Szkoła w stylu eko
lekkostrawnieJak do uczniowskiej rutyny wprowadzić zdrowe ożywienie? Eko wyprawka dla ucznia to znacznie więcej, niż papier z recyklingu, a zdrowe przekąski nie kończą się na owocach. Podpowiemy Ci, jakie nawyki są dobre, a z czego lepiej zrezygnować.
Po pierwsze: samochód zostaje w garażu.
Chcesz uczyć dziecko zdrowych nawyków? Pokaż mu, że droga do szkoły może być okazją do spaceru. Jeśli mieszkasz na tyle blisko, aby dzieci mogły pokonywać tę trasę pieszo, przyzwyczajaj je do porannych przechadzek. Jeśli odległość jest większa - zaproponuj rower. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na koncentrację ucznia, a Ty zmniejszasz emisję spalin.
Po drugie: zdrowe przekąski.
Zadbaj, aby drugie śniadanie było równie zdrowe jak to pierwsze, które przyrządzasz każdego ranka. Stawiaj na witaminowe bomby- świeże owoce i soki.Unikaj produktów sztucznie barwionych, ponieważ mogą one powodować nadpobudliwość u dzieci. Zamiast nich zaproponuj dziecku zdrową przekąskę, np. owocowe wężyki, które nie zawierają żelatyny i laktozy, a do ich produkcji użyto pektyny owocowej i naturalnych, ekologicznych ekstraktów owocowo-roślinnych. Jeśli Twoje dziecko lubi chipsy, podsuń mu smakołyk zrobiony z bananów.
Po trzecie: recykling.
Wybierając nowy plecak, szukaj takiego, który został wykonany z bawełny organicznej lub konopii. Nowinką w tym zakresie są plecaki wykonane z przetworzonych plastikowych butelek - mając taki gadżet z łatwością wytłumaczysz dziecku istotę recyklingu. Zastanawiasz się, jak zachęcić go do zbierania makulatury i segregacji śmieci? Załóż specjalny notes, w którym wspólnie będziecie zapisywać ilość zebranego papieru. Po przekroczeniu ustalonego wcześniej progu możecie się nagrodzić np. wspólną wyprawą do aquaparku czy kina.
Po czwarte: znajdź eko szkołę.
Jeśli jesteś eko mamą, poślij swoją pociechę do szkoły, która zaszczepi dobre wzorce. Eco-Schools jest międzynarodowym programem ochrony środowiska w szkołach. Uczniowie uczą się, w jaki sposób zarządzać odpadami, oszczędzać energię i troszczyć się o biologiczną różnorodność. W marcu 2010 r. program był realizowany w 47 krajach przy udziale 32 000 szkół. Listę polskich placówek biorących w nim udział znajdziesz na www.ekoszkola.pl.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.