Gronoterapia według Johanny Brandt
wegeweda
Gronoterapia według Johanny Brandt
Gronoterapia, czyli kuracja winogronowa została opracowana w latach 20. XX wieku na podstawie osobistych doświadczeń przez pochodzącą z Republiki Południowej Afryki Johannę Brandt. Johanna przez kilkanaście lat swojego życia cierpiała na zaawansowany nowotwór żołądka zdiagnozowany na podstawie prześwietlenia rentgenowskiego. Jedyną szansą na przedłużenie życia Johanny, lekarze widzieli w operacji żołądka. Kobieta jednak nie wyraziła zgody na zabieg chirurgiczny. Wierzyła, że znajdzie sposób na samodzielne uleczenie się z choroby.
Walka Johanny o zdrowie trwała przez prawie 9 lat. Dom autorki gronoterapii po brzegi wypełniony był książkami naukowymi oraz publikacjami dotyczącymi niekonwencjonalnych metod leczenia, które Johanna testowała na sobie. Przeszła najróżniejsze formy postów i głodówek, gdyż jedynie w tym sposobie uzdrawiania widziała dla siebie szansę na życie. Rak jednak ani drgnął. Autorka książki nie poddawała się i w dalszym ciągu wierzyła, że jej organizm ma moc, aby uleczyć się samodzielnie.
Johanna szukała takiej metody leczenia, która będzie spełniała 3 funkcje: pozbędzie się guzów, wyeliminuje toksyczność oraz odbuduje nowe, zdrowe tkanki. Starannie obserwując swój organizm oraz reakcje na określone pożywienie, Johanna doszła do zaskakujących w tamtych czasach wniosków, że nowotwór wzrasta w otoczeniu pokarmów odzwierzęcych, a im bardziej ten pokarm jest przetworzony, tym rak staje się agresywniejszy.
Podczas jednego z przeprowadzanych postów, Johanna przypadkowo odkryła taki rodzaj jedzenia, który przyniósł jej cudowny efekt całkowitego uzdrowienia w ciągu 6 tygodni. Okazało się, że głodowanie i doprowadzenie swojego organizmu do skrajnego wycieńczenia było zupełnie niepotrzebne, gdyż odkrycie diety winogronowej zrewolucjonizowało jej podejście do procesu zdrowienia. Swoim odkryciem podzieliła się w Stanach Zjednoczonych z praktykującymi lekarzami, którzy potwierdzili właściwości lecznicze winogronowej diety. Jej możliwości zostały udokumentowane w książce „The Grape Cure”, a gronoterapia zdobywała coraz to więcej zwolenników.
Na przestrzeni lat wielu pacjentów poddało się kuracji winogronowej z bardzo dobrym skutkiem. Były to głównie schorzenia nowotworowe, ale dieta winogronowa działała cuda także w przypadku takich chorób jak cukrzyca, zapalenie stawów, zaćma, gruźlica, kiła, paradontoza, schorzenia krwi, wrzody i wiele innych. Według Johanny Brandt nie ma takiej choroby, która nie poddałaby się całkowitemu uzdrowieniu poprzez dietę winogronową.
Na czym polega kuracja winogronowa?
Terapia winogronowa według Johanny Brandt polega na spożywaniu jedynie soku wyciśniętego z winogron, całych owoców winogrona, najlepiej rozgniecionych na papkę wraz ze skórkami, oraz czystej wody. Dietę taką powinno się prowadzić od 2 tygodni do maksymalnie 2 miesięcy w zależności od zaawansowania choroby i możliwości pacjenta. Johanna podkreśla, że niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie ciała do tak rygorystycznej diety. Aby kuracja była bardziej komfortowa oraz skuteczna dla pacjenta, przed przystąpieniem do kuracji zaleca się przeprowadzenie 2-3 dni postu na samej wodzie równocześnie wykonując codzienną lewatywę. Poprzez zastosowanie krótkotrwałej głodówki oraz lewatyw można uniknąć wielu komplikacji, które mogą wystąpić podczas diety. Żołądek i jelita zostaną wstępnie oczyszczone z toksyn oraz zalegających złogów, przez co winogrona będą mogły działać szybciej i skuteczniej, a pacjent uniknie bólów głowy, osłabienia lub innego dyskomfortu związanego z wyrzutem toksyn do krwi.
