8 sposobów na pasty i dipy
wegewedaDomowe, wegańskie pasty to wspaniały pomysł, aby ożywić swoje kanapki lub polubić niezbyt chętnie jedzone na surowo warzywa. Rodzajów past może być tak wiele, że nigdy Ci się nie znudzą i gdy nabierzesz wprawy, będziesz sam chętnie testował nowe smaki i połączenia. Z pewnością wśród mnóstwa pomysłów znajdziesz swoją ulubioną pastę, którą będziesz przyrządzał często i z wielką przyjemnością. Zrobienie domowej pasty jest na tyle proste i niewymagające, że czas spędzony w kuchni nie będzie dla Ciebie udręką. Do przygotowania praktycznie każdej pasty potrzebny jest Ci blender. Bazą pasty mogą być pieczone i surowe warzywa, a także rośliny strączkowe, jak ciecierzyca, soczewica, bób, a także tofu. Pasta powinna mieć dość zwartą, ale delikatną konsystencję. Taką, aby nie spływała, ale jednocześnie łatwo będzie ją rozsmarować lub nabrać na warzywa, czy pieczywo. Do wykonania domowej pasty przyda Ci się odrobina naturalnego, dobrej jakości tłuszczu, np. oliwa z oliwek, czy olej lniany. Tłuszcz może także zastąpić owoc awokado, który dodatkowo nada Twojej paście jedwabiście kremowej, gęstej konsystencji. Do past często dodaje się także namoczone orzechy, pestki, czy nasiona. Dodatek w postaci orzechów nerkowca, czy pestek słonecznika sprawi, że pasta będzie zwarta i gęsta. Domowe pasty podawaj w formie przekąski w towarzystwie warzyw pokrojonych w słupki, świeżej pachnącej, pokrojonej w kromki bagietki, czy jako dip do nachosów. A jeśli w Twojej lodówce zostanie jeszcze trochę niewykorzystanej pasty spróbuj zmieszać ją z makaronem i zjedz w formie obiadowej. Smakuje równie dobrze. Poznaj naszych 8 pomysłów na wegańskie pasty do pieczywa i warzyw i zainspiruj się do stworzenia swojej ulubionej pasty.
Lekki , wiosenny twarożek z naturalnego tofu wygląda i smakuje, jak twaróg z mleka. Tajemnicą każdego wegańskiego twarożku, który można przygotować także z nasion słonecznika lub orzechów nerkowca jest sok z cytryny, sok z kiszonych ogórków i płatki drożdżowe. Niejedna osoba nabierze się na ten twarożek!
Czas przygotowania: 15 min
Ilość porcji: 1
Składniki:
Tofu naturalne - 1 kostka
Sok z cytryny - 2 łyżki
Sok z kiszonych ogórków - 2 łyżki
Płatki drożdżowe - 1 łyżka
Rzodkiewka - 5 szt.
Szczypiorek trochę
Sól do smaku
Przygotowanie: Tofu ugnieć widelcem. Dodaj sok z cytryny i ogórków kiszonych oraz płatki drożdżowe i sól. Wymieszaj dokładnie. Rzodkiewki pokrój w półplasterki, a szczypior posiekaj. Dodaj do twarożku i dokładnie wymieszaj. Gotowe!
Tapenada, czyli grecka pasta z oliwek i kaparów. Bardzo aromatyczna, lekko kwaśna, ale zrównoważona. Szybka w przygotowaniu, odpowiednia na poczęstunek dla niespodziewanych gości. Świetnie smakuje ze świeżym chlebem z chrupiącą skórką i plastrem pomidora.
Czas przygotowania: 10 min
Ilość porcji: 2
Składniki:
Zielone oliwki - 2 szklanki
Kapary - 3 łyżki
Czosnek - 1 ząbek
Namoczone migdały bez skórki - 1 garść
Bazylia kilka listków
Oliwa - 3 łyżki
Sól do smaku
Przygotowanie: Wszystkie składniki umieść w naczyniu blendera i zmiksuj na gładko.
Pasta z pieczarek i ciecierzycy z dodatkiem wegańskiego majonezu i zieleniny. Pyszna! Bardzo syta. Najlepiej smakuje ze świeżym pieczywem, ale i podjadana samodzielnie świetnie zaspokaja kubki smakowe. Pasta pieczarkowa nie należy do lekkich past, za to jej jedzenie daje wiele przyjemności. Pasta z pewnością zastąpi niezdrowy fast-food.
Czas przygotowania: 35 min
Ilość porcji: 1
Składniki:
Pieczarki - 500 g
Ugotowana ciecierzyca - 200 g
Szczypiorek - 1 pęk
Wegański majonez - 2 łyżki
Sól do smaku
Oliwa do smażenia
Przygotowanie: Podsmaż pokrojone w plasterki pieczarki na rozgrzanej oliwie. Przełóż do naczynia blendera. Dodaj ugotowaną cieciorkę, majonez, sól i pieprz. Zmiksuj na gładko. Szczypiorek drobno pokrój i dodaj do zmiksowanej pasty. Wymieszaj i gotowe!
