30% mniej emisji z eko upraw
lekkostrawnieEmisja dwutlenku węgla i metanu to nie tylko wina transportu czy działalności przemysłowej. Także żywność konwencjonalna, po którą sięgamy może przyczynić się do pogłębienia efektu cieplarnianego i szkodzić klimatowi. Dlaczego tak się dzieje?
Instytut Badawczy Rolnictwa Biologicznego (FiBL) wykazał w badaniach, że w przypadku rolnictwa ekologicznego ilość uwalnianych gazów cieplarnianych na jeden hektar jest o 32% mniejsza niż w systemach bazujących na nawożeniu mineralnym i o 35-37% mniejsza niż przy konwencjonalnym nawożeniu obornikiem. Wg tych badań, jest to związane z faktem, że rolnictwo ekologiczne zwraca do gleby średnio o 12-15% więcej dwutlenku węgla niż mineralny system nawożenia. Zapewnia to glebie żyzność i utrzymanie poziomu próchnicy.
Jakie produkty na liście eko wrogów?
Podczas chowu zwierząt, ich karmienia i transportu wytwarza się metan, który jest jedną z najważniejszych przyczyn efektu cieplarnianego i wzmaga go ok. 20 razy mocniej niż dwutlenek węgla. Złowieszcze statystyki nie oznaczają jednak, że musimy zrezygnować z wołowiny i nabiału. Wystarczy, że zamienimy je na wersję bio. Jeśli zamiast produktów niewiadomego pochodzenia wybierzesz te od rolników regionalnych, przyczynisz się do ochrony zasobów użytków zielonych.
Regionalnie i sezonowo=ekologicznie.
Dlaczego regionalnie? Produkty kupowane na miejscu nie wymagają transportu, który z kolei zużywa ogromne ilości energii i powoduje emisje gazów.
Dlaczego sezonowo? Produkty charakterystyczne dla danej pory roku, tzw. nowalijki i warzywa sezonowe 30-krotnie mniej obciążają klimat emisją CO2 niż warzywa szklarniowe.
Dlaczego ekologicznie? Produkty ekologiczne to takie, które nie obciążają środowiska. Pochodzą z kontrolowanych upraw, gdzie gleby nie są sztucznie nawożone. Dzięki temu unika się emisji szkodliwego dla klimatu podtlenku azotu. Kupując produkty ekologiczne możesz nawet o 60% ograniczyć emisje gazów cieplarnianych!
Mało mięsa, dużo mleka.
Idealne posiłki powinny składać się niewielkich ilości mięsa i wysokoenergetycznych produktów mlecznych. Na talerzu powinny przeważać warzywa pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz wyroby mączne.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.