Etapy kuracji winogronowej
Podczas pierwszego etapu gronoterapii należy spożywać ok. 200 g owoców w jednym posiłku. Dziennie nie powinno się przekraczać ok. 2 kg winogron. Jeżeli jednak pacjent odczuwa niechęć do winogron, może zmniejszyć te ilości.
Etap drugi to stopniowe wprowadzanie do diety innych świeżych owoców. Winogrona wciąż stanowią podstawę jadłospisu i powinny być spożywane każdego dnia na śniadanie oraz kolację. W trakcie dnia na miejsce winogron zaleca się wprowadzić inne dowolne owoce takie, jak melony gruszki, truskawki, morele, pomarańcze. Każdy owoc powinien być spożywany w oddzielnym posiłku, jako monoposiłek. Po ok. 7 dniach trwania drugiego etapu każdy posiłek może składać się z wielu różnych owoców. Po kilku kolejnych dniach można włączyć do diety szklankę kwaśnego mleka lub kawałek białego sera.
Etap trzeci to przejście na surową dietę, polegającą na spożywaniu wszystkich pokarmów, które nie zostały poddane obróbce termicznej takich, jak surowe warzywa i owoce, sałatki, orzechy, suszone owoce, masło, biały ser, miód, oliwa z oliwek. Według Johanny Brandt nie da się przecenić znaczenia surowej diety dla zdrowia. Surowe pokarmy ulegają strawieniu znacznie szybciej i łatwiej niż gotowane. Nie ma w tym przypadku zalegającej w układzie pokarmowym gnijącej masy i nie następuje zatrucie toksynami, a ciało jest w stanie pobrać znacznie więcej składników odżywczych z surowego pokarmu. Ten etap powinien trwać jak najdłużej, a najlepiej przez całe życie.
Jest jeszcze etap czwarty tzw. dieta mieszana uznająca jeden gotowany posiłek w ciągu dnia. Ten etap wprowadzamy jedynie pod warunkiem, że pacjenta trudno przekonać do zachowania surowej diety na stałe. Są jednak pewne ograniczenia. Gotowany posiłek powinien składać się wyłącznie z gotowanych na parze warzyw oraz brązowego ryżu, ziemniaków lub chleba. Z czasem można dołączyć kawałek pieczonej ryby. Włączając do jadłospisu gotowany posiłek istnieje jednak ryzyko powrotu dawnych schorzeń. Wtedy należy niezwłocznie przejść z powrotem do etapu trzeciego i spożywać tylko surowe, nieprzetworzone posiłki.
Dlaczego winogrona?
Winogrona zawierają bogactwo składników odżywczych, o których wiadomo, że niszczą komórki nowotworowe oraz powstrzymują rozprzestrzenianie się raka. Należą do nich np. selen, kwercetyna, resweratrol, luteina, likopen, beta-karoten, witamina B17 (amigdalina), kwas ferulowy oraz kwas galusowy. Winogrona zawierają także spore ilości potasu o właściwościach alkalizujących, antyseptyczne kwasy organiczne, żelazo, wapń, fosfor, miedź oraz witaminy A, C, B1, B2 i B6. Winogrona to jedno z najbardziej kompletnych rodzajów pożywienia. Są niezwykle odżywcze, sycące i alkalizujące, energetyczne. Ich skład porównywany jest do składu mleka matki. Winogrona nie zawierają jednak wszystkich niezbędnych organizmowi składników, dlatego niezwykle ważne jest także zachowanie kolejnych etapów diety i wprowadzanie do jadłospisu innych produktów. Winogrona doskonale łagodzą schorzenia żołądka, wątroby i jelit i są idealnym „środkiem transportowym” wspomnianych wyżej składników odżywczych.
Jakie winogrona spożywać podczas kuracji winogronowej?
Podczas terapii winogronowej można spożywać wszystkie odmiany winogron i sok z nich: fioletowe, zielone, czerwone, niebieskie. Każda z odmian charakteryzuje się inną zawartością składników odżywczych, które się wzajemnie uzupełniają. Warto więc naprzemiennie spożywać różne gatunki winogron podczas trwania kuracji. Najlepszym momentem na rozpoczęcie diety jest szczyt sezonu winogronowego przypadającego na wrzesień, październik i listopad.
Dlaczego dieta winogronowa jest tak skuteczna?