Pesto z bazylii, natki pietruszki i czosnku
Jedna z najbardziej klasycznych past czyli pesto. Tym razem z bazylii, natki pietruszki i czosnku z dodatkiem namoczonych nerkowców i płatków drożdżowych, nadających posmak prawdziwego sera. Pesto o pięknym, soczystym, zielonym kolorze rozweseli Twoje kanapki.
Czas przygotowania: 10 min.
Ilość porcji: 1
Składniki:
Bazylia - 1 pęk
Natka pietruszki - 1 pęk
Czosnek - 2 ząbki
Namoczone orzechy nerkowca - 1/2 szklanki
Płatki drożdżowe - 1 łyżka
Oliwa z oliwek - 3 łyżki
Sól do smaku
Przygotowanie: Wszystkie składniki umieść w naczyniu blendera i zmiksuj. Gotowe!
Pasta z pieczonych pomidorów, papryki i czosnku
Wszyscy z utęsknieniem czekamy, aż rozpocznie się sezon na świeże pomidory i paprykę. Na chwilę obecną musimy zaspokoić się importowanymi warzywami. Na surowo nie smakują tak dobrze, za to pieczone, to już inna bajka. Spróbuj tej pysznej pasty z pieczonych warzyw i czekaj spokojnie na pełne słońca, polskie warzywa.
Czas przygotowania: 45 min
Ilość porcji: 1
Składniki:
Papryki czerwone - 2 szt.
Czosnek - 4 ząbki
Namoczone nasiona słonecznika - 1 garść
Oliwa z oliwek - 2 łyżki
Sól i pieprz do smaku
Pasta z ciecierzycy, awokado i suszonych pomidorów
Bardzo, wiosenna i apetyczna pasta z ciecierzycy i suszonych pomidorów. Nadaje się zarówno do pieczywa, jak i jako dodatek do warzyw. Dzięki awokado pasta jest bardzo kremowa i delikatna. Młody szczypiorek nadaje paście odrobinę ostrości, dzięki czemu smaki pasty świetnie się komponują.
Czas przygotowania: 10 min
Ilość porcji: 1
Składniki:
Ugotowana ciecierzyca - 2 szklanki
Awokado - 1 szt.
Suszone pomidory - 6 szt.
Szczypiorek
Sól do smaku
Przygotowanie: Ciecierzycę przełóż do miski lub naczynia blendera. Dodaj obrane awokado, suszone pomidory i sól. Zmiksuj na gładko. Na koniec dodaj posiekany szczypiorek i dokładnie wymieszaj. Mniam!
Pasta a’la rybna z zielonej soczewicy i glonów nori to wspaniała wegańska propozycja, aby zaspokoić ochotę na tzw. rybkę. Struktura ugotowanej i zmiksowanej soczewicy w połączeniu z morskim smakiem nori i dodatkiem suszonych pomidorów, sosu sojowego i wędzonej papryki sprawia, że ta pasta naprawdę smakuje i pachnie rybą.
Czas przygotowania: 15 min
Ilość porcji: 1
Składniki:
Ugotowana, zielona soczewica - 2 szklanki
Suszone glony nori - 1 szt.
Suszone pomidory - 6 szt.
Sos sojowy - 1 łyżka
Woda - 1 łyżka
Oliwa z oliwek - 2 łyżki
Słodka, wędzona papryka - 1/2 łyżeczki
Sól do smaku
Przygotowanie: Ugotowaną do miękkości soczewicę przełóż do miski lub naczynia blendera. Arkusz glonów nori zwilż wodą i podrzyj na mniejsze kawałki. Dodaj do soczewicy. Następnie dodaj suszone pomidory, sos sojowy, wodę, oliwę i przyprawy. Zmiksuj na gładko. Gotowe!
Tajemniczo brzmiąca nazwa Baba ghanoush to nic innego, jak po prostu arabska pasta z pieczonych bakłażanów z dodatkiem pasty sezamowej – tahini i przypraw. Kolor pasty nie zachwyca, ale ozdobiona nasionami granatu i plasterkami cytryny prezentuje się pięknie. Baba ghanoush świetnie komponuje się zarówno z pieczywem, jak i z warzywami.
Czas przygotowania: 45 min
Ilość porcji: 1
Składniki:
Bakłażan - 2 szt.
Czosnek - 2 ząbki
Tahini - 1 łyżka
Oliwa z oliwek - 3 łyżki
Sok z połowy cytryny
Wędzona, słodka papryka - 1/2 łyżeczki
Kmin rzymski szczypta
Sól i pieprz do smaku
Do dekoracji: nasiona granatu, plasterki cytryny, posiekana natka pietruszki
Przygotowanie: Bakłażany przekrój na pół, połóż na blasze do pieczenia, delikatnie posól i posmaruj oliwą. Obierz czosnek i połóż obok bakłażana. Piecz ok. 30 minut w temperaturze 200 stopni. Gdy bakłażan będzie całkowicie miękki, przełóż go do miski wraz czosnkiem. Dodaj tahinę, sok z cytryny i przyprawy. Zmiksuj na gładko. Gotowe!
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotujwstylueko.pl nr 16 Wiosna 2021
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.