Czarny bez bez czaru
Barbara StrużynaCzarny bez – najlepsze lekarstwo na przeziębienie.
Hyćka, hyczka, buzina, bzina, bzowina, bez pospolity, bez lekarski, nazw wiele, a określają jedną roślinę. Roślinę wartą bezwzględnie naszej uwagi - bez czarny (Sambucus nigra L.), choć na pierwszy rzut oka nie ma się czym zachwycać. Liście, gałązki i kwiaty wydzielają nieprzyjemny, intensywny zapach, a kwiaty wręcz duszący. Wszystkie części roślin zawierają trujący glikozyd: sambunigrynę.
Jednak odpowiedio traktując tą roślinę otrzymujemy zestaw niezwykle skutecznych preparatów wspomagajacych nasz organizm. Kwiaty zawierają olejki eteryczne, flawonidy, kwasy organiczne, garbniki, sole mineralne, antocyjany, 20% cukrów, 3,5% pektyn,witaminy. Ponadto owoce zawierają rutynę i kwas chloregenowy.
"Syrop z kwiatów czarnego bzu. Naturalny i bezpieczny lek na wiele dolegliwości"
Kwiaty mają działanie:
-
moczopędne
-
napotne
-
wykrztuśne
-
przeciwgorączkowe
-
przeciwzapalne
-
antydepresyjne
Napary z kwiatów możemy stosować przy przeziębieniach, stanach zapalnych dróg oddechowych i stanach reumatycznych. Zaparzone kwiaty bzu mają o wiele silniejsze działanie w przypadku przeziębienia niż napar z lipy. Zewnętrznie napar można używać do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych. Można przemywać skórę, która uległa oparzeniu, przy wypryskach i stanach zapalnych, egzemach lub pokrzywkach. Przyniesie ulgę oczom w zapaleniu spojówek.
Suszone kwiaty lub owoce można zaparzyć lub dodać do herbaty. Taki napój poprawi nasz nastrój i samopoczucie. Wykazuje działanie antydepresyjne.
Owoce mają działanie
-
przeczyszczające
-
napotne
-
moczopędne
-
przeciwgorączkowe
-
przeciwbólowe
-
odtruwające
-
obniża stężenie złego cholesterolu
-
przeciwwirusowe
Odwar z owoców czarnego bzu stosujemy głównie w przypadku biegunki, migreny, chorób reumatycznych i nerwobólów.
Sok z owoców jest stosowany w leczeniu grypy i przeziębień. Należy pamiętać o tym aby podczas stosowania soku, syropu nie wychłodzić organizmu. Jeżeli leczenie rozpoczniemy przy pierwszych objawach choroby mamy większą szansę na uporanie się z problemem zdrowotnym. Sok z bzu wzmacnia nasz organizm możemy go stosować profilaktycznie w okresach wzmożonego zachorowania na grypę. Działanie tych małych czarnych owoców jest silniejsze niż aspiryny. Podobnie jak aspiryna chroni nasze naczynia krwionośne.
Polepsza stan chorego w przypadku cukrzycy typu II.
Jeśli chcemy sami zaopatrzyć się w tą pożyteczną roślinę wybierajmy kwiaty w stanie pełnego rozkwitu ale nie przekwitnięte i przegniłe. Najlepiej zbierać całe baldachimy w słoneczny dzień. Suszymy w miejscu przewiewnym i suchym, nie przekraczając temperatury 35 stopni C.
Jeśli chcemy zbierać owoce powinny być one dojrzałe o barwie fioletowoczarnej. Zielone i niedojrzałe odrzucamy. Najlepiej gdy owoce zbierzemy w słoneczny dzień. Baldachimy myjemy, osuszamy, oskubujemy owoce, odrzucamy niedojrzałe. Zasypujemy cukrem lub innym słodzidłem odczekujemy 15 minut. Następnie podgrzewamy i gotujemy na niewielkim ogniu bez przykrycia przez około 40 minut. Można krócej tak naprawdę wystarczy 5 minut. Przelewamy do słoiczków odwracamy do góry dnem lub pasteryzujemy w tradycyjny sposób. Krzewy bzu są domostwem wielu stworzeń. Uważajmy aby do domu oprócz cennych owoców i kwiatów nie przynieść nieproszonych gości (Mi udało się przynieść szczypawice). Owoce są bardzo soczyste i intensywnie barwią wszystko z czym mają kontakt.
Czarny bez to roślina jadalna ale jedynie wtedy gdy jej owoce poddamy obróbce termicznej! Surowe owoce nie nadają się do spożycia. Gotowanie, smażenie, wystarczy kilka minut (najlepiej bez przykrycia) usuwa z niej substancje antyodżywcze, trujące.
Z dojrzałych owoców czarnego bzu można robić konfitury, dżemy, soki, kiśle, kompoty i soki oraz nalewki.
herbata z suszonych kwiatów czarnego bzu
-
dwie łyżki stołowe suszonych kwiatów czarnego bzu
-
szklanka wrzątku
Kwiatki zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i czekamy 10 – 15 minut, przecedzamy. Pijemy jeszcze gorącą . Pijemy 2 – 3 szklaneczki dziennie.
syrop z owoców bzu czarnego
-
1 kg dojrzałych owoców czarnego bzu
-
1 szklanka wody
-
1 szklanka miodu
Umyte przebrane dojrzałe owoce czarnego bzu, zalewamy szklanką wody. Zagotowujemy i trzymamy na małym ogniu 3-4 minuty. Następnie przecieramy przez sito gorącą masę lub wyciskamy przez ściereczk. Powstały sos mieszamy z miodem. Po przestudzeniu syrop przechowujemy w lodówce. Pijemy 2 – 3 razy dziennie po jednej łyżce, między posiłkami.
Przepisy naszych użytkowników znajdziesz tutaj.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.