Akcja - Lato w słoiku
gotujwstylueko.plAby pasteryzować potrzebne są nam słoiki ewentualnie butelki, musimy je wcześniej przygotować, aby nasze przetwory były zdrowe i smaczne po ich otworzeniu.
1. Sprawdzamy, czy szklane naczynia nie są wyszczerbione lub pęknięte, wadliwe odkładamy.
2. W słoikach typu „twist” sprawdzamy zakrętki, czy nie są zardzewiałe lub wygięte, wadliwe nie używamy.
3. W przypadku słoików z gumką sprawdzamy stan gumek czy nie są stare, popękane lub rozciągnięte, wadliwe odkładamy.
4. Wybrane słoiki i nakrętki dokładnie myjemy w zmywarce lub ręcznie.
5. Szklane naczynia wyparzamy (poniżej 4 sposoby)
-
zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na kilka minut
-
układamy słoiki na kratce piekarnika i nagrzewamy go do 110 C pozostawiamy w takiej temperaturze przez 20-30 min
-
wkładamy słoiki do garnka, zalewamy wodą i doprowadzamy do wrzenia, gotujemy przez kilka minut.
-
wybieramy opcję wyparzania w zmywarce (niektóre zmywarki posiadają taki program).
6. Nakrętki i gumki przelewamy wrzątkiem, nakrętki przecieramy spirytusem.
UWAGA: Należy zachować szczególną ostrożność przy wyparzaniu naczyń, gdyż można się dotkliwie poparzyć. Trzeba również zwrócić uwagę na zapach, jaki jest w słoiku lub nakrętce. Zapach ogórków kiszonych jest dość intensywny i może nadać dziwnego aromatu następnej potrawie zamkniętej w takim słoiku. Najlepiej użyć go do przetwarzania ogórków.
W garnku powinny znajdować się słoiki jednakowej wysokości (niewielka różnica dopuszczalna), aby łatwiej było napełnić garnek wodą i nie zalać niższych słoików.
Owoce w słoikach z cukrem lub bez
Tym sposobem mogą być konserwowane: porzeczki czarne, czerwone lub białe, czarne jagody, poziomki, maliny, agrest, wiśnie, czereśnie, borówki, żurawiny, jeżyny.
Sposób przygotowania:
-
Owoce przebrać, usunąć szypułki, liście itp. umyć i odsączyć.
-
Przygotowane owoce nakładać do przygotowanych słoików dobrze strząsając, aby jak najwięcej owoców się zmieściło. Nie napełniać słoików po samą zakrętkę, ale pozostawić około 2 cm wolnej przestrzeni od otworu słoika (w malutkich słoikach wystarczy zostawić 1 cm).
-
Tutaj musimy podjąć decyzję czy dodajemy cukier (ksylitol, syrop z agawy itp.). Jeżeli tak dosypujemy słodycz wg uznania.
-
Jeśli jest taka potrzeba, wycieramy brzeg słoika czystą ściereczką.
-
Słoiki zakręcić lub nałożyć starannie gumkę i założyć sprężynę.
-
Przygotować garnek do gotowania i ręcznik papierowy. Wyłożyć garnek ręcznikiem papierowym, wstawić do niego słoiki i napełnić naczynie wodą tak, aby sięgała ona 3/4 wysokości słoików. Garnek przykryć i podgrzewać aż do zagotowania wody, utrzymując w stanie wrzenia przez 20 minut.
-
Słoiki wyjąć, ustawiając na stole, dokręcić zakrętki.
Przeciery owocowe, dżemy w słoikach z cukrem lub bez
Tym sposobem mogą być przerabiane wszystkie owoce podane w poprzednim przepisie, a ponadto truskawki, jabłka, śliwki.
