanii, tam prawdopodobnie też powstały. Cieszyły się również uznaniem arystokracji francuskiej, zwłaszcza na dworze Ludwika XIV. Teraz możemy je dostać nieomalże w każdym sklepie spożywczym, ale tak naprawdę najzdrowsze są te robione w domu, ze składników najwyższej jakości.
Smakoszom tradycyjnych lodów możemy zaproponować lody na bazie śmietany, mleka i jajek. Tylko fantazja nas ogranicza, jaki konkretny smak im nadamy, dodając w końcowym etapie przygotowywania owoce, orzechy, kakao, cukier kokosowy lub esencję np. waniliową. Schemat jest prosty: śmietankę i/lub mleko zagotowujemy. W czasie gdy podgrzewamy nabiał, ucieramy żółtka ze słodem na puch (taki kogel-mogel). Następnie nadal ubijając, dolewamy do żółtek gorące mleko. Całą zawartość przelewamy z powrotem do garnuszka i delikatnie podgrzewamy, pilnując, żeby nie doprowadzić masy do zagotowania, ponieważ się zwarzy. Kiedy masa lekko zgęstnieje (będzie oblepiała łyżkę) ściągamy ją z ognia i studzimy. Po ostudzeniu dodajemy wszystko, co się nam zamarzy – zmiksowane owoce, posiekane orzechy, czekoladę. Następnie zamrażamy (przez pierwsze 3 godziny wyciągamy masę i miksujemy co 30 minut) lub wlewamy do maszynki do lodów i postępujemy wg instrukcji producenta.
Takie lody to rozkosz dla podniebienia oraz kalorie dla ciała, ale oczywiście i temu możemy zaradzić. Po pierwsze możemy ograniczyć dodatek słodu. Po drugie, zamiast śmietany możemy użyć jogurtu (którego nie gotujemy, a jedynie miksujemy) co znacząco obniży kaloryczność, a jednocześnie nada lekko kwaśny posmak.
Dla wegan proponujemy użycie tzw. śmietanki ryżowej, sojowej, owsianej lub mleczka kokosowego.
Dużo mniej kaloryczną propozycją i niezwykle orzeźwiającą są lody na bazie owoców lub soków owocowych. Sorbety i granity to właściwie zmiksowane i zamrożone owoce. Tutaj też możemy się pokusić o rozmaite dodatki jak banan, który doskonale sprawdza się jako słodzik, jak i również zioła: mięta, bazylia lub imbir. Ciekawym składnikiem może być również matcha i modne teraz superfoods jak acai, goji lub camu camu. Możemy zamrozić zmiksowane wcześniej owoce w pojemnikach na lody z patyczkiem lub włożyć je do większego opakowania i co 30 minut przez pierwsze 3 godziny miksować (nie dojdzie wtedy do powstania kryształków lodu - sorbet) lub skrobać widelcem zamarzającą masę – granita.
Jest jeszcze jeden wręcz banalny sposób: mrożone owoce miksujemy z różnymi dodatkami. Możemy wykorzystać daktyle, rodzynki lub inne słodkości. Warto jednak dodać awokado, oliwę z bazylią lub miętą, lub kapkę oleju kokosowego, która nada nie tylko wspaniałego aromatu, ale również zmieni lody w delikatną, zdrową przekąskę, pełną witamin i zdrowych tłuszczów.
Koniecznie spróbuj! Smacznego!
Barbara Strużyna
Artykuł pochodzi z kwartalnika Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.