Mąki bezglutenowe
Nikita
Dieta bezglutenowa nie powinna się kojarzyć z wielkimi ograniczeniami, tylko powinniśmy na nią spojrzeć jak na nowe wyzwanie, nowe możliwości i nowe smaki. Niestety u nas w Polsce wiele osób traktuje ją bardzo negatywnie, pesymistycznie jako wielkie ograniczenie i często pada pytanie, a co Ty jesz?
Obecnie mamy dostęp do produktów z całego świata, są one ogólnodostępne, a ceny mąk bezglutenowych są przystępniejsze niż były kiedyś. Wybierając mąki bezglutenowe należy wiedzieć, jakie mają właściwości, do czego warto je wykorzystać oraz jak je połączyć, aby uzyskać najlepszy rezultat. Osoby chorujące na celiakię nie mogą spożywać nawet śladowych ilości glutenu, dlatego też powinny zwracać dodatkową uwagę czy dana mąka ma oznaczenie jako produkt bezglutenowy. To, że dany rodzaj mąki powinien być z natury bezglutenowy, nie oznacza, że rzeczywiście taki jest. Chodzi tu o zanieczyszczenia (kontaminacje), które mogą powstać podczas upraw i zbiorów, a także w procesie produkcyjnym. Gwarancją bezpieczeństwa jest deklaracja producenta i znak przekreślonego kłosa na opakowaniu produktu. Bezglutenowe mąki można podzielić na dwie główne kategorie:
1.mąki jednorodne (zbożowe, strączkowe, z nasion, ziaren, orzechów i skrobie naturalnie niezawierające glutenu)
2. gotowe mieszanki bezglutenowe
Rodzaje i właściwości mąk i skrobi bezglutenowych:
MĄKA RYŻOWA
Jest jedną z najpopularniejszych i najtańszych mąk bezglutenowych. Wytwarzana jest z drobno zmielonych ziaren ryżu. Bardzo dobrze miesza się z innymi mąkami. Może być mąką bazową do wypieku słodkich ciast, przeróżnych ciasteczek, wytrawnych tart, bułeczek, jasnych chlebów, ale także do zagęszczania zup i sosów. Świetnie sprawdzi się do posypywania stolnicy przy wałkowaniu ciasta na pierogi, makaron czy też kruchego. Wytwarza się z niej np. makaron ryżowy, kluski (np. indyjskie idli, japońskie dango), ciasta, ciastka (np. japońskie mochi, koreańskie injeolmi), placki (np. indyjskie papad), naleśniki (np. indyjskie appam i dosa), bliny oraz używa do zagęszczania kisieli, zup, sosów. Jest ona istotnym składnikiem kuchni japońskiej i innych krajów azjatyckich. Wykonuje się ją zarówno z białego ryżu jak i ryżu brązowego.
Zdecydowanie więcej wartości odżywczych, witamin i błonnika ma mąka ryżowa pełnoziarnista (na rynku polskim m.in. w ofercie marki Bio planet lub Pięć Przemian). Mąka ryżowa pełnoziarnista pochodzi z pełnego przemiału całego ziarna ryżu.
Mąka ryżowa może być używana do wszelkich wypieków - chleba, ciast, ciastek oraz deserów, naleśników, placków.
W domu bardzo łatwo przygotować mąkę z dowolnego rodzaju ryżu np. białego, brązowego, czerwonego, czarnego, basmati czy też ryżu do risotto (arborio) albo do sushi. Wystarczy dowolny ryż zmielić w młynku do kawy, blenderze czy też thermomixie. Możemy uzyskać kolorową mąkę, nieco cięższą, ale niezwykle wartościową. Mąka ryżowa jest bogata w niacynę, witaminę B6, witaminę B1 oraz magnez, żelazo i cynk. Witaminy i składniki mineralne wpływają na prawidłowe funkcjonowanie wielu układów w organizmie, m.in.: układu sercowo - naczyniowego, układu nerwowego, układu immunologicznego oraz wpływają na metabolizm energii w organizmie. Mąka ryżowa dostarcza węglowodanów, jest bogata w błonnik pokarmowy, jednocześnie ma mało tłuszczu. Przy czym mąka ryżowa otrzymywana z ryżów pełnoziarnistych zawiera więcej błonnika, witamin i składników mineralnych niż mąka ryżowa biała.