Sposób przygotowania:
-
Owoce przebrać, usunąć szypułki, ogonki itp., wypłukać dokładnie (niektóre kilka razy w zimnej wodzie) i odsączyć, a następnie przetrzeć z wyjątkiem jabłek i śliwek, które uprzednio należy rozgotować z bardzo małą ilością wody. Im dłużej gotujemy, tym bardziej gęsty będzie nasz przetwór. Truskawki, śliwki bądź jabłka możemy smażyć po kilka godzin przez kilka dni jeżeli mamy czas i cierpliwość. Cukier możemy dodać do owoców jeszcze przed gotowaniem, na jego początku lub pod koniec kiedy masa owoców jest zredukowana i możemy dosłodzić minimalną ilością cukru lub innej słodyczy. Według starych receptur ilość cukru w dżemach wynosi nawet 1:1 (czyli na 1 kg truskawek 1 kg cukru), jednak w dzisiejszych czasach nie polecamy takich proporcji i zalecamy dodanie minimalnej ilości cukru lub dodanie naturalnych bardzo słodkich owoców np. winogron lub soku z winogron do przetworów.
-
Przecier, dżem nakładać do przygotowanych słoików, pozostawiając około 2 cm wolnej przestrzeni od otworu słoika. Dalej postępować tak jak w poprzednim przepisie punkty od 4 do 6. Słoiki litrowe gotować przez 25 minut.
-
Jeżeli wkładamy bardzo gorący dżem do słoików, możemy go po zakręceniu odwrócić i słoik postawić na nakrętce, czekamy aż ostygnie. Ten sposób polecamy dla przetworów, które chcemy krócej przetrzymywać w spiżarni.
Kompoty
Do przygotowania kompotów na zimę najlepiej nadają się: wiśnie, czereśnie, śliwki, morele, brzoskwinie, agrest, porzeczki, truskawki i gruszki.
Sposób przygotowania:
-
Owoce przebrać, usunąć szypułki, ogonki, umyć, osączyć, Takie owoce, jak wiśnie, czereśnie, śliwki, morele, brzoskwinie można użyć wydrążone lub z pestkami. Owoce użyte z pestkami można nakłuć wyparzonym patyczkiem, aby w czasie gotowania nie pękały.
-
Przygotowane owoce ściśle ułożyć w przygotowanych słojach do wysokości około 3 cm poniżej brzegu słoika i zalać gorącą zalewą.
-
Przygotować zalewę według następującej proporcji: zagotować 1 litr wody z 30 dkg do 50 dkg cukru (lub cukru z agawy, ksylitolu) zależnie od kwaśności owoców, kilkoma goździkami i małym kawałkiem cynamonu. Do kompotu z gruszek można dodać do smaku soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Zlewa powinna przykrywać owoce.
-
Brzegi słojów dokładnie wytrzeć czystą wygotowaną ściereczką i zamknąć wygotowaną zakrętką.
-
Słoje wstawić do garnka wyłożonego ręcznikiem papierowym z taką ilością ciepłej wody, aby sięgała ona 3/4 wysokości słojów.
-
Naczynie ze słojami przykryć i podgrzewać do zagotowania pozostawiając w stanie wrzenia od 25 do 35 minut, zależnie od wielkości słoi.
-
Słoje wyjąć na stół, ostudzić, sprawdzić, czy się zamknęły. Słoje niezamknięte należy powtórnie gotować po uprzednim wytarciu do sucha brzegów słoja, wieczka i ponownym zakręceniu.
-
Kompoty przechowywać w chłodnych, suchym i ciemnym pomieszczeniu.
To tylko niektóre sposoby przetwarzania owoców. Ale każdy z tych sposobów zapewnia nam niezapomniane chwile w chłodne zimowe wieczory, kiedy możemy się delektować cudownym smakiem owoców. Mamy też pewność, że nasze przetwory pozbawione są konserwantów, barwników i nadmiernej ilości cukru. Przygotowanie takich smakołyków, to też dobry pomysł na spędzanie wspólnego czasu z dziećmi (pomijając proces wyparzania i gotowania).
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.