Sylwester wegański - spektakularne i smaczne dania
wegeweda
Nie zdążyliśmy jeszcze odpocząć od świątecznego zgiełku, gotowania, odwiedzin rodziny, wybierania prezentów, a już za moment czeka nas Sylwester. Czas zabawy, świętowania, spotkań ze znajomymi (choć nie tak licznymi jak dotychczas). A gdy chodzi o wspólne świętowanie, to nieodzownym elementem takich przyjęć musi być smaczne jedzenie.
Jak przygotować szybkie, proste, smaczne i atrakcyjne wegańskie posiłki na Sylwestra,
aby Twoi goście nie wyszli od Ciebie głodni?
Poznaj kilka pomysłów!
Tatar z grillowanej cukinii i suszonych pomidorów
Podstawą dobrej jakości tatara jest oczywiście mięso, ale nie tym razem. Ten tatar jest z grillowanej cukinii i suszonych pomidorów. Jest 100% wegański, a w dodatku bardzo smaczny. Można go podjadać z chlebem, z ogórkiem kiszonym, czy marynowanymi grzybkami. Wspaniałe, sylwestrowe danie, które zadziwi Twoich wegańskich gości. Wystarczy kilka minut, by stworzyć wege tatar doskonały, zdrowy i z małą ilością tłuszczu.
Czas przygotowania ok. 45 minut
Składniki na 1 porcję przystwki:
Cukinia – 1 szt.
Suszone pomidory z zalewy – 10 szt.
Cebulka szalotka – 1 szt.
Listki natki pietruszki - kilka
Ocet balsamiczny – 1 łyżka
Sos sojowy – 1 łyżka
Sól i pieprz do smaku
Do podania: posiekana cebulka, marynowane grzyby, ogórek kiszony, kapary, natka pietruszki, świeże pieczywo
Przygotowanie:
1. Cukinię umyj i obierz, pokrój w plastry, skrop oliwą i oprósz solą. Grilluj na patelni grillowej, aż cukinia się zarumieni. Przełóż do miski.
2. Dodaj suszone pomidory, pokrojoną drobno cebulkę, natkę pietruszki odrobinę soli i pieprzu, ocet balsamiczny i sos sojowy. Zmiksuj całość.
2. Przygotuj dodatki. Pokrój świeże pieczywo, posiekaj cebulkę i grzybki marynowane. Ogórka kiszonego pokrój w kostkę. Przygotuj listki natki pietruszki i kapary.
3. Jeśli masz okrągłą foremkę do podawania przystawek, wykorzystaj ją do uformowani tatara na talerzu. Jeśli nie, wystarczy, że z butelki plastikowej, np. po wodzie mineralnej wytniesz formę o wysokości około 5 centymetrów i uformujesz swoją przystawkę.
4. Tatara udekoruj cebulką, grzybami, kaparami, natką pietruszki. Podaj pieczywo. Gotowe!
Roladki z grillowanej cukinii z pastą ze słonecznika i suszonych pomidorów
Przekąski na jeden kęs to świetny pomysł na wystawny, szwedzki stół. Przepięknie się prezentują, są wykwintne, a goście je uwielbiają. Nie trzeba pilnować swojego talerza, tylko „na raz” przekąska do buzi i można dalej się bawić. Roladki z grillowanej cukinii są proste i szybkie w przygotowaniu. Można je faszerować dowolnymi dodatkami, zwykle jest to śmietankowy serek lub feta. Wegańska wersja z pastą ze słonecznika i suszonych pomidorów smakuje równie wyśmienicie.
Czas przygotowania: ok. 50 minut
Składniki na 6 roladek:
Cukinia – 1 szt.
Słonecznik łuskany – ½ szklanki
Pomidory suszone w zalewie – 10 sztuk
Czosnek – 2 ząbki
Sok z cytryny – 2 łyżki
Papryka czerwona– ½ sztuki
Marchewka – 1 sztuka
Gałązki natki pietruszki – kilka
Woda – 3 łyżki
Krem balsamiczny do dekoracji
Sól i pieprz
Oliwa
Przygotowanie:
1. Słonecznik wsyp do szklanki lub miseczki i zalej wrzątkiem. Odstaw na pół godziny, aż słonecznik trochę spęcznieje.
1. Cukinię umyj (nie obieraj ze skórki) i pokrój wzdłuż na plastry o grubości pół centymetra. Rozłóż na blasze na papierze do pieczenia. Pędzlem posmaruj plastry oliwą, oprusz solą i pieprzem. Grilluj przez 10 minut w piekarniku w temperaturze 180 stopni. W trakcie grillowania obróć plastry na drugą stronę.
