Walory żywności ekologicznej
gotujwstylueko.pl
Walory żywności ekologicznej
Coraz częściej – zarówno w supermarketach, jak i w mniejszych sklepach – można znaleźć produkty ekologiczne. Klienci niejednokrotnie zastanawiają się, skąd wynika ich cena. Jest to kwestia m.in. tego, że gospodarstwa rolne znajdują się w dużej odległości od siebie, a przetwórni w sektorze ekologicznym jest niewiele. Produktów ekologicznych nie produkuje się jeszcze na tak dużą skalę, jak tych konwencjonalnych. Mimo tego producenci tłumaczą, że naturalna, niższa wydajność jest rekompensowana wyższą jakością produktów ekologicznych. Na czym dokładnie polegają zalety ekożywności?
DLACZEGO KUPUJEMY EKOPRODUKTY?
Przede wszystkim chodzi o nasze zdrowie. Większość osób uważa, że ekologiczna żywność korzystnie wpływa nie tylko na nasz układ odpornościowy, ale również na dobre samopoczucie na co dzień. I mają rację! Nasi przodkowie w swojej diecie stawiali na zdrowe, ekologiczne produkty, żyjąc w zgodzie z naturą. Kiedyś nie było wszędzie „chemii i polepszaczy”. Dopiero później zaczęto wytwarzać żywność zawierającą substancje, których nie da się skutecznie rozłożyć. Tym samym zanieczyszczają one nie tylko nasze organizmy, ale i środowisko. Obecnie coraz częściej zwracamy na to uwagę i staramy się dbać o siebie i Ziemię. Ekoprodukty to więc nie tylko coś dla zdrowia, ale to też naturalna dla ziemi produkcja żywności niezagrażająca np. małym organizmom żyjącym w glebie. Opryski unicestwiają te organizmy, pozostawiając ziemię wyeksploatowaną i często przez wiele lat niezdolną do rekonstrukcji.
WPŁYW EKOPRODUKTÓW NA NASZE ZDROWIE
Badania na ten temat przeprowadzano już w latach 70. XX w*. Wtedy właśnie przebadano młodych mieszkańców Polinezji przybywających do USA, którzy do tej pory żywili się produktami lokalnymi. Okazało się, że ich parametry zdrowotne takie jak ciśnienie krwi, poziom cholesterolu czy pojemność płuc są lepsze niż u ich amerykańskich rówieśników powołanych do wojska. Po 2 latach powtórzono badanie u tych samych osób. Wykazało ono, że wyniki badań Polinezyjczyków pogorszyły się i są niemal identyczne jak u Amerykanów.
Inne badanie przeprowadzono w 1999 r. w niemieckiej szkole. Wykazało ono, że grupa, która jadła zdrowe, ekologiczne posiłki, miała zdecydowanie mniejsze problemy z różnymi rodzajami alergii niż grupa, która odżywiała się „normalnie”. Podobne wyniki, kilkanaście lat temu, otrzymały zakonnice z niemieckiego klasztoru. Te z nich, które przyjmowały produkty bio, twierdziły, że poprawiła się ich sprawność fizyczna, koncentracja oraz ogólne samopoczucie.Powyższe badania są bardzo ciekawe, ale jest ich mało i są dość trudne do przeprowadzenia. Nie ma bowiem możliwości odizolowania człowieka od wszystkich czynników, zamknięcia i karmienia latami tylko żywnością ekologiczną. Jednak już takie małe próby pokazują, że to, co często intuicyjnie wydaje nam się najlepsze dla naszego organizmu – jest zdrowe: naturalnie wytworzona żywność bez chemii i dodatków polepszających kolor czy możliwości przechowywania.
AGROCHEMIKALIA W EKOLOGICZNYM ROLNICTWIE?
Czy żywność ekologiczna rzeczywiście pozbawiona jest agrochemikaliów? Według Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności w zasadzie tak, choć nie do końca. Z założenia są to produkty wolne od wszelkich oprysków i substancji szkodliwych. Może się bowiem zdarzyć, że opryski stosowane przez sąsiada mogą trafić na ekologiczne uprawy rolnika. W takiej sytuacji mógłby on stracić certyfikat, a jego produkty mogłyby być wycofane z rynku. Coraz częściej rezygnuje się więc z konwencjonalnej technologii agrochemicznej, czyli m.in. z oprysków, która jest zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Trzeba jednak pamiętać, że każdy producent jest poddawany regularnym kontrolom. To również dzięki nim produkt jest bezpieczny – bo nie tylko wytworzony zgodnie z wytycznymi nt. produkcji żywności ekologicznej, ale też sprawdzony pod względem innych czynników, na które nie mamy wpływu.
DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ DZIĘKI POLSKIEJ IZBIE ŻYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ
Więcej informacji o żywności ekologicznej oraz naturalnych kosmetykach i opakowaniach znajdziesz na stronie Polskiej Izby Żywności Ekologicznej – www.jemyeko.com. Izba zrzesza ponad 100 przedsiębiorców reprezentujących wszystkie segmenty rynku BIO w Polsce: rolników, przetwórców, producentów, dystrybutorów i sklepy, jednostki certyfikujące i branże pokrewne: producentów naturalnych kosmetyków, środków czystości, nawozów czy biokompostowalnych opakowań i naczyń jednorazowych.
*Wszystkie dane pochodzą z: U. Sołtysiak „Żywność ekologiczna – za co naprawdę płaci ekokonsument”, „Go Organic!” 2020, nr 43, s. 6 - 7.
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotujwstylueko.pl nr 16 Wiosna 2021
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.