Dieta ketogeniczna
Kamila Koźniewska
Dieta ketogeniczna
Dieta ketogeniczna wzbudza sporo kontrowersji, lecz pomimo tego cieszy się coraz większą popularnością. Stosowana jest nie tylko przy konkretnych problemach zdrowotnych czy z powodu chęci poprawy samopoczucia, ale także ze względu na jej skuteczność w procesie odchudzania.
HISTORIA DIETY KETOGENICZNEJ
Historia powstania diety ketogenicznej sięga lat 20. XX wieku, kiedy to stosowano ją z powodzeniem do łagodzenia objawów chorób układu nerwowego, takich jak np. choroba Alzheimera czy padaczka. Wówczas nie zwracano uwagi na utratę masy ciała, złagodzenie stanów zapalnych i przypływ sił witalnych podczas jej stosowania, co dla większości osób obecnie na nią przechodzących ma duże znaczenie.
NA CZYM POLEGA DIETA KETOGENICZNA?
W codziennej, standardowej diecie większości z nas węglowodany stanowią około 50 %, białko 15 %, a tłuszcz 35 % wszystkich spożytych posiłków. Węglowodany to pokarm, który podczas trawienia przekształcany jest w glukozę, która jest głównym źródłem paliwa dla naszego organizmu. W diecie ketogenicznej proporcje codziennie dostarczanych składników odżywczych są zupełnie inne. Ten rodzaj diety polega na spożywaniu posiłków bogatych w tłuszcz (około 70 %), z odpowiednim do naszego zapotrzebowania dodatkiem białka (około 25 %) i ograniczonej do minimum ilości węglowodanów (około 5 %). Dzięki znacznemu ograniczeniu dostarczanych węglowodanów dieta ketogeniczna zmusza organizm do uzyskiwania energii ze spalania tłuszczu.
Wątroba przekształca tłuszcz w ciała ketonowe,a ich podwyższony poziom we krwi nazywany jest ketozą. Ketoza sprawia, że nasz organizm przechodzi w stan odpowiedni dla spalania tkanki tłuszczowej i chudnięcia. Ciała ketonowe mają również specyficzne działanie na mózg człowieka. Powodują znaczny przypływ sił witalnych,poprawę sprawności intelektualnej i poprawę koncentracji.
Adaptacja do diety ketogenicznej jest niewątpliwie dużym wyzwaniem. Organizm musi się przystosować do nowej sytuacji, czemu mogą, ale nie muszą towarzyszyć takie objawy jak: drażliwość, zmęczenie, problemy żołądkowe, brak łaknienia. Proces adaptacji trwa zazwyczaj około tygodnia i po tym czasie pojawiają się pierwsze pozytywne efekty stosowania diety.
CO MOŻNA JEŚĆ, A CZEGO NALEŻY UNIKAĆ?
Decyzja przejścia na dietę ketogeniczną powinna być przede wszystkim skonsultowana z lekarzem lub dietetykiem. Należy mieć pewność, że jest dla nas dobrym rozwiązaniem i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Dieta ketogeniczna jest restrykcyjna i można na niej spożywać ściśle określone produkty. Najlepiej, by te produkty pochodziły z upraw ekologicznych. Poniżej dwie tabele prezentujące przykładowe produkty, które są dozwolone w diecie ketogenicznej oraz te, których należy unikać.
BEZ GŁODÓWKI
Lista produktów dozwolonych na diecie ketogenicznej jest całkiem optymistyczna i nie wymaga rezygnacji ze wszystkich ulubionych potraw. Posiłki warto skropić oliwą z oliwek i olejami tłoczonymi na zimno takimi jak np. olej kokosowy, migdałowy, sezamowy, lniany, konopny, z pestek dyni, z pestek moreli, z pestek dzikiej róży, z awokado, z krokoszu, z nasion czarnuszki, z nasion pokrzywy, z nasion gorczycy, z nasion marchwi, z ostropestu plamistego, z wiesiołka.
Z CZEGO JESZCZE MUSIMY ZREZYGNOWAĆ?
Na diecie ketogenicznej zapominamy również o pieczywie w każdej postaci, zbożach, mąkach wysokowęglowodanowych (pszenna, żytnia, kukurydziana, gryczana, jęczmienna, orkiszowa, ryżowa, amarantusowa), makaronie, słodyczach, ketchupie, sosie BBQ, miodzie, syropach, sokach, napojach i alkoholu.
ZALETY DIETY KETOGENICZNEJ
Jedną z korzyści wynikających ze stosowania diety ketogenicznej jest utrata wagi. Przy ścisłym stosowaniu się do jej założeń można schudnąć od 0,5 kg do 1 kg tygodniowo, czyli tyle, ile jest zdrowo i bezpiecznie dla naszego organizmu. Spadek masy ciała wpływa korzystnie na pracę serca, może zapobiegać zawałom, udarom oraz miażdżycy tętnic. Stosowanie diety ketogenicznej obniża ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza poziom cukru, cholesterolu i trójglicerydów. Dieta ta jest przeznaczona dla osób chcących zadbać o swoje zdrowie, minimalizując ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych.
Dieta ketogeniczna stosowana jest wspomagająco w leczeniu wielu schorzeń jak np. opornej na leki padaczki, szczególnie u dzieci. Stosuje się ją również w leczeniu i kontrolowaniu cukrzycy. Prowadzone badania wskazują także na korzystny wpływ diety ketogenicznej przy leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona, autyzmu, stwardnienia zanikowego bocznego, nowotworów mózgu, bólów głowy oraz zaburzeń snu.
PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA DIETY KETOGENICZNEJ I MOŻLIWE SKUTKI UBOCZNE
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania diety ketogenicznej są problemy z nerkami, wątrobą i trzustką, ponieważ organy te muszą być w pełni sprawne, aby poradzić sobie z nowym metabolizmem i uwalnianiem ciał ketonowych w znacznej ilości. Dieta ketogeniczna nie jest również wskazana dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Ponadto podczas stosowania diety ketogenicznej mogą pojawić się takie dolegliwości jak zaparcia, wymioty, bóle w dolnej części brzucha, brak apetytu, zmęczenie, senność, a przy dłuższym stosowaniu może wystąpić kamica moczanowa i hiperurykemia (zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi). Ponadto, lekarze i dietetycy ostrzegają, że dieta ketogeniczna może zaburzyć gospodarkę hormonalną oraz prowadzić do niedoborów składników mineralnych, witamin i białka.
PRZYKŁADOWE PRZEPISY NA DIECIE KETOGENICZNEJ:
KAPUSTA WŁOSKA DUSZONA Z ŻEBERKAMI WĘDZONYMI
DUSZONY KURCZAK Z FASOLKĄ WE WŁOSKIM STYLU
ŚNIADANIE BIAŁKOWO - TŁUSZCZOWE
Kamila Koźniewska - Dyrektor Departamentu Jakości Bio Planet S.A.
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 18 Jesień 2021
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.