Domowa granola - przepisy i porady
Magdalena Nagler - foodmaniaChrupiąca, a jednocześnie delikatna... Słodka lub bardziej wytrawna, a do tego bardzo zdrowa – domowa granola!
Idealne śniadanie to śniadanie kolorowe, pełne smaków i tekstur. To śniadanie, które zapewnia energię na cały dzień. Macie swoich ulubieńców? My proponujemy granolę przygotowaną w domowej fabryce z ulubionych składników. To nie tylko baza śniadań, ale również świetny dodatek do różnego rodzaju deserów lub ciast! Sprawdzi się również jako samodzielna przekąska do podjadania w ciągu dnia.
Jaki jest przepis na idealną granolę?
To zależy od każdego z Was!
Ogranicza nas jedynie wyobraźnia!
Jednak, aby uprościć Wam to zadanie przedstawiamy prosty przepis w kilku krokach...
Krok 1 – Wybierz bazę
W tej roli najlepiej sprawdzają się różnego rodzaju płatki, np.
Płatki owsiane – to najpopularniejsza baza wszystkich granoli. Są uniwersalne pod względem smaku, dobrze komponują się z bakaliami, owocami oraz różnymi „słodzikami”. Po obróbce termicznej nabierają delikatnie orzechowego aromatu, jednak nie jest on dominujący. Wybierając płatki owsiane bezglutenowe, mogą je również spożywać osoby na diecie bezglutenowej, co stanowi urozmaicenie i wzbogacenie takiej granoli.
Płatki żytnie – są bardziej wyraziste w smaku w porównaniu do płatków owsianych. Posiadają również bardziej zbitą strukturę, przez co są nieco twardsze. Są źródłem błonnika, który daje uczucie sytości na długi czas. Polecane są osobom na dietach odchudzających oraz sportowcom. W składzie występuje gluten, dlatego nie mogą spożywać ich osoby na diecie bezglutenowej.
Płatki orkiszowe – ten rodzaj płatków posiada dość niski indeks glikemiczny (IG 45). Mają trochę mniej kalorii na 100 g w porównaniu do płatków owsianych – około 40 kcal. To źródło minerałów, takich jak: żelazo, fosfor, wapń. Świetnie sprawdzą się jako baza do przygotowania granoli, ponieważ mają neutralny smak, dzięki czemu nie będą dominować. Zawierają gluten.
Płatki gryczane – to propozycja dla osób na diecie bezglutenowej. Należy jednak pamiętać, że mają bardzo specyficzny smak. Warto pomieszać je z płatkami o bardziej neutralnym smaku, np. jaglanymi lub owsianymi.
Płatki jaglane – to również produkt naturalnie bezglutenowy, posiadają dość chrupiącą strukturę, która wyczuwalna jest w gotowej granoli. Osoby, które szukają delikatnego, lekko orzechowego smaku i większej chrupkości powinny po nie sięgnąć. Są źródłem witamin z grupy B oraz wielu minerałów.
Warto pamiętać, że płatki występują w różnych formach. Najlepiej wybierać płatki pełnoziarniste, ponieważ jest to ich najmniej przetworzona i najbardziej wartościowa forma. Płatki instant np.: płatki owsiane górskie, nie nadają się do pieczenia lub prażenia, zazwyczaj stają się zbyt twarde. Taka forma przeznaczona jest do szybkiego przygotowania w mleku, napoju roślinnym lub wodzie.
Ziarna ekspandowane zbóż są doskonałą bazą domowego crunchy, np.: amarantusa, prosa, gryki. Są one o wiele lżejsze niż płatki, jednak co za tym idzie są również mniej sycące. Stanowią ciekawe urozmaicenie każdej granoli, dlatego warto wymieszać je z ulubionymi płatkami, dzięki czemu w gotowym wyrobie będziemy mieć więcej struktur i smaków.
Możesz zdecydować się na jeden rodzaj płatków lub wymieszać je wszystkie! Nie ma ograniczeń.
Krok 2 – Pamiętaj o zdrowych tłuszczach
Zdrowe tłuszcze to niezbędny element każdej domowej granoli, możesz postawić na:
Orzechy – w tym przypadku sprawdzą się każde orzechy. Mogą to być migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe, pekan, nerkowca, macadamian, piniowe, brazylijskie i ziemne. Dodając orzechy do mieszanki najlepiej je rozdrobnić na trochę mniejsze kawałki. Dzięki temu wciąż będziemy mieć chrupki element, jednak w łatwiejszej do spożycia formie. Oczywiście jeśli lubisz duże kawałki możesz wrzucić je bez rozdrabniania.