Winogrona są nie do przecenienia jeśli chodzi o możliwości oczyszczania organizmu z toksyn i metali ciężkich. Doskonale odtruwają, odkwaszają, równoważą pH krwi. Są pełnowartościowym pokarmem, ze składem zbliżonym do mleka matki. Cukier zawarty w winogronach natychmiast dostaje się do krwiobiegu bez potrzeby przejścia procesu trawiennego. Dla organów nie pozostaje żadna praca związana trawieniem i wchłanianiem, a organizm może zwrócić całą swoją uwagę na pozbycie się choroby i regenerację tkanek. Guzy, narośla, ropnie i włókniaki mogą zostać skutecznie rozpuszczone przez chemiczne odczynniki znajdujące się w winogronach. Chore tkanki są rozbijane na kawałki i wrzucane do krwioobiegu, a następnie przemieszczane do organów eliminacji. Efekt ozdrowieńczy często przychodzi już podczas pierwszego etapu diety. U niektórych pacjentów proces zdrowienia może potrwać dłużej i potrzebne jest przeprowadzenie kolejnych etapów oraz cierpliwość.
Dyskomfort podczas diety
Podczas terapii winogronowej pacjent może odczuwać silny dyskomfort. Następuje gwałtowna utrata wagi i uwolnienie toksyn. Wtedy można doświadczyć niespodziewanej gorączki, wyprysków na skórze, migren, wymiotów, nagłych wyrzutów śluzu przez nos, gardło, oczy. To wszystko składa się na efekty oczyszczania, a takie objawy powinny cieszyć, że organizm przechodzi intensywny proces oczyszczania. Gdy tylko zakończy swoją pracę, wszystko wróci do normy, a ciało odpłaci się wyśmienitym zdrowiem i samopoczuciem. Wykonywanie codziennych lewatyw na kilka dni przed przystąpieniem do kuracji może pomóc zniwelować wiele z wymienionych objawów.
Cenne wskazówki dotyczące gronoterapii
1. Do picia wody używaj tylko wody przefiltrowanej lub zjonizowanej.
2. Wybieraj winogrona ekologiczne lub jeśli nie masz takiej możliwości, pamiętaj o starannym umyciu owoców przed spożyciem.
3. Kurację winogronową możesz powtórzyć tyle razy, ile potrzeba, aby wyleczyć się z choroby. Zachowaj jednak miesięczną przerwę przed kolejnym cyklem pozostając w tym czasie na etapie drugim lub trzecim.
4. Nie rozpoczynaj terapii, jeśli chorujesz na cukrzycę.
5. Nie rozpoczynaj terapii, jeśli masz zaawansowany nowotwór bez konsultacji ze swoim lekarzem.
6. Nawet 7 dni diety winogronowej może przynieść nieoczekiwane korzyści w postaci poprawy samopoczucia, zmniejszenia dolegliwości trawiennych, wzmocnienia odporności, zgubienia zbędnych kilogramów, poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci.
Inne czynniki pozytywnie wpływające na zdrowie podczas trwania gronoterapii
Johanna Brandt podkreśla, że aby leczenie mogło się realizować, niezmiernie ważne jest pozytywne nastawienie do diety winogronowej oraz bliski kontakt z naturą. Wymienia siedmiu lekarzy natury, którzy są niezwykle pomocni w procesie leczenia każdej choroby. Należą do nich: Głodówka - w tym wypadku dieta winogronowa, powietrze, woda, światło słońca, ćwiczenia fizyczne, żywność, umysł. Bliski kontakt z naturą to odpoczynek dla oczu i uszu, kiedy zaczynamy skupiać wzrok na detalach i słuchać swego wewnętrznego głosu. Czujemy zapach czystego powietrza i delektujemy się spokojem i ciszą, ucząc się bycia „tu i teraz”. Spokojny i wyciszony umysł przyprowadza równowagę w całym ciele, co sprzyja oczyszczaniu i procesom regeneracji.
Więcej informacji oraz opisów przypadku na temat kuracji winogronowej opracowanej przez Johannę Brandt znajdziesz w książce wydawnictwa Raw Retreats Polska sp. z o.o. pt. Gronoterapia, czyli Kuracja Winogronowa.
ŹRÓDŁO:
- Książka opracowana przez Johannę Brandt, wyd. Raw Retreats Polska sp. z o.o. pt. Gronoterapia, czyli Kuracja Winogronowa.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.