MĄKA KUKURYDZIANA
Wytwarzana jest z dojrzałych kolb kukurydzy, które podlegają procesom suszenia i przemiału. Mąkę kukurydzianą można wykorzystać do wypieku ciast, biszkoptów, babeczek, chleba, bułeczek, placków, wafli, naleśników oraz różnych deserów. Doskonale nadaje się również do panierowania mięs, ryb i warzyw, na domowe tortille oraz jako dodatek do placków ziemniaczanych i puddingów. Może być wykorzystana do zagęszczania zup i sosów. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się ją do produkcji pieczywa, makaronów, herbatników, ciast, tortilli. Mąka kukurydziana jest źródłem białka, błonnika, witaminy B1, B6, folianów i składników mineralnych, m.in. jest dobrym źródłem żelaza, magnezu i cynku. Ponadto mąka kukurydziana zawiera karotenoidy - naturalne barwniki o właściwościach przeciwutleniających, które warunkują barwę mąki i chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. To dzięki nim mąka ma żółty kolor, który nadaje potrawom. Jest lekkostrawna, nie podrażnia żołądka i dlatego może być używana do wyrobów przeznaczonych dla dzieci, osób starszych i rekonwalescentów.
Mąka kukurydziana oprócz najpopularniejszej żółtej może być również biała lub niebieska, w zależności od rodzaju użytej kukurydzy. Mąka kukurydziana nadaje wypiekom puszystość i słodkawy smak. Mąki kukurydzianej najczęściej używa się w krajach Ameryki Południowej, gdzie produkuje się z niej tortille, nachos i tacos. W Polsce znajduje najczęściej zastosowanie w kuchni bezglutenowej, jest tania i powszechnie dostępna.
MĄKA GRYCZANA
mąka gryczana wytwarzana jest z ziaren gryki, może to być:
• mąka gryczana pełnoziarnista (z pełnego przemiału całego ziarna) - uzyskana poprzez zmielenie nieoczyszczonych ziaren gryki niepalonej, tzn. nie pozbawionych zewnętrznych fragmentów ziarna (okrywy owocowo-nasiennej) należy do jednej z najbardziej odżywczych i zdrowych mąk.
• mąka gryczana biała (jasna) otrzymywana jest z obłuskanego, nieprażonego ziarna gryki.
Mąkę gryczaną możemy wykorzystać do ciasta naleśnikowego, makaronów, przeróżnych klusek, placków, blinów, a także do wypieku chleba pełnoziarnistego, najlepiej w połączeniu z innymi mąkami.
Mąka gryczana jest doskonałym źródłem białka i błonnika, ma niski indeks glikemiczny, co sprawia, że mogą jej używać diabetycy oraz osoby z podwyższonym poziomem glukozy we krwi.
Mąka ta zawiera wiele minerałów m.in. fosfor, magnez, miedź i żelazo, oraz witamin – niacynę, B1, B6.
Na świecie mąka gryczana wykorzystywana jest do sporządzania różnych dań w różnych regionach np. prażuchy, zup (ukraińska sołomacha), wyrobu makaronów (np. włoskie bigoli i pizzoccheri, japoński soba), rozmaitych klusek, omletów, naleśników oraz znanych z kuchni rosyjskiej blinów. Z mąki gryczanej wypieka się także ciasta (w tym np. torty), chleby i inne pieczywa. Chleby typu „tatarczuch” znajdują się na liście polskich produktów tradycyjnych.
W kuchni białoruskiej, ze sfermentowanego ciasta z mąki gryczanej przyrządza się kułagę – podawany na zimnodeser owocowy.
MĄKA JAGLANA
wytwarzana jest z obłuszczonego ziarna prosa. Znana i stosowana już od tysiącleci. Ma ona orzechowy aromat i słodko- gorzki posmak, który dodaje charakteru różnorodnym potrawom. Można ją wykorzystać do wypieku ciast, kruchych tart słodkich i wytrawnych, bab, gofrów, muffinek i ciasteczek, naleśników czy też różnych placków. Konsystencja ciasta z mąki jaglanej jest mniej elastyczna, jest ono również bardziej delikatne i bardziej się kruszy. Poza tym nie rośnie tak efektywnie pod wpływem sody czy drożdży jak ciasta z mąki pszennej. Dlatego warto ją łączyć z innymi rodzajami mąk. Doskonale komponuje się z mąką ryżową i gryczaną. Wypieki z dodatkiem mąki jaglanej charakteryzują się delikatnym smakiem i jasnym kolorem. Mąkę jaglaną można wykorzystać również do panierowania warzyw, mięsa lub ryb.
