Magia Świąt w pierogach
gotujwstylueko.pl
Magia Świąt w pierogach
PIEROGI Z JAGODAMI WEGAŃSKIE & BEZGLUTENOWE
SKŁADNIKI (4 porcje):
mąka ryżowa - 1/4 szklanki
mąka z tapioki - 1/4 szklanki
mąka (skrobia) ziemniaczana + do podsypywania i zagniatania ciasta - 1/4 szklanki
mąka owsiana bezglutenowa - 1/4 szklanki
zmielony len - 1 łyżka
guma guar - 1 łyżeczka
sól - 1 szczypta
olej - 1+1/2 łyżki
naturalny barwnik, sproszkowana: kurkuma - pomarańczowy, pitaja - różowy, spirulina - zielony, groszek motylkowy - fioletowy, matcha - jasno zielony itp.) - 1/2 łyżeczki
gorąca woda - 1/2 szklanki
jagody mrożone (lub świeże) - 1 szklanka
cukier / cukier puder / ksylitol / erytrytol - do smaku
wegańska śmietanka / jogurt - trochę
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1: Mąki, len, gumę guar, sól, 1 łyżkę oleju oraz naturalny barwnik wsypujemy do miski i mieszamy łyżką. Następnie dolewamy powoli wrzątek i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Z powstałej masy formujemy kulkę. Wkładamy kulkę do woreczka i pozostawiamy na 20 minut.
KROK 2: W tym czasie kładziemy jagody na talerz i posypujemy odrobiną mąki ziemniaczanej. Zaczynamy w garnku gotować wodę z 1/2 łyżki oleju i odrobiną soli.
KROK 3: Po dwudziestu minutach odcinamy fragmentami ciasto i kładziemy nad oraz pod ciastem przezroczystą folię (by ciasto nie kleiło się do wałka). Następnie wałkujemy tak, by ciasto miało wysokość około 2 milimetrów.
KROK 4: Gdy mamy rozwałkowaną część ciasta, odklejamy folię z góry, wycinamy z niego kółka na pierogi przy użyciu szerokiej filiżanki lub kubka. Pojedyncze wycięte kawałki wypełniamy jagodami i sklejamy boki. Odpowiednią ilość sklejonych pierogów wrzucamy do garnka z wrzącą wodą i gotujemy na małym ogniu 3-4 minuty od wypłynięcia.
KROK 5: Ugotowane pierogi można podawać posypane cukrem i polane wegańską śmietanką.
PIEROGI Z RICOTTĄ I SZPINAKIEM W SOSIE POMIDOROWYM
ciasto:
mąka orkiszowa jasna + trochę do podsypywania - 500 g
jajo - 1 szt.
ciepła woda - 1 szklanka
sól - do smaku
farsz:
szpinak mrożony posiekany - 150 g
ser ricotta - 1 opakowanie
cebula - 1 szt.
czosnek - 2 ząbki
oliwa - trochę
sos:
passata pomidorowa - 300 ml
sól - do smaku
ostra papryka do smaku
czosnek - 2 ząbki
oliwa - 2-3 łyżki
bazylia - do smaku
szpinak baby (opcjonalnie) - 2 garści
parmezan do posypania - trochę
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1: Na stolnicę wsypujemy mąkę, robimy dołek, wbijamy jajko i szczyptę soli. Zaczynamy zagniatać mąkę z jajkiem, następnie wlewamy dość wolno wodę i drugą ręką zagniatamy w ciasto. Wyrabiamy 8-10 minut. Po wyrobieniu odstawiamy na 30 minut i przykrywamy, aby nie wyschło.
KROK 2 (FARSZ): Rozmrozić szpinak i wycisnąć nadmiar wody. Cebulę i czosnek pokroić w drobną kosteczkę. Rozgrzać oliwę i zeszklić cebulę z czosnkiem, dodać szpinak i krótko poddusić, odstawić. Następnie dodać ser i wymieszać.