2. Paprykę oczyść z gniazd nasiennych, pokrój na bardzo cienkie paski. Marchew obierz i także pokrój w cienkie paseczki.
3. Przygotuj pastę. Słonecznik odsącz z wody i przełóż do kielicha blendera. Dodaj poszatkowany czosnek, sól i pieprz oraz wodę. Zmiksuj na gładko. Powoli dodawaj suszone pomidory i cały czas miksuj. Odstaw pastę na bok.
4. Wyjmij cukinię z piekarnika. Na drewnianej desce rozkładaj plastry cukinii w pionie, smaruj pastą słonecznikową, ułóż kilka słupków marchewki, paprykę i krótką gałązkę natki pietruszki. Zwiń w roladkę. Ustawiaj na talerzyku lub półmisku. Udekoruj płatkami chili i kremem balsamicznym. Gotowe!
Twoi goście na pewno będą pozytywnie zaskoczeni, gdy zaserwujesz im przepyszny koktajl pomidorowy z chili. Nie raz słyszeliśmy o pozytywnym wpływie pomidorów na niwelowanie skutków picia alkoholu. To nie mit! Badania dowodzą, że spożycie likopenu zawartego w pomidorach przed wypiciem alkoholu znacząco zmniejsza skutki uboczne powodowane przez alkohol. Dodaj do koktajlu odrobinę papryczki chili. Taki napój na pewno podkręci i rozgrzeje sylwestrową atmosferę.
Czas przygotowania ok. 10 minut
Składniki na 4 szklanki po 200 ml:
Dojrzałe pomidory – 1,5 kg
Papryczka chili – 1 szt.
Czosnek – 1 ząbek
Sól i pieprz
Przygotowanie:
Do miski włóż sparzone i obrane ze skórki pomidory. Dodaj oczyszczoną z nasion i posiekaną papryczkę chili i pokrojony czosnek, szczyptę soli i pieprzu. Zmiksuj na gładko. Przelej do szklanki, udekoruj listkiem bazylii. Gotowe!
Chrupiące kąski z tofu z sosem BBQ
Nie każdy jest miłośnikiem tofu, ale tak podane z pewnością przypadnie do gustu każdemu łasuchowi. Sekretem tego tofu jest zamarynowanie go w domowym sosie BBQ, obtoczenie w mące i podsmażenie na na złoto. Chrupiące kąski z tofu super sprawdzą się na wegańską sylwestrową imprezę.
Czas przygotowania ok. 50 min.
Składniki na ok. 14 paluszków:
Tofu wędzone - 2 szt.
Mąka pszenna - 1 szklanka
Ketchup - 1 szklanka
Krem balsamiczny - 3 łyżki
Musztarda - 1 łyżka
Syrop klonowy - 2 łyżki
Sos sojowy - 1 łyżka
Papryka wędzona słodka - ½ łyżeczki
Pieprz cayenne - szczypta
Olej do smażenia
Do dekoracji: rukola, małe pomidorki
Przygotowanie:
1.Przygotuj sos BBQ. W miseczce wymieszaj ketchup, krem balsamiczny, musztardę, syrop klonowy, sos sojowy, wędzoną paprykę i pieprz cayenne. Połowę gotowego sosu przełóż do drugiej miseczki. Połowa sosu będzie stanowić marynatę do sosu, a w druga połowa do maczania kąsków z tofu.
2.Tofu pokrój w paski o grubości ok. 3 mm i przełóż do miski z sosem. Marynuj przez ok. 15 minut.
3.Na talerz wysyp mąkę, na patleni rozgrzej olej.
4.Pasek po pasku wyjmuj zamarynowane tofu z marynaty, obtaczaj w mące i przekładaj na patelnię. Smaż, aż tofu pięknie się zrumieni.
5.Przekładaj tofu na talerz udekorowany rukolą i pomidorkami. Na środku w małej miseczce postaw sos BBQ.
Smalczyk to tradycyjne danie „pod zagrychę”, idealne na Sylwestra. Przygotuj kanapki ze smalcem w wersji wegańskiej, w dodatku z pysznymi skwarkami sojowymi. Udekoruj kanapki ogórkami kiszonymi. Możesz też wykorzystać marynowane grzybki i inne, ulubione dodatki. Zobacz, jak prosto przyrządzić pyszny, wegański smalczyk ze skwarkami i zaskocz swoich gości.
