Rozgrzewające, przeciwzapalne, przyprawy i ich inne właściwości
Magdalena Nagler - foodmaniaPrzyprawy to bardzo szeroka gama produktów, które nadają naszym daniom szczególne smaki. Możemy przebierać w palecie kolorów, smaków, zapachów, wszelkich aromatów! Jednak wzbogacają one potrawy nie tylko o walory smakowe, ale też zdrowotne. Mają duży wpływ na nasz organizm.
W okresie zimowym, gdy temperatury często spadają poniżej zera potrzebujemy porządnego rozgrzania! Wtedy właśnie warto sięgnąć po niektóre rodzaje przypraw. Przyprawy podobnie, jak i inne produkty kategoryzują się do 5 grup zależnie od ich termiki (zimne, chłodne, neutralne, ciepłe, gorące). Produkty ciepłe lekko rozgrzewają organizm i wspomagają jego aktywność, zaś produkty gorące mocno rozgrzewają organizm. I to właśnie przyprawy zaliczane do tych dwóch grup warto mieć w swojej kuchni w chłodniejszych okresach roku. Zaliczamy do nich między innymi:
To najprawdopodobniej najbardziej popularna przyprawa rozgrzewająca na świecie. Ma swoje miejsce w wielu kuchniach świata. W Polsce często stanowi aromatyczny dodatek do deserów (szarlotki, kompotu owocowego, ryżu z jabłkiem). Olejek cynamonowy, który jest zawarty w korze cynamonowca wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Często stosuje się go również w maściach przeciwzapalnych i znieczulających. Pomaga w niestrawności i zwiększa metabolizm. Jednak w zimowe dni gdy borykamy się z przeziębieniami oprócz rozgrzania zmniejszy też przekrwienie błony śluzowej nosa.
Uwaga! Cynamon to dość silny alergen, który może powodować problemy skórne. Powinny unikać go również kobiety w ciąży, ponieważ wykazuje właściwości poronne oraz osoby z chorobą wrzodową żołądka oraz dwunastnicy.
Anyż posiada słodki, korzenny smak. Stosowany nie tylko w słodkościach, ale również jako dodatek do mięs i przetworów już w kuchni staropolskiej. Ma działanie wykrztuśne, pomaga w suchym kaszlu, zapaleniu oskrzeli, czy gardła. Dzięki intensywnemu zapachowi jest pomocny również w leczeniu infekcji i nieżytu górnych dróg oddechowych. Poleca się go przy zaparciach, wzdęciach (również u małych dzieci), czy bólach brzucha. Wykazuje działanie moczopędne i rozkurczowe, dlatego przynosi ulgę w dolegliwościach trawiennych. Co ciekawe anyż ma swoje zastosowanie również w kosmetyce - pomaga w leczeniu trądziku i ograniczaniu wydzielaniea sebum przy łojotoku.
Najczęściej przypominamy sobie o tej przyprawie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Kojarzone są głównie, jako dodatek do deserów i grzanego wina, jednak mają one swoje miejsce już od setek lat w chińskiej medycynie. Wykazują właściwości antyspetyczne i przeciwdrobnoustrojowe. W ich składzie znajdziemy aktywny składnik, tj. eugenol i to właśnie on działa antybakteryjnie.
Ciekawostka! Goździki mogą pomóc w walce z nieprzyjemnym zapachem z ust! Wystarczy przez chwilę przegryźć kilka goździków, a przykry zapach zostanie zneutralizowany.
To bardzo aromatyczne ziarenka popularne na całym świecie. Kardamon ma lekko pikantny, lekko słodkawy smak i wykazuje duże właściwości rozgrzewające. Dzięki niemu możemy przyspieszyć metabolizm, ale również uporać się z przeziębieniem. Jest też naturalnym środkiem wykrztuśnym, a to za sprawą naturalnych cyneoli. Jest pomocny w rozrzedzaniu śluzu w płucach i drogach oddechowych. Pomaga przy niestrawności, jak i również odświeża oddech. Zapobiega rozmnażaniu się wirusów i wzmacnia organizm.
Ta aromatyczna przyprawa najczęściej kojarzy nam się z wyjątkowym aromatem pieczonych ciast i ciasteczek oraz sosem beszamelowym. To owoc wiecznie zielonego drzewa, tj. muszkatołowca korzennego. Wywodzi się z krajów tropikalnych jednak zaskarbiła sobie miejsce również w naszych kuchniach. A to dzięki cennym walorom smakowym, zapachowym, ale i leczniczym. Dodany do potrawy wspomaga perystaltykę jelit i zapobiega powstawaniu gazów jelitowych.
Uwaga! Podobnie, jak cynamon gałka muszkatołowa wykazuje właściwości poronne, więc powinny jej unikać kobiety w ciąży. Wszyscy powinniśmy spożywać ją z umiarem, ponieważ zawiera mirystycynę - substancję o działaniu narkotycznym.
