Zdrowotne właściwości naturalnych izotoników
Mikołaj Bator
Zdrowotne właściwości naturalnych izotoników
Upalne, pełne słońca dni wpływają korzystnie na nasz nastój. Jednak bardzo często zapominamy o prawidłowym nawodnieniu naszego organizmu. Jeśli picie wody nie jest dla Was rytuałem, świetnym sposobem na orzeźwienie i dostarczenie odpowiedniej ilości płynów są napoje izotoniczne.
NAPOJE IZOTONICZNE
Izotoniki już jakiś czas temu zagościły na stałe na sklepowych półkach. Te powszechnie proponowane w sprzedaży napoje zawierają zapewne wiele cennych składników mineralnych, ale niestety mają również w swym składzie sporo substancji niepotrzebnych, a czasem wręcz szkodliwych dla naszego organizmu. Szczególnie powinniśmy wystrzegać się napojów zawierających sztuczne konserwanty i barwniki (w tym miejscu szczególnie zachęcamy do uważnego czytanie etykiet. Okazuje się natomiast, że samodzielnie możemy przygotować domowy izotonik, który będzie spełniał swoją funkcję równie dobrze, co ten kupiony w sklepie. Jeśli jednak chcecie nawodnić swój organizm bez tracenia czasu w kuchni, możecie sięgnąć po zdrowe formy uzupełniania płynów. Nasuwa się pytanie: czy takie izotoniki w ogóle istnieją? Oczywiście, że tak! Ale po kolei.
Zacznijmy od tego czym są napoje izotoniczne i czy ich potrzebujemy? Izotonik to płyn zawierający oprócz wody węglowodany, makroelementy, takie jak wapń, fosfor, sód, potas, magnez oraz często witaminy. Stężenie płynu izotonicznego jest takie samo jak stężenie płynów ustrojowych w organizmie. Zadaniem tychże napojów jest szybkie oraz skuteczne nawadnianie organizmu i utrzymywanie odpowiedniego stężenia składników mineralnych oraz węglowodanów w ciele.
Spożywanie izotoników zaleca się osobom intensywnie uprawiającym sport, gdyż podczas ćwiczeń w organizmie ubywa wody, ciało się przegrzewa, zapasy węglowodanów maleją, elektrolity wymagają uzupełnienia. Równowaga elektrolitów bywa także zaburzona w czasie upałów oraz podczas zwalczania przez organizm infekcji wirusowych, a ich niedobór może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, drżenia mięśni, zawrotów głowy i omdleń. Jednak należy pamiętać, że o nawodnienie (nie chodzi tu wyłącznie o płyny izotoniczne) powinien dbać każdy z nas, szczególnie gdy za oknem mamy słoneczną pogodę.
ZAKWASY
Niewielu z nas ma świadomość, że fantastycznymi, naturalnymi izotonikami są zakwasy z kapusty białej oraz z kapusty czerwonej. Te niepasteryzowane, żywe napoje probiotyczne wspierają florę bakteryjną jelit i dostarczają bogactwa witamin z grupy K, E, C, B oraz rzadką witaminę U. Świetnie wpływają na skórę i paznokcie. Zakwasy z kapusty genialnie nawadniają, śmiało poleca się je na upały oraz po wysiłku fizycznym. A co powiecie na spróbowanie zakwasu z selera? Smakuje bardzo orzeźwiająco, poza tym fantastycznie wzmacnia odporność. Oczywiście ważne jest, by warzywa użyte do nastawienia zakwasu pochodziły z ekologicznych upraw.
KOMBUCHA
Pysznym produktem nawadniającym jest kombucha. Próbowaliście? Kombucha to napój z fermentowanej herbaty, najczęściej zielonej lub czarnej. Powstaje na skutek fermentacji bakterii i drożdży, które zmieniają się w postać charakterystycznego grzyba scoby. Bardzo często pływa on w butelce, będąc dowodem, że kombucha to napój żywy i niepasteryzowany. Ważną informacją dla osób, które unikają cukru w swojej diecie, jest fakt, że w składzie kombuchy jest go bardzo mało. Ten naturalnie musujący napój ma za to silne właściwości przeciwutleniające, jest bogatym źródłem witamin z grupy B oraz C. W upalne dni orzeźwia i nawadnia. Nie wyobrażamy sobie wyprawy na plażę bez kombuchy!
SHOTY
Świetnym sposobem na zadbanie o nawodnienie organizmu jest też wypicie naszego ulubionego shota witaminowego, który zawiera sok z pomarańczy i cytryn. Jest cudownym źródłem witaminy C, A, B oraz żelaza. To napój idealny na wzmocnienie, orzeźwienie i nawodnienie!
DOMOWY IZOTONIK
Pyszny napój izotoniczny możemy także sami przygotować w domu, wykorzystując kiszone cytryny. Wystarczy dodać pochodzący z nich sok do wody, wzbogacając smak miodem czy syropem z agawy i szczyptą soli. Osobom pragnącym bardziej wyrafinowanych smaków polecamy przygotowanie kombucha espresso! My pokochaliśmy to połączenie.
NA ZDROWIE!
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 21 LATO 2022
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.