Przygotuj syrop na ból gardła
gotujwstylueko.plMniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) zwany mniszkiem pospolitym lub potocznie mleczem rozsiany jest po całej Europie Azji i Amerykach. Przez osoby dorosłe traktowany jako uciążliwy chwast, przez dzieci jako element wspaniałej zabawy. Patrząc na lecące nasiona dmuchawca nie dziwi nas to że występuje prawie wszędzie. Natura sama pod dom wysiewa nam nasiona tej niezwykle pożytecznej rośliny.
Dlaczego pożytecznej?
Zanim dzieci rozpoczną polowanie na największego dmuchawca, mniszek wiosną ukwieca łąki, odkosy, trawniki żółtymi, wprost słonecznymi kwatostanami. Liście i kwiaty tej wszechobecnej rośliny możemy włączyć do naszego wiosennego menu.
Mniszek, to panaceum na dolegliwości
- górnych dróg oddechowych,
- problemy z układem pokarmowym,
- walczy z cellulitem oraz
- problemami skórnymi.
Wykorzystać możemy całą roślinę:
- młode listki warto dodać do sałatek i koktajli,
- kwiatki wykorzystać do produkcji syropu,
- biały sok powstający przy złamaniu łodygi użyć do zlikwidowania kurzajek i brodawek,
- korzeń, zbierany jesienią, zasługuje na szczególną uwagę. Przez naukowców jest uznany za panaceum na wiele chorób. Badania in vitro pokazują, że składniki mniszka pospolitego mogą mieć działanie przeciwnowotworowe. Możemy go spożywać w postaci herbaty z wysuszonego i sproszkowanego korzenia.
Mniszek w produktach lub pokarmach:
- łagodzi ból gardła
- wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych
Dodatkowo wspomaga układ pokarmowy i odpornościowy, ma właściwości:
- przeciwzapalne
- przeciwwirusowe
-poprawia proces trawienia poprzez zwiększenie wydzielania żółci, pobudza również wydzielanie soków trawiennych przez trzustkę
- odtruwające, skutecznie zwiększa wydalanie toksyn z moczem, wzmacnia nerki
- usuwa zastoje wody i obrzęki w organizmie, wspomaga kobiety w walce z cellulitem
- wspomaga proces odchudzania – inulina składnik mniszka powoduje uczucie sytości, hamuje łaknienie, co pozwala nam łatwiej zapanować nad ilością spożywanego jedzenia. Ponadto 100g liści mniszka lekarskiego ma około 45 kcal.
Mniszek lekarski zwykle kwitnie od maja do lipca i potem jeszcze raz pod koniec lata. Kwiaty mniszka najlepiej zbierać w maju, są największe i najbardziej dojrzałe, ponadto nie posiadają posmaku goryczy. Zbierane w słoneczny dzień, najlepiej przed południem, kiedy są otwarte są najbardziej aromatyczne i smaczne. Zwracajmy uwagę aby zrywać kwiaty mniszka w rejonach czystych i oddalonych od uczęszczanych dróg, uprawnych pól, tak aby nie były skażone zanieczyszczeniami i pestycydami. Nie dobre są również miejsca gdzie przebywa dużo kotów i psów. Najlepiej zbierać je na łąkach i polanach oddalonych od dużych skupisk ludzkich.
Zerwane mniszki rozkładamy na białym płótnie lub papierach aby wyszły z nich wszystkie robaczki.
I zabieramy się do przygotowania syropu na gardło.
Dzisiaj przygotowaliśmy syrop z kwiatów mniszka, a właściwie jedna z koleżanek obdarowała nas słoiczkami z miodem z mniszka. Dziękujemy.
Przepis na miód z mniszka znajduje się w kwartalniku gotuj w stylu eko.pl (kliknij poniżej) :
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.