To bardzo znana i powszechnie używana przez nas przyprawa, w szczególności dodawana do wszelkich zup, czy wywarów i sosów. Ale czy zdajemy sobie sprawę jaką rolę odgrywa w naszym organizmie? Otóż posiada właściwości rozgrzewające, co więcej wspomaga przyswajanie selenu i witamin z grupy B. W kuchni Polskiej nieodzowny składnik wywarów zarówno mięsnych jak i warzywnych, oraz ciężkich dań jak fasolka po bretońsku, grochówka lub bigos
Co ciekawe, ziele angielskie może pomóc w problemach z potliwością oraz trądzikiem i wypryskami! Wystarczy przemyć skórę naparem z roztartych ziaren.
To roślina posiadająca bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Można ją kupić pod postacią świeżego korzenia, ale również suszoną i sproszkowaną. Ma ostry, lekko cytrynowy smak. W medycynie chińskiej stosowana od tysięcy lat, a to dzięki jej właściwościom przeciwwirusowym. Jest również bogata w przeciwutleniacze. To zdecydowanie jedna z najbardziej rozgrzewających przypraw, zatem jeśli masz mocno wychłodzony organizm ta przyprawa na pewno korzystnie wpłynie na Twoje zdrowie. Poprawia również krążenie i wzmacnia odporność! Daje ulgę też w problemach trawiennych.
Ciekawostka! W kosmetologii stosuje się olejek imbirowy, jako środek wspomagający walkę z cellulitem. Przedziwdziała również mdłościom i może wspomuc osoby z chorobą lokomocyjną i likwidować ranne mdłości.
Według Ajurwedy to jedna z najlepszych rozgrzewających przypraw. Posiada dużo tanin, które absorbują nadmiar wody z organizmu. To z kolei daje efekt osuszenia organizmu i dzięki temu zwiększa ogólną temperaturę ciała. Działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, a także przyspiesza gojenie ran. Oczywiście odgrywa też rolę w procesach metabolicznych, wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Jest źródłem przeciwutleniaczy, ponieważ zawarta w niej kurkumina może spowalniać rozwój komórek rakowych, czy choroby Alzheimera.
To przyprawa, która odgrywa ogromna rolę w cukiernictwie. Wzbogaca smak wielu wypieków i deserów, jednak niewielu z nas wie, jakie właściwości prozdrowotne wykazuje. Zawiera glikozyd waniliny i glikozyd alkoholu waniliowego, które pobudzają ludzki organizm. Stosuje się ją w preparatach wzmacniających oraz antydepresyjnych. Pomoże obniżyć gorączkę i poprawi pracę serca. Najczęściej stosuje się ją w formie nalewki.
Rozgrzewające przyprawy to łatwo dostępne i tanie produkty lecznicze! Spożywanie ich w określonych ilościach nie powoduje żadnych skutków ubocznych, a możemy zastąpić nimi wiele droższych i sztucznych środków farmaceutycznych. Mogą być lekiem na wiele dolegliwości!
Jeżeli borykasz się z:
PRZEZIĘBIENIEM- sięgnij po herbatkę z imbirem i cynamonem!
Herbatę (może być tradycyjna czarna) zaparzyć z dodatkiem szczypty imbiru oraz cynamonu, po wystygnięciu dodać łyżeczkę miodu i wymieszać.
GORĄCZKĄ- sięgnij po nalewkę z wanilii!
100g lasek wanilii dokładnie rozdrobnić, a następnie przełożyć do słoika i zalać 0,5 litrem spirytusu, słoik szczelnie zakręcić i ostawić na 3 tygodnie. Po upływie tego czasu ze słoika wyciągnąć wanilię, w 1 litrze białego gronowego wina rozpuścić 200g płynnego miodu, po czym całość wymieszać ze spirytusem. Tak przygotowana nalewkę ponownie szczelnie zakręcić i pozostawić na tydzień, w celu dokładnego połączenia się składników. Zalecane dzienne spożycie to 2 łyżki stołowe nalewki.
KASZLEM- sięgnij po syrop z anyżu!
Zagotować 1 litr wody, dodać 7 łyżeczek anyżu i gotować na wolnym ogniu do odparowania połowy płynu. Następnie odcedzić płyn i dodać 4 łyżeczki miodu i gliceryny. Syrop zażywać kilka razy dziennie po 2 łyżeczki.
BÓLEM GARDŁA- sięgnij po goździki!
Przez kilka minut żuj garstkę goździków, które wykazują silne właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, a ból gardła powinien się zmniejszyć. Dostępny na rynku jest również olejek lotny z goździków w formie płynnej, którego stosowanie będzie przynosiło podobne korzyści.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.