Warsztaty chlebowe „Droga przez mąkę”
MagdalenaKKWarsztaty chlebowe „Droga przez mąkę”
Nazywam się Magdalena Koźmińska.
Jestem pasjonatką kuchni, natury i tradycji.
W ciągu ostatnich 4 lat wygrałam wiele konkursów kulinarnych i fotograficznych.
W latach 2021-2022 byłam Ambasadorką Drożdży Babuni. Zapraszam Was na moje warsztaty chlebowe.
Przekonaj się, że pieczenie chleba w domu to nic trudnego!
Celem warsztatu jest pokazanie Państwu, że zrobienie dobrego chleba w domu wcale nie wymaga posiadania pieca chlebowego lub innych dodatkowych sprzętów poza siłą rąk, chęcią, odrobiną czasu i sprawnym piekarnikiem.
Dzielę się z Wami moimi autorskimi przepisami na wypieki.
Przy każdym z przepisów jest moje autorskie zdjęcie.
Ty również podziel się tymi przepisami z przyjaciółmi, ale zaznacz, kto jest ich autorem.
Z życzeniami zawsze rumianych i chrupiących wypieków
Magdalena Koźmińska
Przepisy:
Składniki:
- 600 g mąki pszennej typ 750
- 100 g mąki żytniej typ 720
- 200 g wody
- 350 g kefiru
- 25 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka miodu
- 2 łyżeczki soli
- 100 g dowolnych ziaren
Do misy robota kuchennego wkruszyć drożdże. Następnie dodać miód i ciepłą wodę. Wszystko rozmieszać za pomocą rózgi. Nie zostawiać do wyrośnięcia. Od razu wsypać mąki, sól i wlać kefir w temperaturze pokojowej. Całość dokładnie wymieszać za pomocą haka. Ciasto nakryć folią spożywczą i wstawić do lodówki. Jeśli chcemy chleb na śniadanie to ciasto należy wyrobić wieczorem i wstawić do lodówki na całą noc. Natomiast jeśli chcemy na kolację to ciasto należy wyrobić rano. Można przed pracą. To zajmuje dosłownie chwilę.
Po kilku godzinach ciasto wyjąć z lodówki. Dodać ziarna i w misie ponownie chwilę wyrobić ręką. Włożyć do piekarnika naczynie żeliwne lub żaroodporne z pokrywką i nagrzać do 220 stopni Celsjusza. Gorące naczynie wyjąć na blat i od razu włożyć ciasto. Dzięki wysokiej temperaturze chleb nie przyklei się do naczynia. Przykryć i wstawić do piekarnika na 25 minut. Po tym czasie zdjąć pokrywkę i zmniejszyć temperaturę do 200 stopni. Piec kolejne 25 minut. Następnie wyjąć chleb z naczynia i ostudzić na kratce. Smacznego!
Składniki:
- 200 g mąki pszennej graham typ 1850
- 150 g mąki żytniej pełnoziarnistej typ 2000
- 65 g mąki pszennej typ 750
- 315 ml ciepłej wody
- 25 g świeżych drożdży
- pół łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżka pestek dyni
- 1 łyżka oliwy z oliwek
Do misy miksera wsyp pokruszone drożdże, cukier, jedną łyżkę mąki pszennej i zalej wszystko 100 ml ciepłej wody. Wszystko dobrze wymieszaj i odstaw do wyrośnięcia. Kiedy drożdże się spienią dodaj resztę składników, pomijając pestki dyni. Wszystko dokładnie wyrób za pomocą haka. Ciasto będzie odrobinę rzadkie, ale nie dodawaj mąki. Odstaw do podwojenia objętości. Małą keksówkę lub foremkę o wymiarach 17 cm x 17 cm wysmaruj dokładnie masłem. Do ciasta dodaj pestki dyni i wyrób je ponownie. Ciasto przełóż do foremki i odstaw do wyrośnięcia. Chleb piecz 20 minut w 200 st. C, a następnie 15 minut w 180 stopniach. Smacznego!
