Kiełki
Na widelcuKiełki mają bardzo wyrazisty smak i dostarczają organizmowi witaminy C, oczyszczają drogi oddechowe, zatoki, poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci.
Smak: ostry oraz pieprzny.
Z czym łączyć: świetnie podkreślają smak jajek, majonezu oraz śmietany. Pasują do dipów oraz kanapek.
Soczewica
Kiełki soczewicy zawierają 157 kcal w 100 gramach. Stanowią cenne źródło kwasu foliowego. Zawierają również witaminy A, C, K oraz z grupy B. Są bogate w składniki mineralne w tym: wapń, żelazo, fosfor, cynk, miedź, magnez, sód i siarkę.
Smak: lekko słodkie, delikatne
Z czym łączyć: Świetnie komponują się z warzywami i mięsem, należy podawać je na surowo lub lekko podduszone.
Słonecznika
Jego kiełki dostarczają fosfor, wapń, cynk, magnez i żelazo
Smak: lekko orzechowy
Z czym łączyć: dobrze smakują dodane do kanapek z serem, wędliną, pasztetem oraz jako dodatek do dań z mięsem, rybą czy sałatek.
Soja
Jej kiełki uzupełniają dietę o żelazo, potas, białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę C i B1 oraz kwas foliowy.
Smak: delikatny, chrupiący
Z czym łączyć: stanowią świetny dodatek do mięsa oraz warzyw przygotowywanych w woku.
Burak
Kiełki mają ciekawy, buraczkowy kolor. Substancja, która jest odpowiedzialna za barwę, to Betacyjanina ma działanie antynowotworowe. Kiełki zawierają witaminę A, C, B1 oraz potas, wapń, żelazo, magnez, miedź, mangan. W ich skład wchodzą też dwa rzadkie metale: rubid i cez. Wspierają dietę osób chorujących na anemie. Jednocześnie obniżają ciśnienie, odkwaszają organizm oraz dostarczają kwas foliowy.
Smak: delikatny, przypomina buraka.
Z czym łączyć: kiełki te idealnie pasują do sałatek, stanowią też ciekawą dekorację. Przed jedzeniem należy jednak pamiętać o usunięciu skorupek, które są bardzo twarde.
Pszenica
Jej kiełki zawierają wiele składników odżywczych. Należą do nich witaminy B1, B3, B5, B11 (kwas foliowy), magnez, żelazo oraz fosfor. Zawierają również selen.
Smak: lekko słodki
Z czym łączyć: Ich smak świetnie współgra z musli, jogurtem oraz sałatkami owocowymi.
Czerwona kapusta
Jej kiełki zawierają witaminy B3, B5, B6 i B11 (kwas foliowy). Wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego.
Smak: łagodny smak czerwonej kapusty.
Z czym łączyć: idealnie łączy się z różnymi serami, orzechami i jabłkami.
Czosnek
Jego kiełki są bogate w witaminy B2, B3, B5, B6, B11 (kwas foliowy).
Smak: delikatny smak cebulki.
Z czym łączyć: warto dodawać je do owoców morza, sałatek rybnych, homarów, małży, śledzi. Dodawane na surowo pasują do mięsa lub sera.
Hodowla
Nie wszystkie nasiona nadają się na kiełki. Jedynie 20 roślin jest jadalnych. Przykładowo kiełki pomidora czy papryki są dla człowieka trujące. Gdzie je kupować? Najbardziej sprawdzone są sklepy ze „zdrową” żywnością. Zdecydowanie nie nadają się do tego celu sklepy ogrodowe. Kiełki będą co prawda pięknie rosnąć, ale nasiona popryskane są już środkami ochrony roślin i substancjami konserwującymi, z tego względu nie nadają się do spożywania.
Po wybraniu kiełków mamy możliwość hodowania ich na różne sposoby.
Pierwsza wersja: najbardziej domowym sposobem jest metoda „na rzeżuchę”. Wykładamy watą płaskie naczynie, wysypujemy kiełki, regularnie podlewamy wodą.
Druga wersja: wsypujemy nasionka do słoika, zalewamy ciepłą wodą i zawiązujemy od góry gazą. Po kilku godzinach wodę wylewamy, a słoik stawiamy do góry dnem. Kiełki należy dwa razy dziennie przepłukiwać i utrzymywać wilgotne.
Trzecie podejście, to skorzystanie z tzw. kiełkownicy. Umożliwia ona hodowanie kilku rodzajów kiełków jednocześnie na niewielkiej powierzchni. Trzy tacki szybko zalewa się wodą, wygodnie podnosi i bez przeszkód korzysta z „plonów”. Jest to bardzo prosty sposób. Wystarczy wysypać kiełki na tackę (na każdą inny rodzaj), a następnie podlewać wodą, co jakiś czas zlewając starą. To wszystko! Po kilku dniach wyrośnięte kiełki można dodawać podczas gotowania. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Gotowe produkty
Na rynku dostępne są już produkty wykorzystujące w swoim składzie kiełki. Przykładowo ekologiczny chleb esseński zawiera zmielone i upieczone kiełki pszenicy.
Przepisy, w których wykorzystano kiełki znajdziesz tutaj.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.