Słodka akcja - zamykamy lato w słoiku
gotujwstylueko.plBajeczne kolory, soczyste i orzeźwiające aromaty, to wszystko dostajemy każdego lata w darze od natury. Owoce, które dojrzewają w pełnym słońcu, mają najwięcej witamin i wartości odżywczych, a ich smak zachwyca naturalną słodyczą. Trudno jest sobie zorganizować w obecnym, zabieganym świecie, wolny czas na samodzielne przygotowanie przetworów. Kiedyś pełna spiżarnia gwarantowała przetrwanie dla całej rodziny, dzisiaj może być cennym elementem zdrowej diety bez sztucznych aromatów, konserwantów i nadmiernej ilości cukru. Warto zatem poświęcić trochę czasu i zamknąć odrobinę lata w słoiku - podpowiemy Wam jak to zrobić!
Słodka akcja: zamykamy lato w słoiku!
ZACZNIJMY OD SŁOIKÓW:
Do przetworów potrzebne są nam słoiki, ewentualnie butelki, musimy je wcześniej odpowiednio przygotować, aby nasze przetwory były zdrowe i smaczne po otwarciu. Możemy kupić nowe lub w trosce o środowisko wykorzystać używane. Pamiętaj: zamiast wyrzucać, warto gromadzić puste słoiki i butelki szklane z zamknięciem. Zwróćmy szczególną uwagę na to, żeby szklane naczynia nie były wyszczerbione lub popękane, a zakrętki zardzewiałe lub wygięte. W przypadku słoików z gumką sprawdźmy stan gumek czy nie są stare, popękane lub rozciągnięte. Wszystkie potrzebne naczynia, nakrętki, gumki dokładnie myjemy i wyparzamy. Nakrętki możemy dodatkowo przetrzeć spirytusem.
CZAS NA OWOCE:
Pamiętajmy, aby zawsze zaczynać od dokładnego przebrania owoców – odrzucamy zgniłe i nadpsute, usuwamy również: szypułki, liście i pestki. Owoce zawsze dokładnie myjemy pod bieżącą wodą i odsączamy. Obieramy i kroimy je dopiero po umyciu, by uniknąć wniknięcia zanieczyszczeń do wnętrza oraz zminimalizować utratę soku.
CAŁE OWOCE W SŁOIKACH
W tej roli najlepiej się sprawdzą: porzeczki, jagody, poziomki, maliny, agrest, wiśnie, czereśnie, borówki, żurawina, jeżyny.
Owoce wkładamy do przygotowanych słoików, potrząsamy wypełnionym słoikiem, aby jak najwięcej owoców zmieściło się w środku. Pozostawiamy około 1-2 cm wolnej przestrzeni od brzegu słoika - i tutaj musimy podjąć decyzję czy dodajemy cukier (ksylitol, syrop daktylowy, cukier kokosowy itp.). Jeżeli tak, dosypujemy słodycz wg uznania. Zakręcamy słoiki i pasteryzujemy.
DŻEMY, PRZECIERY I INNE POWIDŁA
Tak przerabiane mogą być praktycznie wszystkie owoce. Możemy je przetrzeć, pokroić lub gotować w całości podlane niewielką ilością wody. Im dłużej gotujemy, tym bardziej gęsty będzie nasz przetwór. Truskawki, śliwki lub jabłka możemy smażyć po kilka godzin dziennie, przez kilka dni. Owoce puszczą szybciej sok, jeśli dodamy cukier na początku, polecamy jednak zrobić to na końcu, kiedy masa jest zredukowana, by lepiej dopasować poziom słodkości do własnego gustu. Według starych receptur stosunek ilości cukru do owoców w dżemach wynosi nawet 1:1. My zalecamy dodanie naturalnie bardzo słodkich owoców np. winogron lub ich soku. Zamiast zwykłego cukru możemy użyć zdrowszych, naturalnych słodzików, jak syrop daktylowy, czy ksylitol.
Gotowe przetwory nakładamy do wcześniej przygotowanych słoików, pozostawiając około 2 cm wolnej przestrzeni od krawędzi. Jeżeli wkładamy bardzo gorący dżem do słoików, możemy je odwrócić i pozostawić na nakrętce do ostygnięcia. Ten sposób polecamy dla przetworów, które planujemy zjeść w niedalekiej przyszłości.
Przepisy na dżemy znajdziesz tutaj.
