Pokrzywa w maju najlepsza!!
Barbara StrużynaW maju możemy nasz spacer zamienić w wyprawę po zdrowie. Szczególnie gdy napotkamy na swojej drodze młodą, soczystą i jeszcze nie kwitnącą pokrzywę. Zrywamy ją, zwłaszcza gdy rośnie daleko od dróg i miejsc zanieczyszczonych. Jeżeli się boimy poparzenia wystarczy kawałek materiału lub worek, który uchroni nas od bezpośredniego kontaktu z rośliną. Możemy również ściąć całe łodygi, a potem gdy zwiędną, oderwać pojedynczo listki. Oparzenie szczególnie dobrze wpływa na części ciała zajęte przez reumatyzm i artretyzm. Powstałe oparzenia mocno rozgrzewają, w dawnych czasach chłostano pokrzywą dla uzyskania mocniejszego leczniczego efektu. Nie bez przyczyny pokrzywa była uznawana jako jedne z najcenniejszych ziół w medycynie ludowej, ale również jedno z najważniejszych „jarzyn” w kuchni wiejskiej. Na przednówku gotowano zupę z pokrzywy, pito sok wyciśnięty z pokrzywy lub jedzono ją jako sałatę.
W kuchni najłatwiej wykorzystać nam młode listki, w medycynie wykorzystuje się również łodygi i korzeń.
Jest źródłem witamin: A, B2, C oraz K która przy udziale flawonoidów i garbników wykazuje działanie przeciwkrwotoczne.
Znajdziemy również: magnez, fosfor, wapń, siarkę, potas, jod, sód i krzem. Kąpiel z odwarem z pokrzywy pozwala przswoić nam ten pierwiastek przez skórę.
Szczególną uwagę należy zwrócić na dużą zawartość żelaza. Polecana w leczeniu anemii, zwiększa poziom hemoglobiny w osoczu i ilość czerwonych krwinek.
Zawiera: związki aminowe (m.in.: histaminę, acetylocholina, serotoninę), kwasy organiczne (min.: mrówkowy, glikolowy, glicerolowy), kwas pantotenowy, olejki eteryczne, chlorofil (0,07%), karotenoidy, fitosterole.
Zawarte B-sytosterole (zwłaszcza w korzeniu) spowalniają rozrost prostaty u mężczyzn.
Poprawia przemianę materii. Herbata z ususzonych młodych liści działa moczopędnie, wspomaga leczenie kamicy nerkowej i innych schorzeń układu moczowego. Ułatwia wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii.
Poprawia perystaltykę jelit, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, ułatwia trawienie i przyswajanie składników pokarmowych, zmniejsza stany zapalne przewodu pokarmowego.
Sok z młodych pokrzyw uchodzi za najbardziej skuteczny i wszechstronny środek leczniczy, który odtruwa i oczyszcza organizm na wiosnę. Sok jaki i herbara z suszonych liści zapobiega zatrzymaniu wody w organizmie. Reguluje w niewielkim stopniu ciśnienie. Obniża również w niewielkim stopniu poziom cukru we krwi.
Lista zalet jest bardzo długa i warto skorzystać z jej dobroczynnego działania zwłaszcza na wiosnę. Spacer poza miastem możemy zamienić w wyprawę po zdrowie.
Oto kilka przykładów zastosowania pokrzywy:
Sok lub koktajl
Najbardziej skorzystamy spożywając sok wyciśnięty z pokrzywy i tu nieoceniona będzie wyciskarka, ale kiedy jej nie mamy, młode listki pokrzywy możemy zmiksować i wypić w postaci koktajlu z dodatkiem owoców lub warzyw. Doskonale komponuje się z jabłkiem, kiwi, miętą, sokiem z cytrusów i dodatkiem miodu.
Napar z pokrzywy
Młode liście pokrzywy płuczemy i rozdrabniamy, zalewamy wrzątkiem, parzymy krótko, ok. pół minuty.
Wg innych receptur młode liście zalewamy wrzątkiem, gotujemy na wolnym ogniu 5 min. Pijemy między posiłkami.
Herbata z pokrzywy
Czubatą łyżeczkę suszonej pokrzywy zalewamy wrzątkiem i parzymy ok. 2 minuty. Im dłużej parzymy pokrzywę (ok. 10 min), tym bardziej intensywna herbata w smaku i silniejsze działanie moczopędne napoju.
Dodatek do sałatek
Młode liście przelewamy wrzątkiem (jeżeli obawiamy się poparzenia) i dodajemy do sałatek. Łączymy z liśćmi sałaty, botwinką, szpinakiem, dobrą oliwą lub sosem winegret, możemy dołożyć uprażone pestki słonecznika, dyni lub innych orzechów i wg uznania ser typu feta lub inny.
Wykwintna przekąska
Liście pokrzywy zanurzamy w cieście naleśnikowym doprawionym na ostro pieprzem, solą, papryką. Smażymy w głębokim tłuszczu, wyciągamy gdy tylko się zrumienią i odsączamy na ręczniku.
Bomba witaminowa
Zmielone liście pokrzywy mieszamy z miodem i cytryną, taką bombę witaminową spożywamy najlepiej przed posiłkiem.
Na śniadanie
Liście pokrzywy przelewamy wrzątkiem, łączymy z twarożkiem, dodatkowo możemy dodać szczypiorek, koperek, rzodkiewkę.
Liście pokrzywy możemy wykorzystać do omletów i tart.
Sos do makaronu
Liście pokrzywy dusimy z czosnkiem na maśle z dodatkiem soli, pieprzu i ulubionym serem. Łączymy z ugotowanym makaronem
Posypka do ziemniaków
Liście pokrzywy drobno kroimy z koperkiem i ewentualnie z czosnkiem. Posypujemy ugotowane ziemniaki.
Odwar z pokrzywy do kąpieli
Na 2- 3 litry wody wsypujemy kilka garści suszonej pokrzywy. Moczymy ziele 8 godzin, a następnie wolno gotujemy przez ok. pół godziny. Po zagotowaniu odcedzamy i wlewamy odwar do kąpieli. Kąpiemy się, bez użycia mydła przez ok 20 min. Następnie zawijamy się w ręcznik i jeszcze przez pół godziny leżymy w łużku.
Jak ususzyć liście pokrzywy?
Młode listki pokrzywy suszymy w suszarce lub rozłożone luźno (każdy listek osobno) na papierze, macie lub siatce pozostawione w suchym, ciemnym (bez dostępu promieni słonecznych) i przewiewnym miejscu. Liście po ususzeniu powinny być ciemnozielone z wyraźnie widoczną siateczką białych żyłek. Przechowujemy w słoiku lub w papierowym opakowaniu.
Dodatkowe przepisy znajdziesz tutaj.
Polecamy przepis na "Lody z pokrzywy"
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.