Czas przygotowania: ok. 30 min
Składniki na 6 porcji:
Biała fasola w puszce – 1 szt.
Cebula – 1 szt.
Czosnek – 1 ząbek
Jabłko – 1 szt.
Granulat sojowy – ¾ szklanki
Pieprz i sól do smaku
Majeranek – 1 łyżeczka
Słodka papryka wędzona – 1 łyżeczka
Olej do smażenia
Chleb wiejski – kilka kromek
Ogórek kiszony do dekoracji
Przygotowanie:
1. Na małej patelni rozgrzej olej. Obierz i drobno posiekaj cebulę i czosnek i podsmaż na patelni.
2. Dodaj suchy granulat sojowy, majeranek i wędzoną paprykę, szczyptę soli i pieprzu. Podsmażaj 5 minut. Obierz jabłuszko, zetrzyj na tarce i dodaj do pozostałych składników. Podsmażaj jeszcze 3 minuty. Granulat szybko wchłonie olej. Możesz dodawać po łyżce oleju, w miarę potrzeby, aby granulat nie przywierał do patelni.
3. W misce lub kielichu blendera zmiksuj na gładko odsączoną z zalewy fasolę. Dodaj do fasoli pozostałe przygotowane składniki oraz szczyptę soli i pieprzu. Dokładnie wymieszaj.
4. Rozsmaruj smalec na kromkach pieczywa, udekoruj pokrojonymi na połówki ogórkami kiszonymi. Gotowe!
Wrapy z guacamole, pesto i warzywami
Wrapy to super imprezowa przekąska do ręki i atrakcyjna na szwedzki stół. Szybka w przygotowaniu i możesz ją personalizować w dowolny sposób. W każdym wrapie możesz ukryć inne składniki, zarówno dla wegańskich gości, jak i tych jedzących tradycyjnie. Świeże, dobrej jakości składniki to podstawa udanego dania na przyjęciu. Twoi goście na pewno docenią najlepszej jakości składniki, jak i sposób podania.
Czas przygotowania ok. 25 min.
Składniki na 4 wrapy:
Tortilla o wegańskim składzie – 1 opakowanie (4 szt.)
Awokado – 1 szt.
Czosnek – 2 ząbki
Sok z cytryny – 2 łyżki
Marchewka – 1 szt.
Papryka – ½ szt.
Sałata – 2 liście
Pesto dobrej jakości – 4 łyżki
Sól i pieprz do smaku
Do dekoracji: kilka żółtych pomidorków koktajlowych, rukola, bazylia, krem balsamiczny.
Przygotowanie:
1. Awokado przekrój na pół, wyjmij pestkę i łyżką wyjmij miąższ. Przełóż do miski. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i sok z cytryny, odrobinę soli i pieprzu. Zmiksuj blenderem na gładko,
2. Marchew obierz i pokrój w słupki. Paprykę oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w cienkie paski.
3. Tortillę podgrzej na patelni. Posmaruj guacamole i ułóż liść sałaty. W dolnej części tortilli ułóż słupki marchewki, paski papryki. Łyżeczką posmaruj warzywa gotowym Pesto. Zwiń tortillę i przekrój na pół. Udekoruj rukolą, przekrojonymi na pół pomidorkami koktajlowymi, bazylią i kremem balsamicznym. Gotowe!
Hummus jest wspaniały. Można jeść go z chlebem, z warzywami, grzanką, z tortillą, czy z plackami. Sposobów na wykorzystanie hummusu jest tak wiele, ile tylko pomysłów wpadnie Ci do głowy i ze wszystkim dobrze smakuje. Aby nie było nudno, a bardziej zimowo, świątecznie i sylwestrowo podaj na przyjęcie Hummus buraczkowy o pięknym różowym kolorze. Taki hummus będzie wspaniale prezentował się na Twoim stole. Sama zdecyduj, z czym go podasz :)
Czas wykoniania: ok. 10 min
Składniki:
Ugotowana ciecierzyca - 2 szklanki
Ugotowany burak - 1 szt.
Czosnek - 2 ząbki
sok z połówki cytryny
Tahini - 2 łyżki
Woda - 2 łyżki
Sól i pieprz do smaku
Nasiona czarnuszki do dekoracji
Przygotowanie:
Ugotowaną ciecierzycę przełóż do naczynia blendera. Dodaj ugotowanego i obranego buraka, obrany czosnek, sok z cytryny oraz pastę tahini. Zmiksuj na jednolitą masę.