Prosty chleb z czterech składników
Składniki:
- 430 g mąki chlebowej (wymieszane różne typy)
- 2 płaskie łyżeczki soli
- 300 ml ciepłej wody
- 20 g świeżych drożdży
Mąkę przesiej do miski robota kuchennego. Dodaj sól. Drożdże rozpuść w ciepłej wodzie i wlej do mąki. Nie należy robić rozczynu. Całość wymieszaj za pomocą haka. Odstaw w ciepłe miejsce do wyrastania na ok. 2 godziny. Po tym czasie wyjmij ciasto na oprószony mąką blat. uformuj bochenek. W międzyczasie nagrzej w piekarniku w 200 st. C naczynie żaroodporne. Do gorącego naczynia wkładamy uformowane ciasto i przykrywamy. Chleb pieczemy w 200 stopniach przez 20 minut z pokrywką i kolejne 30 minut bez pokrywki. Chleb studzimy na kratce. Smacznego!
Rozczyn:
- 340 ml ciepłej wody
- 1 łyżeczka cukru
- 8 g drożdży instant
Ciasto:
- 520 g mąki pszennej typ 750
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżki maku
- 1 łyżka pestek dyni
- 2 łyżki sezamu
- 3 łyżki płatków owsianych
- 3 łyżki siemienia lnianego
- 50 g miękkiego masła
- 1 łyżeczka miodu
Wymieszaj składniki na rozczyn i odstaw na kilka minut. W misie robota kuchennego wymieszaj suche składniki. Następnie dodaj rozczyn, miód i masło. Całość wyrabiaj za pomocą haka do połączenia składników na gładką masę. Posyp wierzch ciasta mąką i odstaw na godzinę w ciepłe miejsce. Po tym czasie wyrób ciasto ponownie i uformuj bochenek. Ciasto przełóż do formy wysmarowanej masłem. Odstaw na kolejne 30 minut. Po tym czasie posmaruj wierzch rozbełtanym jajkiem i posyp obficie ulubionymi ziarnami, np. słonecznikiem. Piecz w temperaturze 180 st. C przez 55 minut. Smacznego!
Chlebek wielkanocny
Składniki:
- 500 g mąki pszennej typ 550
- 0,5 szkl. cukru
- szczypta soli
- 60 g roztopionego masła
- 3 żółtka
- 25 g świeżych drożdży
- ciepłe mleko
- 2 jaja
- rodzynki
- migdały w płatkach
Mleko lekko podgrzej, a masło roztop w rondelku i odstaw do przestudzenia. Z drożdży, łyżeczki cukru, łyżki mąki i ciepłego mleka zrób zaczyn. Odstaw do wyrośnięcia na ok. 15 minut. Zalej rodzynki gorącą wodą i odstaw, aż napęcznieją. Następnie odcedź na sitku. W dużej misce wymieszaj mąkę, cukier i sól. Dodaj wyrośnięte drożdże, rozbełtane żółtka i mleko. Kiedy ciasto będzie wyrobione dodaj ostudzone masło. Wyrób ponownie i odstaw do wyrośnięcia. Ciasto musi podwoić objętość. Po tym czasie dodaj rodzynki i ponownie wyrabiaj ciasto. Podziel je na dwie części i uformuj z nich wałki. Następnie je skręć ze sobą. Końce zgrabnie zlep i ułóż w gniazdach na końcach surowe, wyparzone jajka. Zostaw do wyrośnięcia na około 30 minut. W tym czasie nastaw piekarnik na 180 st. C, góra-dół. Przed włożeniem do piekarnika nasmaruj ciasto jajkiem rozbełtanym z mlekiem i posyp płatkami migdałów. Piecz do zrumienienia ciasta. Smacznego!
Ślimak - pszenny chleb ze szpinakiem
Rozczyn:
- 13 g świeżych drożdży
- pół łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka mąki pszennej typ 750
- 25 ml ciepłej wody
Ciasto:
- 275 g mąki pszennej typ 750
- 150 ml ciepłej wody
- 1 łyżka oleju lnianego
- 1 łyżeczka soli
- pół łyżeczki miodu
- słonecznik, mak, pestki dyni, siemię lniane
dodatkowo:
ok. 3 garście mrożonego szpinaku
Wszystkie składniki, oprócz szpinaku, należy przygotować podwójnie. Na jeden bochenek chleba konieczne jest przygotowanie dwóch rodzajów ciast.
