Masło shea - Cząstka Afryki w Twojej kuchni - BIO PLANÈTE
gotujwstylueko.pl„ZŁOTO AFRYKI”
Masło shea (zwane także karite) dzięki BIO PLANÈTE nie jest już tylko zarezerwowane dla kosmetyki.Teraz może być także obecne w Twojej diecie.
ZBIORY NA ŁONIE NATURY
Sękate drzewa masłosza osiągają wysokość do 20 metrów i wiek ponad 300 lat. Na wiosnę białe kwiaty roztaczają zapach miodu.
Drzewo masłosza
Masłosze uważane są w Afryce za święte drzewa, których nie wolno niszczyć ani ścinać. Owoce, z których produkowane jest masło shea BIO PLANÈTE, zbierane są przede wszystkim w Burkina Faso, Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Zbiera się je z dziko rosnących drzew, ponieważ do tej pory nie powiodło się celowe rozmnażanie masłoszy i nie istnieją plantacje tych drzew.
TRADYCYJNA OBROBKA
W okresie zbiorów, zwykle od czerwca do lipca, owoce są zbierane przede wszystkim przez kobiety w wiejskich gminach w tzw. pasie shea rozciągającym się od Afryki Zachodniej do Nilu Górnego. Aby dostać się do pożądanego tłuszczu roślinnego, nasiona są zwykle najpierw oddzielane od miąższu, wygotowywane i suszone na afrykańskim słońcu. Następnie są rozdrabniane moździerzem na brązowawą miazgę i wielokrotnie gotowane, aż olej shea oddzieli się od nasion i będzie można go zebrać. Podczas chłodzenia olej krzepnie i staje się żółtawym masłem o orzechowym zapachu — cennym masłem shea. Szacuje się, że w łańcuchu dostaw masła shea zatrudnionych jest ponad 16 milionów kobiet, dlatego jest ono nazywane także „złotem kobiet”. Zbiorem i obróbką nasion od dawien dawna zajmują się kobiety i jest to często źródło utrzymania całych rodzin.
WSZECHSTRONNE ZASTOSOWANIE
Masło shea łatwo się rozsmarowuje, jest neutralne w smaku i można je podgrzewać do wysokich temperatur. Ze względu na te właściwości mieszkańcy regionów, w których jest wytwarzane, używają go tradycyjnie jako tłuszczu do smażenia i pieczenia. Szczególną zaletą masła shea BIO PLANÈTE jest to, że nadaje ono wypiekom wspaniale chrupiącą, rumianą skórkę. Oprócz tego podobnie, jak tradycyjne masło może być używane do smarowania chleba — zawiera przy tym o około 50% więcej nienasyconych kwa-sów tłuszczowych.
OLEJE ELIKSIREM ŻYCIA
Oleje są nie tylko nośnikami aromatu i smaku. Tłuszcze w nich zawarte pełnią ważne funkcje w ludzkim ciele. Odgrywają najważniejszą rolę jako budulec naszych błon komórkowych. Transportują witaminy i minerały. Są źródłem energii o ponad dwukrotnie większej wartości od białek czy węglowodanów. Zaopatrują również organizm w Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, których sam nie może wytworzyć. Oprócz odpowiedniej dawki węglowodanów i białek zrównoważona i zdrowa dieta obejmuje również podaż niezbędnych tłuszczów.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe dzielą się na kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3. Głównymi kwasami tłuszczowymi omega-6 są kwas linolowy (LA) i kwas arachidonowy. Kwas alfa-linolenowy (ALA), EPA i DHA należą do grupy kwasów tłuszczowych omega- 3. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – kwasy omega-3 i omega-6 - są mniej powszechne w naszej diecie niż jednonienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe. Organizm nie jest w stanie sam ich wytwarzać, dlatego niezbędna jest odpowiednia dieta zaopatrująca nas w kwasy omega-3 i omega-6.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są częścią błon komórkowych, wspierają funkcjonowanie mózgu i pomagają w tworzeniu nowych komórek nerwowych. Tak zwane eikozanoidy powstają z kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Eikozanoidy utworzone z kwasu tłuszczowego omega-3 EPA zmniejszają ryzyko chorób sercowo naczyniowych i działają przeciwzapalnie.
WARTO WIEDZIEĆ: Masło shea zawiera ok. 50% więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych od masła czy oleju kokosowego.
Artykuł pochodzi z magazynu jesień 2020 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.