KROK 3 (PIEROGI): Ciasto rozwałkować i wyciąć kółka. Rozkładać na środek farsz i zlepić (użyłam formy do pierogów). Ugotować w osolonym wrzątku. Wyjmować łyżką cedzakową po dwóch minutach od wypłynięcia. Obsmażyć na złoto.
KROK 4 (SOS): Rozgrzać oliwę, dodać pocięty w plasterki czosnek. Chwilę aromatyzować oliwę, dodać ostrej papryki, wlać z puszki pomidory i posolić. Dusić kilka minut. Pod koniec dodać szpinak. Przelać sos na półmisek, ułożyć pierogi i posypać bazylią.
LEKKOSTRAWNE PIEROGI Z MINTAJEM I PIETRUSZKĄ
SKŁADNIKI (3 porcje):
polędwiczki z mintaja - 400 g
natka pietruszki - 1/2 pęku
sok z cytryny - 1 łyżka
mąka - 200 - 300 g
jajko - 1 szt.
gorąca woda - trochę
masło - trochę
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1: Wyrób ciasto na pierogi. Do mąki dodaj jajko i gorącą wodę. Wyrabiaj pomału i dokładnie, aż ciasto będzie sprężyste i bez grudek. Dolewaj wodę partiami, żeby ciasto nie było zbyt mokre. Gdy ciasto będzie gotowe odstaw je pod szmatką.
KROK 2 (FARSZ): Polędwiczki z mintaja wypłucz, osusz papierem kuchennym, sprawdź czy nie ma w nich żadnych ości i pokrój na kawałki.
KROK 3: W misce wymieszaj pokrojonego mintaja z połową pęczku natki pietruszki, posiekanej drobno. Do wszystkiego dodaj łyżkę soku z cytryny i dokładnie wymieszaj. Możesz lekko posolić i popieprzyć farsz. Jeśli przepis ma pozostać bardzo lekkostrawny można zostawić farsz nieprzyprawiony.
KROK 4: Wycinaj pojedyncze krążki z ciasta, po czym nakładaj na każde farsz i formuj pierogi.
KROK 5: Gotuj pierogi ok. 6 -10 minut, aż ciasto będzie gotowe, a ryba w środku ugotowana (im drobniej pokroisz rybę, tym szybciej się ugotuje). Przy wrzucaniu do wrzątku i nie za dużych pierogach 6 - 7 minut powinno wystarczyć.
KROK 6: Pierogi podawaj z rozpuszczonym masłem.
KOLOROWE PIEROŻKI Z GRZYBAMI I KAPUSTĄ
SKŁADNIKI (5 porcji):
ciasto:
mąka tortowa - 1/2 kg
olej - 2 łyżki
mleko - 1/2 szklanki
woda - 1/2 szklanki
żółtka - 2 szt.
szpinak mrożony - 2 kostki
farsz:
kapusta kiszona - 35-40 dag
grzyby suszone - 3-4 dag
cebula - 1 szt.
olej - 2 łyżki
przyprawa ziołowa w płynie - do smaku
sól - do smaku
pieprz - do smaku
białko - 1 szt.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1 (CIASTO): Do miski przesiać mąkę, dodać olej, żółtka bardzo ciepłą wodę z mlekiem, szczyptę soli zagnieść elastyczne ciasto. Następnie podzielić na 2 części. Do jednej dodać rozmrożony szpinak i wyrobić.
KROK 2: Obie części ciasta rozwałkować na grubość 4-5 mm. Jeden płat ciasta ułożyć na folii spożywczej, posmarować odrobiną wody, na niego ułożyć drugi placek i również posmarować pędzelkiem zamoczonym w wodzie. Oba płaty ciasta zwinąć w rulon jak roladę. Zawinąć w folię i odłożyć do lodówki na pół godziny.
