Wiosenny detoks
Barbara StrużynaWiosna, to odpowiedni moment, aby tak jak przyroda, która budzi się do życia, pobudzić nasze ciało i ducha, przeprowadzić detoks i nabrać energii na dalsze miesiące.
Zbiega się, to z naturalnym cyklem naszego organizmu, wątroba jest teraz szczególnie aktywna, a przecież jak wszyscy dobrze wiemy odpowiada ona za oczyszczanie naszego organizmu. Warto wyjść naprzeciw naturalnym potrzebom naszego organizmu i wspomóc proces odtruwania.
Należy jednak pamiętać, że jeżeli chcemy poddawać się drakońskim dietom lub głodówce należy czynić to pod okiem lekarza lub dietetyka, bo niewłaściwe przeprowadzenie takiej kuracji bardziej szkodzi naszemu organizmowi, niż pomaga.
Zatem co zrobić aby wiosną łagodnie oczyścić nasz organizm? Jedną z najistotniejszych rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to nawodnienie organizmu. Potrawy powinny być lekkostrawne zawierać dużo warzyw i owoców. Zwłaszcza gotowanych (zmiksowane zupy) jak i surowych (surówki i koktajle).
Na okres oczyszczania organizmu należy wykluczyć:
- kawę
- czarną herbatę
- alkohol
- papierosy
- nabiał
- mięso
- produkty wysokoprzetworzone
- cukier i produkty zawierające cukier i inne substancje słodzące
- białą mąkę
- dania ciężkie
Przeprowadzając taki proces nie wymagajmy od organizmu zbyt dużo, mam tu na myśli wzmożony wysiłek fizyczny, który powoduje, że mamy większe zapotrzebowanie na kalorie. Jeśli to możliwe więcej odpoczywajmy.
Na czczo codziennie (możemy wybrać jedną z propozycji)
- szklanka ciepłej wody z sokiem z cytryny (doskonale nawadnia i odkwasza organizm)
- ranny napój, ciepła woda z miodem i sokiem z cytryny (1 łyżeczka miodu rozpuszczona w 1/2 szklanki wody wieczorem, wypita rano najlepiej ciepła z dodatkiem soku z cytryny)
- herbatka z kłącza imbiru z dodatkiem soku z cytryny
- gotowane siemię lniane (2 łyżki na szklankę wody)
- nasiona babki płesznik zalane 1 szklanką letniej wody, odstawić na kilka minut, wypić gdy mikstura zgęstnieje (taką dawkę błonnika dostarczoną organizmowi należy porządnie nawodnić w dalszej części dnia).
Przez dzień możemy popijać herbatki lub napary
- napar ze świeżej natki pietruszki
- napar z natki pietruszki z plasterkiem imbiru lub nasionami kopru włoskiego
- napar z pokrzywy (szczególnie wiosną, gdy pojawi się młoda pokrzywa możemy skorzystać z jej dobrodziejstwa zarówno napar z pokrzywy, jak i sok z młodej pokrzywy to nieocenione źródło witamin, antyoksydantów i minerałów)
- herbata z czystka
- herbata z nasion kopru włoskiego
- herbata z lipy lub melisy przed snem
Śniadania / Obiady / Kolacje
Ciepła strawa, która powinna rozgrzać nasz żołądek i cały organizm. Gotowana kasza jaglana, komosa ryżowa, czarny lub brązowy ryż, są doskonałą podstawą do śniadania, możemy je ugotować wieczorem w większej ilości i przechowywać w lodówce, a potem w razie potrzeby podgrzać i dodać do dania lub zmiksować z warzywami, bądź owocami. Jak ugotować kaszę jaglaną możesz przeczytać tutaj, komosę ryżową (quinoę) tutaj, a czarny ryż tutaj.
Dodatkiem do takiej podstawy są gotowane warzywa, możemy je również upiec lub ugotować na parze. Doskonale nadają się do tego warzywa, które dobrze się przechowują jak marchewka, dynia, pasternak, seler, ziemniaki, pietruszka i oczywiście burak. Wykorzystać również możemy dostępne w sklepie brokuły, jarmuż, szpinak, różne sałaty i kiełki. Nieocenionym wprost warzywem jest koper włoski (fenkuł), który możemy spożywać na surowo do sałatek, koktajli, jak i ugotowany lub upieczony.