KOMPOTY
Do przygotowania kompotów najlepiej nadają się: wiśnie, czereśnie, śliwki, morele, brzoskwinie, agrest, porzeczki, truskawki i gruszki. Przygotowane owoce ściśle układamy w wyparzonych słojach do wysokości około 3 cm poniżej brzegu słoika i zalewamy gorącą zalewą (1 litr wody z 30 dag do 50 dag np. syropu z agawy lub ksylitolu, zależnie od kwaśności owoców).
Zalewa powinna przykrywać owoce, ale sięgać nie wyżej niż 1 cm od krawędzi słoika. Brzegi słojów dokładnie wycieramy czystą wygotowaną ściereczką, zakręcamy słoiki i pasteryzujemy.
Przepisy na kompoty znajdziesz tutaj.
PASTERYZACJA, CZYLI JAK ZATRZYMAĆ CZAS
Pasteryzowanie, to gotowanie przetworów w butelkach, lub słojach umieszczonych w naczyniu z wodą. Pasteryzować możemy całe owoce, przeciery, dżemy, soki owocowe lub kompoty. Jest, to jeden z najtańszych sposobów przetwarzania.
1 Wybieramy słoje o zbliżonej wysokości.
2 Zamknięte słoje z przetworami wstawiamy do garnka wyłożonego ręcznikiem papierowym lub ściereczką, słoiki nie powinny przylegać do siebie, w szczeliny możemy wcisnąć kawałki ręcznika. Dzięki temu zapobiegniemy ich pękaniu podczas gotowania.
3 Wlewamy ciepłą wodę do poziomu 3/4 wysokości słojów.
4 Podgrzewamy na wolnym ogniu do zagotowania i pozostawiamy w stanie wrzenia od 10 do 25 minut, w zależności od wielkości słoików. Przykrycie garnka przyśpieszy podgrzewanie i przy okazji pozwoli nam zaoszczędzić sporo cennej energii.
5 Po zakończeniu gotowania ostrożnie wyciągamy słoje i ustawiamy na ściereczce, zapobiegnie to pękaniu gorących słoików w zetknięciu z zimnym blatem. Drugim sposobem jest pozostawienie słoików w garnku do ostygnięcia.
6 Po ostudzeniu sprawdzamy, czy się poprawnie zamknęły tzn. czy pokrywka jest wklęsła . Jeżeli słoik nie jest zamknięty, należy ponownie powtórzyć cały proces po uprzednim wyjęciu zawartości.
WARTO WIEDZIEĆ:
PAMIĘTAJMY - PRZETWORY ZAWSZE PRZECHOWUJEMY W CHŁODNYM, SUCHYM I CIEMNYM MIEJSCU!
JAK PORADZIĆ SOBIE Z PESTKAMI?
Durszlak i łyżka – rozgotowane owoce z pestkami możemy przetrzeć przez durszlak o drobnych oczkach lub sito,
pomagając sobie łyżką.
Kompoty dla leniwych – do kompotów możemy użyć owoców z pestkami, aby nie pękały podczas gotowania,
wystarczy nakłuć owoc wyparzonym patyczkiem lub wykałaczką.
NIE TYLKO NA SŁODKO
Przyprawy – Jeśli unikamy cukru, warto użyć przypraw w celu wzbogacenia smaku naszych przetworów. Róbmy to jednak z umiarem. W trakcie leżakowania aromat przypraw ma więcej czasu na przeniknięcie do smakołyku. Jeśli przesadzimy, możemy sprawić, że nasze przetwory nabiorą nieprzyjemnej goryczki lub przyprawa całkowicie zdominuje smak.
Do jabłek i truskawek doskonale pasuje rozmaryn oraz tymianek.
Sprawdzą się także tradycyjne przyprawy jak cynamon, imbir, kardamon.
Zachęcamy do eksperymentów także z innymi, bardziej egzotycznymi dodatkami: kurkuma doskonale podkreśli kolor żółtych owoców, sok z cytryny nada kwaskowatości, a chili zaostrzy apetyt na kolejne pyszności
CUKIER
chociaż nie posiada wielu korzyści prozdrowotnych, jest naturalnym konserwantem, który wydłuża termin przydatności naszych przetworów. Jeśli decydujemy się na brak jego dodatku, wybierajmy możliwie najsłodsze, dojrzałe owoce (winogrona, mango, gruszki), pamiętajmy jednak o tym, że takich przetworów nie przechowujemy zbyt długo. Naturalnymi produktami, które wykazują właściwości konserwujące są również: sok z cytryny, goździki, a nawet oregano, szałwia i tymianek.
Artykuł pochodzi z kwartalnika Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.