Niezbilansowana dieta, używki, brak aktywności fizycznej, nadwaga, stres – to główne czynniki ryzyka, które sprzyjają występowaniu wysokiego cholesterolu. Stąd już tylko krok do choroby wieńcowej i zawału serca.
Ocet ma szerokie zastosowanie kulinarne ale nie każdy wie, że roztwór z octu oraz sam ocet idealnie sprawdza się jako środek czystości. Dla tych, którzy nie chętnie sięgają po chemiczne środki czystości przedstawiamy kilka, przydatnych porad z wykorzystaniem octu spirytusowego:
1) Aby usunąć osad wapienny z chromowanych elementów łazienki i kuchni np.: pryszniców, kranów, itp. użyj pasty składającej się z 2 łyżeczek soli kuchennej i 1 łyżeczki octu spirytusowego.
2) Aby usunąć kamień z czajnika, wlej do niego ocet i zagotuj. Pozostaw do wystygnięcia, poczym wylej ocet i wypłucz czajnik.
Zła wiadomość dla tropicieli eko stylu: Czeka Was długa droga zanim odkryjecie wszystkie tajniki. Kryteria rolnictwa ekologicznego obejmują nie tylko proces chowu zwierząt i hodowli roślin, ale także przetwórstwo surowców, zasady ich przechowywania oraz oznaczania.
Ekologiczne znaczy przyjazne dla środowiska. Ekologiczny może być samochód, piec albo żywność. Ekologia jest modną i ważną nauką biologiczną. Czy wiesz, komu zawdzięczamy ideę życia w zgodzie z naturą?
Jesteś tym, co jesz. Twój sposób odżywiania ma wpływ na to, jak wyglądasz i jak się czujesz. Zanim kupisz twarożek na śniadanie albo jogurt do pracy, poznaj różnice między tradycyjnym a konwencjonalnym chowem zwierząt.
Emisja dwutlenku węgla i metanu to nie tylko wina transportu czy działalności przemysłowej. Także żywność konwencjonalna, po którą sięgamy może przyczynić się do pogłębienia efektu cieplarnianego i szkodzić klimatowi. Dlaczego tak się dzieje?
Dobra wiadomość dla wszystkich smakoszy piwa! Wasz ulubiony złocisty napój nie tylko gasi pragnienie, ale ma właściwości lecznicze. Piwo w wersji eko potrafi jeszcze więcej!
Jego zdrowotne walory potwierdzają badania medyczne. Jeśli w procesie produkcji używa się samych naturalnych składników, wówczas piwo jest w 96% przyswajane przez organizm.
Jak do uczniowskiej rutyny wprowadzić zdrowe ożywienie? Eko wyprawka dla ucznia to znacznie więcej, niż papier z recyklingu, a zdrowe przekąski nie kończą się na owocach. Podpowiemy Ci, jakie nawyki są dobre, a z czego lepiej zrezygnować.
Jak nie poddać się jesiennej melancholii? Jedz więcej ryb i orzechów, przywiązuj wagę do kolorów i odpoczywaj przy blasku świec, a krótsze dni okażą się czystą przyjemnością.
Bengal Zachodni to najdalej wysunięty na wschód stan Indii. Jesteśmy w Siliguri, stolicy najlepszej na świecie herbaty i najpiękniejszych orchidei, gdzie zaledwie krok dzieli nas od Nepalu, Chin, Bhutanu i Bangladeszu. Tu kuchnia ma smak kminu, musztardy, ryżu i ryb, a dania mienią się barwami jesieni. Dziś odkrywamy ich tajniki.
Modne do tej pory sushi zastąpią wkrótce restauracje z kuchnią opartą o produkty lokalne i organiczne. Tak przewidują polscy szefowie kuchni ankietowani przez branżowy miesięcznik “Food service”. To nie koniec zmian. Amerykański The Wall Street Journal podaje, że za oceanem trend ten idzie o krok dalej: swój renesans przeżywają dania historyczne. Przepisy na niektóre z nich pochodzą nawet z czwartego wieku naszej ery.
Wspólne jedzenie jest doskonałą okazją do budowania zdrowych relacji i uczenia dzieci dobrych nawyków. Według najnowszych badań opublikowanych na łamach prestiżowego “Pediatrics”, może ono także uchronić małotelnich przed zaburzeniami odżywiania i otyłością.
Zwykle zapowiadają się telefonem. Oznaczają zmianę pościeli, gruntowne porządki i konieczność zrobienia większych zakupów. Goście na weekend. A wraz z nimi pytanie za sto punktów: co będziemy jeść? Ciężar gatunkowy tego pytania lubi się przenosić w okolice obiado-kolacji. Dziś jednak przekornie: będzie o śniadaniach.