KROK 3 (FARSZ): Umyte grzyby zamoczyć w wodzie na noc, następnie ugotować, wyjąć z wody i drobno posiekać. Do wywaru z grzybów włożyć kiszoną kapustę i gotować do odparowania płynu (około pół godziny). Przestudzić, drobno posiekać na rozgrzanym oleju zeszklić drobno pokrojoną cebulę, dodać kapustę i grzyby.
Doprawić do smaku solą, przyprawą w płynie i pieprzem. Wszystko razem wymieszać i chwilę podsmażyć.
KROK 4: Następnie ciasto wyjąć z folii na posypaną mąkę deskę, pokroić na plastry grubości około pół cm. Każdy plasterek ciasta rozwałkować na cieńszy krążek, nałożyć farsz.
KROK 7: brzegi ciasta posmarować białkiem, przykryć drugim krążkiem i dokładnie zlepić widelcem. Wkładać do wrzącej wody z dodatkiem soli i gotować około 5 minut od chwili wypłynięcia na powierzchnię. Podawać z czerwonym barszczem.
SKŁADNIKI (1 porcja):
ciasto:
mąka tortowa + do podsypania - 0,5 kg
jajo - 1 szt.
ciepła woda - 1 szklanka
masło - 2 łyżki
gęsta śmietana - 1 łyżka
sól - 0,5 łyżeczki
dodatkowo:
szpinak mrożony - 1 kostka
sproszkowany młody jęczmień - 1 łyżka
purée z dyni - 3 łyżki
farsz:
pieczarki - 40 dag
cebula - 1 szt.
grzyby suszone - 2-3 dag
soczewica czerwona - 3-4 łyżki
komosa ryżowa - 3-4 łyżki
masło - 2 łyżki
sól, pieprz - do smaku
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1: Masło rozpuścić w ciepłej wodzie. Do przesianej mąki dodać sól, jajko, śmietanę i siekając stopniowo dodawać wodę z masłem.
KROK 2: Ciasto podzielić na trzy części. Do jednej części dodać szpinak i sproszkowany młody jęczmień, do drugiej purée z dyni a trzecią część zostawić jasną. Każdy kolor ciasta oddzielnie zagnieść, zawinąć w folię spożywczą i pozostawić na pół godziny. (Ciasto powinno mieć konsystencję taką jak na pierogi, gdy jest zbyt rzadkie dodać więcej mąki).
KROK 3: Na patelni rozgrzać masło, zeszklić drobno posiekaną cebulę, wsypać starte na tarce o dużych oczkach pieczarki, odparować. Suszone grzyby dokładnie umyć, zamoczyć na 2 godziny w ciepłej wodzie, następnie ugotować, ostudzić, posiekać. Komosę ryżową i soczewicę oddzielnie przelać na sicie wrzącą wodą i ugotować według przepisu na opakowaniu, osączyć. Ugotowaną komosę ryżową, soczewicę i posiekane grzyby i połączyć z pieczarkami, doprawić do smaku solą i pieprzem, wymieszać i chwilę podsmażyć.
KROK 4: Każdy kolor ciasta oddzielnie rozwałkować na posypanej mąką desce, foremką do babeczek wykrawać zębate krążki, nakładać porcje nadzienia, składać na pół i dokładnie zlepiać. Oba rogi pierożka zawinąć na palcu i zlepić.
KROK 5: Wrzucać do wrzącej wody z dodatkiem soli i gotować około 3 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię wody. Wyjmować łyżką cedzakową.
BEZGLUTENOWE GRYCZANE PIEROGI Z DYNIĄ
SKŁADNIKI (4 porcje):
ciasto:
mąka gryczana - 300 g
mąka ziemniaczana - 100 g
wrzątek - 500 ml
sól - 1 szczypta
farsz:
kasza jaglana - 100 g
dynia hokkaido pieczona (malutka) - 1/2 szt.
cebula - 1/2 szt.
czosnek - 2 ząbki
masło shea - 1 łyżka
przyprawy: curry, pieprz ziołowy, pieprz cayenne, papryka słodka, sól himalajska - do smaku
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KROK 1 (FARSZ): Kaszę jaglaną opłucz i ugotuj w 250 ml wody. Dynię oczyść z pestek i miąższu (skórkę zostaw!), pokrój na ćwiartki, upiecz w nagrzanym na 180 °C piekarniku (50 min). Na patelni rozgrzej masło i podsmaż posiekaną cebulę z czosnkiem. Wszystkie składniki przełóż do miski i zmiksuj wraz z przyprawami na prawie bezgrudkową masę.