W dwóch małych miseczkach zrobić rozczyny i odstawić w ciepłe miejsce na kilkanaście minut. Do większej miski przesiać mąkę. Następnie dodać olej, wodę, sól i rozczyn. Całość wyrabiamy hakiem za pomocą robota kuchennego. Gdy ciasto będzie już elastyczne, należy je posypać mąką i odstawić do wyrośnięcia. Drugie ciasto robimy podobnie, z tym, że szpinak rozdrabiamy w blenderze z bardzo ciepłą wodą i odrobiną mąki. Taką gładką zieloną papkę dodajemy do reszty składników i ugniatamy ciasto. Wyrobione ciasto również odstawiamy do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasta ponownie zagniatamy. Każde z nich rozciągamy na prostokąty o szerokości foremki i delikatnie wałkujemy. Nakładamy szpinakowe ciasto na jasne i zwijamy jak ślimaka. Uformowane ciasto przekładamy do wysmarowanej masłem keksówki o długości 28 cm. Ponownie odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Po tym czasie wierzch ciasta można posmarować rozbełtanym białkiem i posypać ziarnami. Chleb pieczemy w piekarniku nagrzanym do 220 st. C przez 20 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 190 stopni i pieczemy jeszcze ok. 15 minut. Upieczony chleb wyjmujemy z foremki i studzimy na kratce. Smacznego!
Marmurkowy chleb z dynią
Rozczyn:
- 13 g świeżych drożdży
- pół łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka mąki pszennej typ 750
- 25 ml ciepłej wody
Ciasto:
- 275 g mąki pszennej typ 750
- 150 ml ciepłej wody
- 1 łyżka oleju lnianego
- 1 łyżeczka soli
- pół łyżeczki miodu
- słonecznik, mak, pestki dyni, siemię lniane
dodatkowo:
ok. 6 łyżek puree z dyni
Wszystkie składniki, oprócz puree z dyni, należy przygotować podwójnie. Na jeden bochenek chleba konieczne jest przygotowanie dwóch rodzajów ciast.
W dwóch małych miseczkach zrobić rozczyny i odstawić w ciepłe miejsce na kilkanaście minut. Do większej miski przesiać mąkę. Następnie dodać olej, wodę, sól i rozczyn. Całość wyrabiamy hakiem za pomocą robota kuchennego. Gdy ciasto będzie już elastyczne, należy je posypać mąką i odstawić do wyrośnięcia. Drugie ciasto robimy podobnie, z tym, że dodajemy ok. 6 łyżek puree z dyni. Taką gładką papkę dodajemy do reszty składników i ugniatamy ciasto. Wyrobione ciasto również odstawiamy do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasta ponownie zagniatamy. Każde z nich rozciągamy na prostokąty o szerokości foremki i delikatnie wałkujemy. Nakładamy dyniowe ciasto na jasne i zwijamy jak ślimaka. Uformowane ciasto przekładamy do wysmarowanej masłem keksówki o długości 28 cm. Ponownie odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Po tym czasie wierzch ciasta można posmarować rozbełtanym białkiem i posypać ziarnami. Chleb pieczemy w piekarniku nagrzanym do 220 stopni Celsjusza przez 20 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 190 stopni i pieczemy jeszcze ok. 15 minut. Upieczony chleb wyjmujemy z foremki i studzimy na kratce. Smacznego!
Rozczyn:
- 13 g świeżych drożdży
- pół łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka mąki pszennej typ 750
- 25 ml ciepłej wody
Ciasto:
- 275 g mąki pszennej typ 750
- 150 ml ciepłej wody
- 1 łyżka oleju lnianego
- 1 łyżeczka soli
- pół łyżeczki miodu
- słonecznik, mak, pestki dyni, siemię lniane
dodatkowo:
ok. 2 łyżki ciemnego kakao
Wszystkie składniki, oprócz kakao, należy przygotować podwójnie. Na jeden bochenek chleba konieczne jest przygotowanie dwóch rodzajów ciast.
W dwóch małych miseczkach zrobić rozczyny i odstawić w ciepłe miejsce na kilkanaście minut. Do większej miski przesiać mąkę. Następnie dodać olej, wodę, sól i rozczyn. Całość wyrabiamy hakiem za pomocą robota kuchennego. Gdy ciasto będzie już elastyczne, należy je posypać mąką i odstawić do wyrośnięcia. Drugie ciasto robimy podobnie, z tym, że dodajemy kakao. Kakao dodajemy do reszty składników i ugniatamy ciasto. Wyrobione ciasto również odstawiamy do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasta ponownie zagniatamy. Każde z nich rozciągamy na prostokąty o szerokości foremki i delikatnie wałkujemy. Nakładamy kakaowe ciasto na jasne i zwijamy jak ślimaka. Uformowane ciasto przekładamy do wysmarowanej masłem keksówki o długości 28 cm. Ponownie odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Po tym czasie wierzch ciasta można posmarować rozbełtanym białkiem i posypać ziarnami. Chleb pieczemy w piekarniku nagrzanym do 220 stopni Celsjusza przez 20 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 190 stopni i pieczemy jeszcze ok. 15 minut. Upieczony chleb wyjmujemy z foremki i studzimy na kratce. Smacznego!