Mąka jaglana zawiera błonnik, a także sporo witamin z grupy B (zwłaszcza B1, B2, B3, B6), minerałów oraz kwas foliowy, a także fosfor, magnez, mangan, miedź, krzem, cynk, selen i żelazo. W mące jaglanej znajdują się również aminokwasy, takie jak tryptofan (wspomagający układ nerwowy), leucyna (budująca mięśnie) czy izoleucyna (wspierająca poprawny metabolizm). Jest produktem zasadotwórczym, więc w przeciwieństwie do wielu produktów zbożowych działa alkalizująco (odkwaszajco) na organizm. Mąka z kaszy jaglanej jest bezpieczna dla niemowląt (po 4 miesiącu) jako jeden z pierwszych produktów uzupełniających dietę. Zalecana jest także dla sportowców zarówno przed jak i po treningu. Nie jest zalecana dla cukrzyków ze względu na wysoki indeks glikemiczny.
MĄKA OWSIANA
Owies jest zbożem, które w swojej naturalnej formie nie zawiera glutenu i wydawać się może, że jest w pełni bezpieczny dla osób z celiakią. Niestety nie zawsze tak jest, musi on być uprawiany i obrabiany w odpowiednio dostosowanych i kontrolowanych warunkach, które pozwolą uniknąć zanieczyszczenia pokarmu glutenem. Kwestia ta jest wciąż badana przez środowisko naukowe. Z tego powodu osoby nietolerujące glutenu powinny zawsze wybierać mąki owsiane wyraźnie oznaczone jako produkt bezglutenowy (sformułowanie „bezglutenowy” można stosować wyłącznie, jeśli dana żywność zawiera nie więcej niż 20 mg/kg glutenu). Tradycyjna mąka owsiana powstaje z ziaren owsa, w tym z otrąb i zarodków. Mąka owsiana wyróżnia się większą grubością i ziarnistością, a także ciemniejszą teksturą w porównaniu do pszennej. Z tego też względu wypieki z jej użyciem nie są tak wyrośnięte, dlatego warto ją łączyć z innymi mąkami bezglutenowymi np. gryczaną, ryżową czy jaglaną. Charakteryzuje się ona lekko orzechowym smakiem. Mąkę owsianą można wykorzystać do wypieków, w tym chleba, bułek i ciast, batoników, ciasteczek, naleśników, placków, omletów, gofrów, ale także do zagęszczania zup, sosów i rozmaitych gulaszy, a poza kuchnią można przygotować z jej użyciem domowe maseczki lub peelingi na skórę twarzy.
Mąka owsiana jest źródłem białka, węglowodanów, tłuszczów (3 razy więcej niż u innych zbóż chlebowych), błonnika pokarmowego, saponin, flawonoidów, związków steroidowych oraz karotenu. Zawiera witaminy z grupy B (B1, B2, B6) witaminy: D, E, K, kwas foliowy, a także minerały: wapń, magnez, żelazo, fosfor, cynk oraz śladowe ilości krzemu, sodu, potasu. Mąka owsiana ma stosunkowo niski indeks glikemiczny, korzystnie wpływa na stabilizację poziomu cukru we krwi, dlatego też jest polecana w diecie diabetyków. W domowych warunkach mąkę owsianą możemy wykonać mieląc płatki owsiane bezglutenowe.
MĄKA MIGDAŁOWA
Mąka z migdałów powstaje w wyniku zmielenia blanszowanych, nieprażonych nasion migdałowca. Charakteryzuje się jasnym kolorem i delikatnym, słodkim smakiem. Mąka migdałowa z powodzeniem może zastąpić mąkę pszenną (w stosunku 1:1), jest bardzo smaczna i pożywna. Może być wykorzystana do wypieku ciast, ciasteczek, kulek mocy, muffinów, pizzy, naleśników, racuchów, placków, ale może też pełnić funkcję zagęszczacza sosów i zup. Ze względu na słodki smak świetnie uzupełnia smak deserów, koktajli i płatków śniadaniowych. Warto wiedzieć, że ciasto z mąki migdałowej może być mniej pulchne,
ale nie stanowi to jej wady. Jest dostępna w wielu punktach, ale niestety dosyć droga.