Lombardia - kraina wysunięta niemal najdalej na północ Italii, położona wśród Alp, to doskonałe miejsce dla miłośników krajobrazów, które podziwiać można z wody (piękne jeziora), lądu (doskonałe trasy rowerowe) i gór (np. na nartach).
Aż sześć z dziesięciu najbardziej popularnych postanowień noworocznych dotyczy zmiany sposobu odżywiania. Aż osiem z nich ma wpłynąć na poprawę zdrowia. Niestety zaledwie sześć dni trwa statystyczna wytrwałość śmiałków w stosowaniu podjętych z początkiem roku zobowiązań. Poniżej znajdziecie kilka prostych tricków, które pomogą Wam przełamać tę ponurą statystykę. Dziś jest piąty stycznia - obyśmy zdążyli przed czasem ;)
Oferowanie wspólnego posiłku drugiej osobie to zaproszenie do bycia razem i dowód zaangażowania. Jak sprawić, by jedzenie, które należy przecież do najbardziej prozaicznych rytuałów, właśnie podczas tej kolacji było zupełnie wyjątkowe?
Czy macie pomysły na długie i chłodne wieczory? Nie? Podpowiadamy: gdy na zewnątrz leje deszcz lub sypie śnieg, przyjemnie jest zaszyć się w domu z kubkiem kawy i dobrą lekturą. Prezentujemy Wam pięć tytułów, po które naszym zdaniem warto wówczas sięgnąć. Wyróżnia je nienaganny styl eko.
Nie, nie jest konieczna. Użytkownicy niezarejstrowani w serwisie mają swobodny dostęp do przepisów, artykułów, komentarzy i innych treści zamieszczonych w serwisie - nie mogą ich jednak dodawać. Tylko zarejestrowany Użytkownik serwisu może dodać własny przepis, napisać komentarz lub artykuł (w tym wypadku konieczny będzie kontakt z Administratorem). Ponadto zarejestrowani Użytkownicy mają możliwość grupowania ulubionych przepisów i tekstów, biorą udział w Rankingu punktowym i wreszcie - mają możliwość wymiany zdobytych punktów na nagrody.
Regulamin serwisu www.gotujwstylueko.pl.
Najczęstsze przyczyny problemów z logowaniem:
1. Czy konto w serwisie zostało aktywowane? W mailu potwierdzającym rejestrację w serwisie znajduje się link aktywacyjny - logowanie do serwisu będzie możliwe dopiero po kliknięciu tego linku i aktywowaniu konta.
2. Czy podczas wpisywania hasła był wciśnięty Caps Lock? System rozróżnia małe i duże litery w haśle, dlatego klawisz Caps Lock musi być wyłączony w trakcie wpisywania hasła.
3. Czy wpisane hasło było prawidłowe? Jeżeli nie pamiętasz hasła użytego przy rejestracji w serwisie, można użyć przycisku "Reset hasła", który znajduje się poniżej okna logowania.
Wystarczy kliknąć na symbol otwartych drzwi znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu (na belce z danymi zalogowanego Użytkownika).
Serwis wyposażony został w dwie wyszukiwarki:
- wyszukiwarka ogólna na belce menu głównego - przeszukuje wszystkie treści w serwisie (przepisy, artykuły, newsy, porady), szuka zadanej frazy zarówno w tytule, jak i w treści,
- wyszukiwarka przepisów na stronie Przepisy - szuka zadanej frazy w nazwie i w składnikach, dodatkowo wyposażona została w filtry.
Wystarczy otworzyć zakładkę Polubione i znaleźć przepis (lub inny wpis), który ma być usunięty z ulubionych. Następnie klikamy na ikonkę serca (tę samą, która służy do polubienia) i gotowe - przepis powinien zniknąć z zakładki Polubione.
Przepisy mogą komentować wyłącznie zalogowani Użytkownicy. Wystarczy kliknąć na ikonkę dymku dialogowego, która znajduje się zawsze poniżej przepisu (obok ikonki serca).
Użytkownik ma do dyspozycji 2 sposoby prezentacji zgromadzonych na swoim Koncie punktów:
- Całkowita liczba punktów zgromadzonych przez Użytkownika (wraz z punktami wymienionymi już na Nagrody) dostępna jest w Profilu Użytkownika (wymagana rejestracja i logowanie) oraz w Rankingu.
- Aktualna liczba punktów dostępnych do wymiany na nagrody (całkowita liczba punktów zgromadzonych przez Użytkownika pomniejszona o punkty już wymienione na Nagrody) dostępna jest w profilu Użytkownika (wymagana rejestracja i logowanie).
Wystarczy odwiedzić zakładkę Nagrody i wybrać jedną z nagród (jeżeli pozwala na to stan punktów można wybrać wiele nagród). Następnie należy wybrać sposób dostarczenia przesyłki (możliwy jest odbiór osobisty w najbliższym sklepie ekologicznym lub usługa Poczty Polskiej).