Rosoły i wywary
gotujwstylueko.plWARTO WIEDZIEĆ: Rosół krótko gotowany podajemy z makaronem, ryżem, komosą, kaszą jaglaną lub jęczmienną (ale to już nie będzie potrawa bezglutenowa). Rosół długo gotowany najlepiej pić z dodatkiem natki pietruszki, lubczyku lub kolendry.
SKŁADNIKI (1 porcja):
mięso drobiowe: kurczak, indyk, kaczka (lub porcje rosołowe) - 1 kg włoszczyzna (marchew, pietruszka, seler, por, cebula, ewentualnie kawałek kapusty) - 1 pęk czosnek - 2 ząbki
liść laurowy, ziele angielskie po - 3 szt.
papryczka bird’s eye - 1 szt.
natka pietruszki kilka listków
opcjonalne dodatki: grzyby suszone (borowiki, podgrzybki lub shiitake) - 2-3 szt.
ocet owocowy np. jabłkowy - 1 łyżka
sos sojowy bezglutenowy tamari - 1 łyżka
imbir kłącze - 1 cm
kurkuma kłącze - 1 cm
sól - do smaku
PRZYGOTOWANIE:
SPOSÓB 1 (krótko): Mięso wkładamy do wrzątku, dodajemy przyprawy i sól i gotujemy 20 minut. Następnie dodajemy włoszczyznę pokrojoną w kawałki, cebulę możemy przypiec na patelni (przecinając ją na pół i przypiekając bez tłuszczu) lub opiekając na żywym ogniu. Rosół powinien się gotować jeszcze 30 min (lub do miękkości mięsa) na małym ogniu. Na koniec gotowania dodajemy zielone części selera i pietruszki dla wyciągnięcia aromatu z nich (po ugotowaniu je wyciągamy). Wykorzystujemy zarówno warzywa, jak i mięso z rosołu.
SPOSÓB 2 (długo): Do zimnej wody wkładamy mięso (najlepiej mięso z kością - porcje rosołowe, łapki kurze) zagotowujemy i ściągamy szumowiny. Dokładamy warzywa (kilka gałązek natki pietruszki i selera również), przyprawy i gotujemy w zależności od tego ile mamy czasu. Kilka godzin na najmniejszym ogniu (tak, aby lekko pyrkał) w razie potrzeby możemy dolać wody (wrzątek). Dla lepszego aromatu i naszych upodobań możemy dodać suszone grzybki, łyżkę octu owocowego, sos sojowy, kawałek imbiru lub kurkumy. Możemy dodać wszystkie te dodatki na raz lub jeden z nich. Po ugotowaniu przecedzamy rosół i wykorzystujemy tylko bulion.
RAMEN, CZYLI JAPOŃSKA ZUPA Z NOODLAMI I MISO
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 18 Jesień 2021
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.