Ocet świetny w sprzątaniu i gotowaniu
lekkostrawnieOcet ma szerokie zastosowanie kulinarne ale nie każdy wie, że roztwór z octu oraz sam ocet idealnie sprawdza się jako środek czystości. Dla tych, którzy nie chętnie sięgają po chemiczne środki czystości, przedstawiamy kilka przydatnych porad z wykorzystaniem octu spirytusowego:
1) Aby usunąć osad wapienny z chromowanych elementów łazienki i kuchni np.: pryszniców, kranów, itp. użyj pasty składającej się z 2 łyżeczek soli kuchennej i 1 łyżeczki octu spirytusowego.
2) Aby usunąć kamień z czajnika, wlej do niego ocet i zagotuj. Pozostaw do wystygnięcia, poczym wylej ocet i wypłucz czajnik.
3) Wsypując do rury odpływowej 1 szklankę sody oczyszczonej, a następnie wlewając 1 szklankę gorącego (ale nie zagotowanego) octu spirytusowego udrożnimy rury. Dla bezpieczeństwa domowników, po wsypaniu sody do rury odpływowej i zalaniu jej gorącym octem, zatkaj odpływ zatyczką lub talerzykiem. Pamiętaj o rękawiczkach ochronnych! Po ok. 20 minutach, odkręć kran i lej wodę do odpływu przez ok. pół minuty.
4) Roztwór z octu (1 szklanka wody i 1 szklanka octu) idealnie czyści i dezynfekuje lodówkę, usuwając z niej wszystkie przykre zapachy.
5) Aby uniknąć przykrego zapachu podczas rozgrzewania nowo zakupionego piekarnika, najlepiej chwilę przed rozgrzewaniem, za pomocą gąbki nasączonej rozcieńczonym roztworem z octu, wymyj środek piekarnika i pozostaw do wyschnięcia.
6) Za pomocą dozownika, spryskaj środek piekarnika mocnym roztworem z octu i pozostaw otwarty na ok. 15 lub 20 min. W ten sposób łatwiej Ci będzie usunąć nagromadzony tłuszcz. Podobnie możesz zrobić z kratką od grilla.
7) Aby usunąć przykre zapachy ze zmywarki, wlej filiżankę octu spirytusowego do wnętrza zmywarki i ustaw na najdłuższy program mycia naczyń. Użyj roztworu z octu do przetarcia gumek w zmywarce, które często się zabrudzają. Zdezynfekują je od razu!
8) Przybrudzone palniki od kuchenki gazowej wrzuć na noc do octu spirytusowego. Po wyjęciu będą jak nowe. Podobnie odświeżysz gąbki do mycia naczyń. Po prostu namocz je w occie.
9) Szklane i kryształowe naczynia odzyskują swój połysk po oczyszczeniu ich roztworem z wody i octu (1 szklanka wody na pól szklanki octu).
10) Szyby i lustra będą błyszczeć po przetarciu ich roztworem z octu.
11) Starodawne, połyskujące meble (politurowane i bejcowane) odświeża się w następujący sposób: wymieszaj dokładnie równe porcje octu spirytusowego i oleju lnianego i tą mieszaniną umyj meble. Po wyschnięciu suchą szmatką przetrzyj meble do połysku.
12) Wyświecone spodnie i spódnice odświeża się szczotkując je wodą z octem (1 łyżeczka octu na 1 litr wody). Po wyczyszczeniu prasuj przez wilgotną szmatkę.
13) Przebarwienia i plamy z naczyń aluminiowych usuniesz mieszaniną składającą się z 1 szklanki gorącej wody 1 szklanki gorącego octu spirytusowego.
14) Po remoncie resztki farby na szybach spróbuj usunąć nierozcieńczonym gorącym octem spirytusowym.
15) Aby sprawniej usunąć tapetę ze ścian, rozprowadź po tapecie roztwór z 1 szklanki gorącej wody i 1 szklanki gorącego octu.
16) Po cięciu taśmy nożyczkami, czasem ostrza nożyczek lepią się. Wtedy najlepiej jest przetrzeć nożyczki szmatką nasączoną octem.
Roztwór z octu spirytusowego to po prostu idealny środek dezynfekujący, którego można stosować do czyszczenia praktycznie wszystkich zabrudzeń. Prosimy jednak uważać! Ocet ma dość intentyswny zapach, szczególnie po zagotowaniu. Również nie każdy rodzaj blatu kuchennego toleruje ocet. Najlepiej sprawdzić wcześniej reakcję blatu na ocet, gdzieś w niewidocznym miejscu.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.