KROK 2 (CIASTO): Mąki wsyp do miski, dodaj sól i wlej wodę. Wymieszaj za pomocą łyżki, a następnie ugniataj rękoma. Nie zapominaj o podsypywaniu ciasta mąką, ponieważ bardzo się klei. Wyrobione ciasto pozostaw do ostygnięcia, gdyż ciepłe będzie sprawiać trudności podczas lepienia. Ciasto rozwałkuj na grubszy placek i za pomocą szklanki wycinaj koła.
KROK 3 (PIEROGI): Do dużego garnka wlej wodę (1/2 objętości garnka) i zagotuj. Do każdego wyciętego z ciasta koła nakładaj po łyżeczce farszu i zawijaj tworząc pierogi. Co chwilę obsypuj palce mąkę, aby zapobiec przyklejaniu ciasta do dłoni. Kiedy woda mocno się gotuje możesz wrzucić ulepione pierogi (ok. 15 sztuk na porcję). Delikatnie zamieszaj do spodu drewnianą łyżką. Pierogi są gotowe w momencie wypłynięcia na powierzchnię i ponownemu zagotowaniu się wody. Kolejne porcje pierogów gotuj tak jak powyżej.
MAKOWE PIEROGI ORKISZOWE Z RUSKIM FARSZEM
SKŁADNIKI (4 porcje):
mąka orkiszowa - 500 g
woda gorąca - 1 szklanka
mak - 2 łyżeczki
jajko - 1 szt.
ziemniaki ugotowane tłuczone - 300 g
twarożek kozi - 150 g
twarożek owczy - 150 g
kminek mielony - 1 łyżeczka
cebula - 1 szt.
pieprz - do smaku
olej - 100 ml
oliwa do polania - trochę
sól - 1 łyżeczka
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Na stolnicę wsypujemy mąkę i mak. Na środku robimy dołek, wbijamy jajko i łyżeczkę soli. Zaczynamy zagniatać mąkę z jajkiem, następnie wlewamy dość wolno wodę i drugą ręką zagniatamy w ciasto. Wyrabiamy ok. 10 minut. Po wyrobieniu wkładamy do lodówki na 30 minut. Cebulę kroimy w kostkę i szklimy na oleju. Do zimnych ziemniaków dodajemy oba twarożki, zeszkloną cebulę, doprawiamy mielonym kminkiem, solą i pieprzem. Mieszamy. Z rozwałkowanego ciasta wykrawamy kółka, nakładamy farsz, zlepiamy brzegi i gotujemy w osolonym wrzątku do 3 minut po wypłynięciu. Gorące polewamy oliwą.
SKŁADNIKI (4 porcje):
kapusta biała - 1 kg
suszone grzyby - 5-10 dag
pieczarki - 15-20 dag
cebula - 1 szt.
olej - 2 łyżki
sól, pieprz - do smaku
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Grzyby suszone umyć i zamoczyć na 1-2 godziny, następnie ugotować, wyjąć z wywaru, drobno posiekać. Kapustę włożyć do wody, dodać odrobinę soli i ugotować w całości, odcedzić, ostudzić, drobno pokroić. Cebulę drobno posiekać i zeszklić na oleju, dodać utarte na tarce o grubych oczkach pieczarki, posiekane grzyby i kapustę. Wszystko razem dusić aż do odparowania wody. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Nadziewać pierogi, krokiety lub uszka.
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 19 Zima 2021/22
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.