Mąka migdałowa jest doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych - jednonienasyconych oraz wielonienasyconych. Poza tym zawiera stosunkowo mało węglowodanów. Dzięki temu może być wykorzystywana przez osoby będące na diecie o niskiej zawartości węglowodanów czy na diecie ketogenicznej. Mąka ta zawiera też duże ilości magnezu, żelaza i wapnia.
MĄKA KASZTANOWA
Otrzymywana jest w wyniku zmielenia suszonych kasztanów jadalnych. Bardzo dobrze miesza się z innymi mąkami. Nadaje potrawom wyjątkowy lekko słodki smak i orzechowy zapach. Tekstura tej mąki przypomina trochę mąkę pszenną, wypieki z niej są plastyczne. Możemy jej użyć do wypieku chleba, ciast, ciasteczek, naleśników, makaronów, do deserów (świetnie łączy się z wanilią, czy czekoladą), sprawdzi się również jako zagęszczacz do zup i sosów. Mąka kasztanowa nie należy do tanich, ale ma wyjątkowy smak i wysoką wartość odżywczą dlatego warto ją uwzględnić w codziennym menu. Była szczególnie ceniona przez Św. Hildegardę z Bingen obok miodu i orkiszu. Mąka kasztanowa zawiera dużo białka, węglowodanów, kwasy tłuszczowe, błonnik, lecytynę oraz sacharozę, kwas jabłkowy i kwas cytrynowy. Jest też dobrym źródłem składników mineralnych (miedź, potas, fosfor, żelazo, sód, cynk, wapń, magnez),
a także witamin (B1, B2, B6, C).
MĄKA KOKOSOWA
Jest pozyskiwana jako produkt uboczny przy produkcji oleju i mleka kokosowego. Ma liczne właściwości prozdrowotne oraz delikatny kokosowy smak i aromat. Mąki kokosowej można używać do zagęszczania zup i sosów, do naleśników, pieczenia chleba, spodów do pizzy, panierki, ciast i ciasteczek. Należy tylko pamiętać, że mąka kokosowa jest dużo bardziej chłonna niż inne mąki. Z tego powodu nie może być używana jako zamiennik innych mąk jeden do jednego. Poza tym mąka ta jest zwykle gęstsza niż inne mąki i nie wiąże się tak łatwo, dlatego powinno się ją mieszać z innymi mąkami.
Mąka kokosowa jest doskonałym źródłem błonnika (zawiera go dwukrotnie więcej niż otręby), jest mąką niskowęglowodanową (wskazaną dla cukrzyków i osób na diecie odchudzającej), zawiera również potas, magnez, fosfor oraz kwas foliowy.
MĄKA Z AMARANTUSA
Powstaje w wyniku zmielenia nasion szarłatu. Nadaje potrawom kruchości i delikatnie orzechowego smaku. Bardzo dobrze miesza się z innymi mąkami. Powinna stanowić raczej dodatek do wypieków, a nie produkt bazowy ze względu na specyficzny smak i zapach mąki amarantusowej, (wypiek może wydawać się zbyt intensywny). Możemy ją dodawać do ciast, ciasteczek, słodkich naleśników, racuchów, makaronów, do chlebów, a także do zagęszczania zup.
To bogate źródło niezbędnych kwasów tłuszczowych, błonnika, białka, wielu pierwiastków i minerałów, zawiera m.in. łatwo przyswajalne żelazo, magnez i wapń.
MĄKA Z CIECIERZYCY
Mąka z cieciorki (grochu włoskiego) otrzymywana jest ze zmielonych ziaren cieciorki, ma żółtawy kolor, smak zbliżony do grochu z lekko orzechowym posmakiem. Jest mąką dość ciężką. Można stosować ją samodzielnie lub jako dodatek do innych mąk. Może być dodawana do wypieku pieczywa, makaronów, placków, a szczególnie naleśników, zwanych socca. Ma silne właściwości wiążące, w związku z czym doskonała również do zagęszczania zup i sosów. Mąka z ciecierzycy może z powodzeniem zastąpić jajka w kuchni wegańskiej, ale też i w diecie osób z alergią na jajka kurze.