Ziarna i nasiona – oprócz orzechów do mieszanki dorzuć również ziarna. Może być to len, chia, słonecznik lub dyni. Każde z nich to dodatkowy chrupki element pełen witamin, minerałów i co najważniejsze – wyjątkowego smaku.
Krok 3 – Przyda się również trochę słodyczy
Słodycz nadadzą suszone owoce. Ogranicza Cię jedynie Twój własny smak i wyobraźnia. Polecamy:
Rodzynki – to najpopularniejsze suszone owoce. Są słodkie i drobne, przez co świetnie sprawdzą się w Twojej mieszance na granolę. Jeżeli wolisz bardziej kwaśne owoce postaw na żurawinę!
Suszone morele – warto wybrać te niesiarkowane. Będą miały one ciemniejszy i mniej radosny kolor, jednak zachowają o wiele więcej wartości odżywczych i pierwotnego smaku. Morele są dość duże, dlatego najlepiej posiekać je na połówki, bądź jeszcze mniejsze kawałki.
Suszone śliwki – świetnie usprawniają pracę przewodu pokarmowego, a przy tym posiadają wyjątkowy smak, który sprawdzi się w zimowe dni. Są wyraziste i dość mokre, przez co nadadzą granoli bardziej kleistej struktury.
Suszone jabłka – te z kolei przydadzą się do wykonania granoli szarlotkowej. Cienkie plasterki, które możesz rozdrobnić wzbogacą smak każdej mieszanki.
Suszone owoce tropikalne – masz ochotę na trochę tropików? W mieszance koniecznie musi się znaleźć suszony, posiekany ananas, banany, mango. Ich piękny kolor oraz bogaty smak sprawią, że nie będzie można oderwać się od gotowej granoli.
Daktyle – to bomba słodkości! Ale również witamin i minerałów. Polecamy wszystkim amatorom bardzo słodkich produktów, stanowią idealny zamiennik standardowego cukru.
Owoce liofilizowane – to również chrupki i zarazem słodki element. Liofilizowane owoce nadadzą każdej granoli koloru! Postaw na truskawki, maliny, jagody lub te, które lubisz najbardziej.
Jagody goji – mają ciekawy smak i intensywny kolor. Posiadają szereg walorów prozdrowotnych, np. pomagają obniżyć poziom cukru we krwi oraz są sprzymierzeńcem w walce z cholesterolem i wysokim ciśnieniem.
Pamiętaj jednak, że wszystkie suszone lub liofilizowane owoce dodaje się już po upieczeniu czy uprażeniu, do gotowej granoli!!!
Pod wpływem wysokiej temperatury mogą się spalić.
Krok 4 – Szczypta ulubionej przyprawy
Żeby granola nabrała pełniejszego smaku dodaj swoje ulubione przyprawy, np.:
Przyprawy korzenne - to jest: cynamon, kardanom, goździki lub gałka muszkatołowa. Przyprawy te polecane są szczególnie w zimne dni, ponieważ działają rozgrzewająco i wspomagają układ odpornościowy. Dodają wielu wyjątkowych aromatów i smaków. Po upieczeniu granoli jeszcze długi czas ich zapach będzie roznosił się w całym domu.
Kurkuma – żółta jak słońce, posiada wiele właściwości prozdrowotnych: antyzapalnych.
Wanilia – jej wyjątkowy smak i aromat jest od dawna doceniany i stosowany w różnego rodzaju deserach. Możesz sięgnąć po wanilię sproszkowaną lub w formie aromatu.
Kakao – jeśli chcesz sprawdzić, aby granola nabrała czekoladowego smaku dodaj kakao. Możesz zastosować kakao w proszku, pokruszone ziarna, dodać startą lub pokruszoną czekoladę ale już po uprażeniu granoli.
Skórka z cytryny lub pomarańczy – niewielka ilość otartej skórki z cytryny lub pomarańczy nada nutę kwasowości i świetnie zbalansuje smak pozostałych składników. Pamiętaj jednak, że ma ona stanowić jedynie drobny dodatek, tak by nie zdominowała smaku.