Na koniec dodaj wodę i jeszcze chwilę miksuj. Przełóż do miseczki i udekoruj nasionami czarnuszki. Gotowe!
Spaghetti bolognese z jednej michy
Makaron sprawdzi się jako ciepły posiłek na każdej imprezie, także na Sylwestra! Bo kto nie lubi makaronu? A podczas zabawy sylwestrowej, w trakcie hucznych tańców i popijania szampana, ciepły, syty posiłek jest jak najbardziej wskazany. W dodatku Spaghetti bolognese w wersji wegańskiej przyrządzisz w niecałe ½ godziny. Makaron wymieszany z sosem przekładasz do jednego dużego naczynia, z którego każdy może nałożyć na swój talerz dokładnie taką porcję, na jaką ma ochotę. Ostrzegamy! Wegańskie spaghetti bolognese uwielbiają także wszyscy nieweganie, którzy twierdzą, że ta wersja jest znacznie smaczniejsza od klasycznej, mięsnej wersji tego dania.
Składniki na ok. 4-6 porcji
Czas wykoniania: ok. 45 min
Wędzone tofu – 2 kostki
Cebula – 1 szt.
Czosnek – 3 ząbki
Pomidory – 3 szt.
Marchew – 1 szt.
Papryka czerwona– 1 szt.
Pieczarki – 500 g
Przecier pomidorowy – 1l
Pomidory suszone w zalewie – 6 szt.
Świeże listki oregano – 1 garść
Świeże listki bazylii – 1 garść
Suszone oregano – 1 łyżeczka
Pomidorki cherry - kilka
Ocet lub krem balsamiczny – 1 łyżka
Śmietanka wegańska – 1 łyżka
Ser wegański - kawałek
Makaron spaghetti – 1 paczka
Oliwa
Sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
1. Cebulę i czosnek obierz i pokrój w drobną kostkę. Wrzuć na rozgrzaną na patelnię oliwę i podsmażaj przez chwilę.
2. Pieczarki dokładnie umyj i pokrój w plasterki. Dorzuć do cebuli i czosnku. Smaż tak długo, aż pieczarki odparują wodę i zaczną się rumienić.
3. W tym czasie przygotuj warzywa. Paprykę umyj i oczyść z nasion. Pokrój w bardzo drobną kostkę. Obraną marchew zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Pomidory sparz, ściągij skórkę i pokrój w kostkę. Dodaj warzywa do zrumienionych pieczarek. Podsmażaj, aż warzywa zmiękną.
4. W misce pokrusz palcami tofu, następnie rozgniataj widelcem, aż konsystencja tofu będzie przypominała mielone mięso. Podsmażone warzywa przełóż z patelni do drugiej miski, a na patelnię podlaną odrobiną oliwy przełóż tofu. Dodaj sól i łyżeczkę suszonego oregano. Podsmażaj ok. 10 minut, aż tofu się zrumieni. Jeśli tofu zacznie przywierać do dna patelni, podlej je odrobiną wody.
5. Gdy tofu się podsmaży, dodaj do niego warzywa z pieczarkami. Posiekaj suszone pomidory i dodaj do sosu. Zalej przecierem pomidorowym, dodaj posiekane świeże zioła i ocet lub krem balsamiczny. Wymieszaj i zagotuj sos. Na koniec dodaj śmietankę.
6. W garnku ugotuj al dente makaron. Przełóż sos do odcedzonego makaronu. Dokładnie wymieszaj. Przełóż na półmisek lub do miski. Udekoruj listkami świeżej bazylii i małymi , pokrojonymi w plasterki pomidorkami i posyp startym na tarce wegańskim serem. Gotowe!
Sałatki są królowymi imprez. To lekka, zdrowa przekąska, w dodatku prosta w przygotowaniu. Ważne, żeby nie ociekała majonezem i składała się z samych zdrowych składników, które nie zapychają, a dodają energii na całą, długą, roztańczoną noc. Egzotycznie brzmiąca sałatka tabbouleh to tradycyjne danie libańskiej kuchni. Podstawą sałatki jest kasza bulgur lub kuskus oraz świeże warzywa, a całości dopełnia mnóstwo zielonej pietruszki i świeżej mięty. Sałatka jest niesamowicie świeża, aromatyczna, idealna na przyjęcie w gronie znajomych lub rodziny.
Czas przygotowania: ok. 30 min.
Składniki na 4-6 porcji:
Kasza bulgur – 1 szklanka
Cebula – 1 szt.