Mąka z cieciorki zawiera białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik, a także kwas foliowy, witaminy z grupy B, witaminy A, D, K oraz minerały: miedź, fosfor, żelazo, sód, magnez, potas, a także cynk oraz substancje o właściwościach przeciwutleniających (antyoksydanty). Ma ona niski indeks glikemiczny, potrawy z jej dodatkiem nie podnoszą szybko poziomu cukru we krwi, dlatego też zalecana jest w diecie diabetyków. Wykorzystywana jest w kuchni indyjskiej.
MĄKA TEFF
Otrzymywana jest ze zmielonych ziaren miłki abisyńskiej. Dodaje potrawom lekko orzechowego aromatu i ciemnego koloru (prawie czarnego). Od wieków stosowana przez ludność z krajów afrykańskich do przyrządzania tradycyjnego chleba, zwanego injera. Może być dodatkiem (w połączeniu z innymi mąkami) do wypieku pieczywa, placków, ciast, ciasteczek, naleśników, a także jako zagęstnik do zup i sosów.
MĄKA Z SORGO
Powstaje ze zmielenia nasion sorgo (to starożytne zboże bezglutenowe uprawiane już tysiące lat temu w Afryce). Mąka z nasion sorgo ma lekką konsystencję i smak. Jest stosowana w przepisach, które wymagają niewielkiej ilości mąki lub w połączeniu z innymi mąkami (do 30 %). Można ją wykorzystać do zagęszczania mięsnych i warzywnych dań oraz zup, panierowania, wypieku ciasteczek, ciast i jako dodatek pieczywa, a także do placków, naleśników, klusek, pierogów. Mąka z sorgo zawiera białko, błonnik, żelazo i korzystne dla organizmu przeciwutleniacze.
MĄKA Z KOMOSY RYŻOWEJ (MĄKA Z QUINOA)
Otrzymywana jest ze zmielonych, nieprażonych ziaren komosy ryżowej. Bardzo dobrze miesza się z innymi mąkami. Idealna do domowego pieczywa, ciast, placków, naleśników, makaronów.
MĄKA Z TOPINAMBURU
(słonecznika bulwiastego) powstaje poprzez zmielenie obranego, suszonego kłącza topinamburu. Po wykopaniu topinamburu z ziemi nie da się go długo przechowywać w postaci świeżej, w postaci suszonej i zmielonej można go przechowywać cały rok i tworzyć z niego różne dania łącząc z innymi mąkami. Mąkę z topinamburu możemy wykorzystać do wielu celów np.: placki z topinamburu (tak jak placki z ziemniaków), kotlety z mąki z topinamburu, dodatek do sosów, dodatek do zup oraz
jako dodatek do chleba, wytrawnych tart czy różnych ciasteczek.
Mąka ze słonecznika bulwiastego jest jednym z najbogatszych źródeł inuliny (to bardzo silny prebiotyk będący pożywką dla dobroczynnych bakterii jelitowych, które regulują pracę przewodu pokarmowego, poprawiają przyswajalność składników mineralnych oraz odgrywają istotną rolę w zapobieganiu różnym schorzeniom). Poza tym jest źródłem błonnika, żelaza, krzemu, potasu i witamin z grupy B, zawiera tryptofan.
MĄKA KONOPNA
uzyskuje się ją poprzez zmielenie i odtłuszczonych nasion konopi. Charakteryzuje się ona lekko orzechowym smakiem i aromatem, jest ciemna, prawie czarno-zielona (taką barwę nadaje też wypiekom). Może być stosowana jako dodatek (10 – 15 %) do pieczenia chleba, ciast (raczej tych ciemnych typu brownie), ciasteczek, pierniczków, placków, naleśników, deserów, jogurtów, a także do doprawiania zup i sosów oraz jako ciekawa panierka do kotletów mięsnych lub warzywnych. Mąkę z konopi można spożywać na surowo np. jako dodatek do zdrowych koktajli i deserów. Mąka konopna ma niski indeks glikemiczny, zawiera wiele niezbędnych do życia aminokwasów, w tym tryptofan, leucynę, lizynę oraz fenyloalaninę, jest także doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega 3 i omega
6, zawiera witaminy z grupy B, witaminy E i minerały, takie jak fosfor, magnez, wapń, potas czy żelazo.