Krok 5 – Połącz wszystko w całość
Każda granola wymaga „kleju”. Mogą być nim oleje lub różnego rodzaju „słodzidła”. Oprócz łączenia wszystkich składników nadają jej po upieczeniu lub uprażeniu chrupkości, która stanowi kluczowy element.
Dodaj:
Produkt słodki – może być to miód lub w wersji wegańskiej syrop z agawy, syrop daktylowy oraz syrop klonowy. Użyj takiego słodzika jaki lubisz najbardziej lub na taki, który aktualnie posiadasz w swojej szafce kuchennej. Pamiętaj tylko, że niektóre z nich, jak np. syrop z agawy są o wiele słodsze od pozostałych, dlatego zadbaj o dobre proporcje.
Przecier owocowy – jeżeli nie chcesz używać różnego rodzaju substancji słodzących możesz zamienić je na zblendowanego banana lub dowolny mus owocowy, np. jabłkowy.
Oleje – wszystkie oleje powinny być przeznaczone do gotowania lub smażenia, ponieważ zostaną poddane dość wysokiej temperaturze. Polecamy olej kokosowy, masło ghee, tłuszcz kakaowy lub inne oleje dezodoryzowane.
Najkorzystniej zastosować mieszankę oleju oraz produktu słodkiego!
Wtedy uzyskamy najlepszy efekt chrupkości oraz słodyczy.
Krok 6 – Wybierz metodę przygotowania
Granolę można przygotować na trzy sposoby. Wybierz ten, który odpowiada Ci najbardziej:
sposób pierwszy:
Pieczenie
Składniki mokre takie jak olej kokosowy, masło ghee, miód dobrze jest trochę podgrzać i połączyć ze sobą przed zmieszaniem z pozostałymi suchymi składnikami. Po wymieszaniu wszystkich składników (możemy ugniatać rękoma charakterystyczne dla granoli zlepki składników) wyłóż je na papier do pieczenia i upiecz w temperaturze nie wyższej niż 180 stopni (najlepiej spróbować przyrządzić granolę w temperaturze 150 lub 160 stopni). W trakcie pieczenia granolę należy co kilka minut przemieszać tak, aby upiekła się równomiernie. Suszone owoce najlepiej dodać tuż po upieczeniu granoli i przemieszać. Przestudzone przechowywać w szczelnie zamkniętym naczyniu.
sposób drugi:
Prażenie na patelni
to znacznie szybszy sposób niż pieczenie. Wszystkie składniki przełóż na wcześniej rozgrzaną patelnię z nieprzywieralną powłoką i delikatnie upraż cały czas mieszając. Suszone owoce możesz dodać pod koniec prażenia lub tuż po uprażeniu. Przestudzoną granolę schować do szczelnego pudełka.
sposób trzeci:
Raw
możesz również nie poddawać granoli żadnej obróbce termicznej. Wtedy wybrane składniki (pomijając oleje) wymieszaj z musem daktylowym, który wszystko dokładnie sklei. Najlepszą bazą dla takiej granoli będą właśnnie płatki owsiane górskie lub ziarna ekspandowane. Tak powstanie mieszanka niewymagająca pieczenia lub prażenia. Nie będzie ona posiadała tak dużej chrupkości, jednak może to stanowić zaletę w zależności od jej dalszego zastosowania.
Po przygotowaniu granoli najlepiej zamknąć ją w szczelnym opakowaniu (np. szklanym)
Uwaga! Pamiętaj, aby granoli nie piec lub nie prażyć zbyt długo. Zarówno płatki obtoczone w oleju lub słodzidle czy orzechy szybko się przypalą, nabiorą gorzkiego, nieprzyjemnego smaku oraz wytworzą wiele szkodliwych dla zdrowia substancji. Optymalny czas to 15 – 20 minut. Oczywiście może się on różnić w zależności od dobranych składników. Warto obniżyć temperaturę pieczenia granoli do 150 - 160 stopni i poeksperymentować, który sposób przygotowania będzie dla nas najlepszy.
Przygotowanie granoli to kulinarna przygoda z różnymi smakami i teksturami. Najlepsze jest w niej to, że to my decydujemy o jej finalnym kształcie. W zależności od pory roku możesz przygotować granolę zimową lub tropikalną. Połączenie dobrego smaku oraz zdrowych produktów gwarantują, że nie będzie można się od niej oderwać.
Przepisy na granole znajdziesz tutaj.
A oto niektóre z przepisów:
Granola czekoladowa - Zdrowie na języku
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.