Papryka czerwona – 1 szt.
Ogórek zielony – 1 szt.
Pomidor – 2 szt.
Natka pietruszki – pęczek
Świeża mięta – pęczek
Sok z połowy cytryny
Oliwa – ½ szklanki
Czosnek – 1 ząbek
Sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
1. Kaszę ugotuj zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Następnie przełóż do miski i pozostaw do ostygnięcia.
2. W tym czasie przygotuj warzywa. Cebulę i oczyszczoną z nasion paprykę pokrój w drobną kostkę. Ogórka obierz ze skórki, przekrój wzdłuż na ćwiartki, oczyść z nasion i pokrój w kostkę. Z pomidorów usuń szypułki i nasiona i pokrój w kostkę. Przełóż wszystkie warzywa do kaszy.
3. Natkę pietruszki i miętę drobno posiekaj i przełóż do sałatki.
4. Przygotuj dressing. W szklance wymieszaj oliwę i sok z cytryny. Dodaj przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, odrobinę soli i pieprzu. Polej dressingiem sałatkę, dodaj do sałatki jeszcze trochę soli i sporo pieprzu i dokładnie wymieszaj wszystkie składniki. Gotowe!
Sałatka warstwowa “pod pierzynką”
Kto nie wspomina z utęsknieniem śledziowej sałatki pod pierzynką? Wersja wegańska zakłada w zasadzie te same składniki, z wyjątkiem śledzia. Śledzia w tej sałatce nie ma i żaden inny produkt go nie udaje. Po prostu nie jest potrzebny, bo bez śledzia ta sałatka jest równie pyszna.
Czas przygotowania: ok. 60 min
Składniki na ok. 6 porcji
Ziemniaki - 6 szt.
Buraki - 4 szt.
Ogórki kiszone - 4 szt.
Cebula - 2 szt.
Majonez wegański - 2 szklanki
Sól i pieprz
Do dekoracji: kukurydza
Przygotowanie:
1. Ziemniaki obierz, umyj, pokrój w kostkę i ugotuj w osolonej wodzie. Buraki umyj i ugotuj w osobnym garnku.
2. Ogórki kiszone obierz ze skóry i pokrój w drobną kostkę. Cebule obierz i pokrój w kostkę.
3. Ugotowane buraki obierz ze skóry i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
4. W głębokim półmisku układaj kolejno warstwę ziemniaki, pieprz, buraki, majonez, ogórki kiszone, cebula, majonez i tak aż składniki się skończą. Wierzch sałatki posmaruj majonezem, udekoruj kukurydzą. Gotowe
Czas wykonia: 180 min.
Ilość porcji: 10
Składniki:
Kiszona kapusta - 2 kg
Czerwona soczewica - 1 szklanka
Cebula - 2 szt.
Czosnek - 4 ząbki
Jabłko - 2 szt.
Wędzone śliwki - 10 szt.
Suszone grzyby - 20 szt.
Przecier pomidorowy - 1 szklanka
Koncentrat pomidorowy - 1 łyżka
Sos sojowy - 3 łyżki
Pieprz - 10 szt.
Ziele angielskie - 5 szt.
Liście laurowe - 4 szt.
Jałowiec - 5 szt.
Wędzona papryka - 1 łyżeczka
Majeranek - 2 łyżeczki
Kmin rzymski - 1 łyżeczka
Sól - 1 łyżeczka
Woda - 1 litr
Olej
Przygotowanie:
1: W dużym garnku rozgrzej olej. Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Czosnek obierz i pokrój w plasterki. Przełóż do garnka. Podsmażaj 5 minut.
2: Kapustę kiszona pokrój na mniejsze kawałki. Przełóż do garnka. Dodaj wszystkie przyprawy, sos sojowy i zalej litrem wody. Gotuj na wolnym ogniu przez godzinę.
3: W osobnych garnuszkach ugotuj suszone grzyby i soczewicę. Dodaj do kapusty wraz z bulionem grzybowym. Wymieszaj.
4: Na tarce o grubych oczkach zetrzyj obrane jabłka. Dodaj do pozostałych składników.
5: Śliwki pokrój na mniejsze kawałki i dodaj do bigosu. Wymieszaj.
6: Gotuj bigos minimum 3 godziny, regularnie mieszając i podlewając wodą, aby bigos się nie przypalił. Bigos jest najlepszy drugiego lub trzeciego dnia.
Artykuł pochodzi z magazynu zima 2020/21 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.