MĄKA LNIANA
uzyskuje się ją przez zmielenie i odtłuszczonych nasion lnu. Mąka może być stosowana samodzielnie, ale lepiej używać jej w połączeniu z innymi mąkami (np. z kukurydzianą, ryżową, kasztanową). Możemy ją wykorzystać jako dodatek do wypieku pieczywa (do 15 %), ciasteczek, batoników, ciast oraz do przyrządzania
deserów, zagęszczania sosów czy zup, a także jako posypkę do sałatek lub panierkę.
Mąka lniana jest bogatym źródłem cennych dla zdrowia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, błonnika pokarmowego (zapewniającego uczucie sytości, regulującego perystaltykę jelit i pracę układu pokarmowego, a także obniżającego poziom „złego” cholesterolu), oraz sporo składników mineralnych: magnezu, potasu, żelaza i cynku oraz witamin, zwłaszcza B1, E i PP.
MĄKA Z ŻOŁĘDZI
aby przygotować mąkę żołędziową, owoce dębu po ługowaniu poddaje się suszeniu w temperaturze 200 stopni Celsjusza, dopiero po usunięciu większości wody z surowca owoce mieli się na drobną mąkę. Mąkę z żołędzi najlepiej wykorzystywać jako uszlachetniający dodatek do mąki zbożowej w proporcji 2/3 mąki zbożowej i 1/3 mąki żołędziowej i wypiekać chleb, bułki, ciasteczka, pierniczki oraz inne wyroby. Można ją wykorzystać także do wszystkich dań, gdzie normalnie dodaje się mąkę zbożową np. jako dodatek do makaronu, omletów z jaj, placków ziemniaczanych (dodając do 2/3 tartych ziemniaków 1/3 mąki z żołędzi). Mąka z żołędzi bogata jest w witaminy z grupy B i błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, magnez, potas, a także wapń.
MĄKA BANANOWA
To mąka pozyskiwana z bananów warzywnych (plantany), ma konsystencję podobną do mąki kokosowej, kolor lekko żółty (czasem szarawy) i neutralny smak. Może być ona stosowana do tworzenia dań w wersji słodkiej i wytrawnej, świetnie zagęszcza konsystencję płynów (zupy, sosy). Można ją spożywać na surowo. Jest bardzo chłonna, zawiera dość dużo skrobi, dlatego może sprawiać, że potrawy są twarde. Mąka bananowa jest źródłem białka i węglowodanów, zawiera błonnik, inulinę, duże ilości magnezu i witamin z grupy B, a także 5-hydroksytryptofan o właściwościach antydepresyjnych.
Opisane tu bezglutenowe mąki to tylko część dostępnych obecnie na rynku. Producenci trzymają rękę na pulsie bacznie obserwując niezmiennie cieszący się zainteresowaniem trend na żywność bezglutenową. Wciąż na rynku pojawiają się nowe propozycje. Jak sami widzicie jest z czego wybierać i próbować. Grunt to odnaleźć swój smak i nie bać się eksperymentów.
Autor artykułu: Monika Więckowska (Nikita)
Źródła:
https://akademiasmaku.pl/artykul/czym-zastapic-make-pszenna,169
https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/maka
https://go4taste.pl/blog/maki-bezglutenowe-rodzaje-i-zastosowanie/
https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/produkty-zbozowe/
https://www.putka.pl/ksiega-inspiracji/rodzaje-i-typy-maki-oraz-ich-zastosowanie/
https://portal.abczdrowie.pl/maranta-trzcinowa-wlasciwosci-zastosowanie-w-kuchni-i-medycynie
https://misamocy.pl/maki-bezglutenowe-przeglad-i-charakterystyka/
https://bezglutenowamama.pl/czy-maki-jednorodne-sa-potrzebne-w-diecie-bezglutenowej
Przepisy:
PLACKI Z TWAROGIEM, JABŁKIEM I KOMOSĄ RYŻOWĄ
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 27 Zima 2023/24
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.