Dania powinny być przyprawiane, aby łatwiej trawiły się w naszym przewodzie pokarmowym:
- kurkumą
- pieprzem
- tymiankiem
- oregano
- majerankiem
- rozmarynem
- imbirem
Istotną rolę w odżywianiu pełni dodatek oliwy lub oleju lnianego, którym polewamy dania ciepłe, sałatki lub dodajemy do koktajli, wspierając w ten sposób wchłanianie wytamin: A,E,Di K.
Koktajle
Warzywne i owocowe miksy stanowią podstawę w oczyszczaniu naszego organizmu. Dostarczają witamin, antyoksydantów i powodują "wymiecenie" z naszego organizmu szkodliwych substancji.
Bardzo przydana będzie sokowirówka lub wyciskarka do soków. Pomoże wydobyć nam sok z twardych warzyw i owoców:
- marchewki
- buraka
- pietruszki
- selera
- grejpfruta
- pomarańczy
Miękkie owoce i warzywa możemy zmiksować:
- ogórek
- pomidor
- jabłko
- gruszka
- kiwi
Dodatkiem do koktajli mogą być świeże zioła:
- bazylia
- pokrzywa
- natka pietruszki
- koperek
- mięta
jak i zielone warzywa
- jarmuż
- rukola
- roszpunka
- szpinak
- seler naciowy
- cukinia
- brokuł
Gdy mamy wszystkie składniki (w postaci soku lub musu) możemy je połączyć i wypić na zdrowie.
Ja bardzo często w miksowaniu warzyw i owoców kieruję się kolorem. Głębokie zielenie możemy wzmocnić chlorellą lub sproszkowanymi trawami. Smak pomidora i buraka możemy podkręcić imbirem. Jeżeli koktaj jest zbyt gęsty możemy dodać do niego wody. Oto kilka przykładów połączeń (do każdego poniższego zestawu możemy dodać avocado lub kroplę oliwy)
- ananas + jabłko+ cytryna+ seler+ natka pietruszki
- natka pietruszki + ogórek + mięta + limonka + jabłko
- jarmuż (lub szpinak) + natka pietruszki+ seler naciowy + jabłko + ogórek + spirulina (lub chlorella)
- marchewka + jabłko + mięta + seler naciowy + cytryna + imbir (kłącze 1 cm)
- jabłko + jarmuż + natka pietruszki + koper włoski (surowa bulwa) + seler
- burak + marchewka + grejpfrut + koper włoski + kurkuma + jabłko + cytryna
- ogórek + ananas+ mięta + kiwi
- pomidor + koper włoski + marchewka + grejpfrut
To niektóre z przykładów na koktajle warzywne i warzywno-owocowe wspomagające nas w procesie detoksykacji. Nie bójmy się łączyć warzyw i owoców. Lepiej wypić sok warzywny, niż nie wypić go w obawie złego połączenia składników. Zawsze możemy wypić sok z pojedynczego wyciśniętego warzywa lub owocu. Wiosną postawmy na warzywa z niewielką ilością owoców (zwłaszcza tych mniej słodkich). Kwaśny smak wspomaga wątrobę. Rozkosznym smakiem bardzo słodkich owoców najlepiej rozkoszować się latem, kiedy natura nas nimi obdarza.
Dodatkiem do koktajli mogą być modne w tej chwili superfoods (powinniśmy przestrzegać dziennego spożycia tych dobroczynnych substancji):
- spirulina
- chlorella
- sproszkowany młody jęczmień
- sproszkowana młoda pszenica
- nasiona babki płesznik
- maca
- ostropest (zawiera sylimarynę, która oczyszcza i odbudowuje wątrobę)
Istotne jest, aby jakość warzyw i owoców użytych do spożycia nie budziły naszych zastrzeżeń. Dotyczy to zwłaszcza buraków, szpinaku i jarmużu, które najlepiej gdy są uprawiane w warunkach ekologicznych.
W oczyszczaniu organizmu pomogą nam również kwaszone soki warzywne i warzywno owocowe.
Moja rada to przeprowadzić taki warzywny detoks w dni wolne od pracy, organizm może różnie zareagować na taką bombę witaminową.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.