Pszenny chleb domowy
Rozczyn:
- 25 g świeżych drożdży
- 3 łyżeczki cukru
- 1 łyżka mąki pszennej typ 750
- 50 ml ciepłej wody
Ciasto:
- 550 g mąki pszennej typ 750
- 300 ml ciepłej wody
- 2 łyżki miękkiego masła
- 1 łyżka soli
- słonecznik, mak
W małej miseczce zrobić rozczyn i odstawić w ciepłe miejsce na kilkanaście minut. Do większej miski przesiać mąkę. Następnie dodać masło, wodę, sól i rozczyn. Całość wyrabiamy hakiem za pomocą robota kuchennego. Gdy ciasto będzie już elastyczne, ale nieco rzadkie to posypujemy wierzch mąką i odstawiamy na minimum godzinę. Ciasto musi podwoić swoją objętość. Wyrośnięte ciasto ponownie dokładnie zagniatamy. Teraz możemy dodać do ciasto łyżkę ziaren słonecznika, ale nie jest to konieczne. Ciasto formujemy w gładki rulon i przekładamy do wysmarowanej masłem keksówki o długości 28 cm. Ponownie odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Po tym czasie wierzch ciasta można posmarować rozbełtanym białkiem i posypać makiem. Następnie można cechować żyletką wzory, np. kratkę. Chleb pieczemy w piekarniku nagrzanym do 220 stopni Celsjusza przez 20 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 190 stopni i pieczemy jeszcze ok. 15-20 minut. Upieczony chleb wyjmujemy z foremki i studzimy na kratce. Smacznego!
Składniki:
- 720 g mąki chlebowej
(u mnie żytniej 720, pszennej 750, pszenna graham 1850)
- 520 ml letniej wody
- 25 g świeżych drożdży
- pół łyżeczki miodu
- 1 łyżka soli
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 4 rodzaje ziaren
Wszystkie składniki razem wymieszaj w misce. Przykryj folią spożywczą i odstaw na kilka godzin do lodówki. Po kilku godzinach wyjmij ciasto z lodówki i ponownie zagnieć, aby je ocieplić. W międzyczasie włóż do piekarnika naczynie żaroodporne z pokrywką lub naczynie żeliwne. Włącz piekarnik na grzanie góra-dół na 220 st. C. Podziel ciasto na 4 równe części, po ok. 300 g. Każdą część uformuj w wałek i obtocz w ziarnach. Następnie ułóż obok siebie i zapleć warkocz z 4 pasm. Następnie włóż ciasto do gorącego naczynia i przykryj. Piecz przez 25 minut. Po tym czasie zdejmij pokrywkę, zmniejsza temperaturę do 200 st. C i piecz jeszcze 25 minut. Chleb należy wyjąć z naczynia i studzić na kratce. Smacznego!
Bułeczki z ziołami
Ciasto:
- 20 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 1 jajko
- 230 ml letniej wody
- 1 płaska łyżeczka soli
- 400 g mąki pszennej typ 450
Sos czosnkowy:
- 50 g masła
- 3 ząbki czosnku
- szczypta soli
- 1 łyżka drobno posiekanej natki pietruszki
Zrób rozczyn z drożdży, łyżeczki cukru, 100 ml wody i 50 g mąki. Wymieszaj wszystko w misie robota kuchennego i odstaw na pół godziny. Następnie dodaj resztę wody, resztę mąki, jajko i sól. Wyrób gładkie ciasto. Odstaw do wyrastania na ok. 60-90 minut. Ciasto musi podwoić swoją objętość. W tym czasie przygotuj sos czosnkowy. Masło rozpuść w garnuszku, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i smaż tylko chwilę, aż się zeszkli. Następnie dodaj sól i posiekaną drobno natkę pietruszki. Odstaw. Wyrośnięte ciasto podzieliłam na 9 równych porcji. Ułożyłam je w wysmarowanym masłem naczyniu żeliw-nym o średnicy 22 cm. Odstaw bułki do ponownego wyrastania na ok. 30 minut. Po tym czasie wierzch posmaruj sosem czosnkowym. Piecz w piekarniku nagrzanym do 190ºC przez ok. 30 minut, aż będą rumiane. Smacznego!
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.