Jagody goji
gotujwstylueko.plOwoce są jednym z najbardziej cenionych surowców wśród produktów żywnościowych. Ich wyjątkowość wynika ze składu chemicznego, a więc dużej zawartości witamin, składników mineralnych, błonnika. Na wyjątkową uwagę zasługuje grupa tzw. superowoców (ang. superfruits). Pojęcie to po raz pierwszy pojawiło się w Ameryce na przełomie lat 2004/2005 w bestsellerze pt. „Superfoods RX”. Autorzy: Steven Pratt i Kathy Mathews opisali 14 produktów, których spożywanie przynosi szczególne korzyści zdrowotne. Celem badaczy stało się zgłębianie wiedzy na temat superowoców. Okazało się, że superowoce nie tylko zawierają składniki pozytywnie wpływające na zdrowie człowieka, ale także posiadają ciekawy wygląd, egzotyczne pochodzenie i super smak.
GOJI
Na liście superowoców znajdują się m.in. jagody goji. To czerwone, podłużne jagody o długości ok. 2 cm i łagodnym cierpko- słodkim smaku. Rosną na krzewie Lycium barbarum (kolcowój pospolity), którego obecny obszar występowania rozciąga się od Europy południowo-wschodniej po Chiny. Należą do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Ze względu na egzotyczne pochodzenie, ciekawy smak, a przede wszystkim na cenny skład bez wątpienia można je określić mianem superowoców!
SKŁAD
Zawierają duże ilości witaminy C (80-120 mg/100 g jagód; referencyjna wartość dziennego spożycia to 80 mg), beta-karotenu, składniki mineralne, z czego wymienić warto wapń, żelazo, potas, fosfor i selen oraz proteiny i nienasycone kwasy tłuszczowe. Co jednak najważniejsze, są bogate w przeciwutleniacze, związki o udekumentowanym działaniu prozdrowotnym. Zawierają antocyjany, których zadaniem jest m.in. ochrona roślin przed promieniowaniem UV, a w porównaniu z innymi owocami mają najwięcej zeaksantyny (naturalny przeciwutleniacz, należący do grupy karotenoidów). Z uwagi na dużą pojemność antyutleniającą, jagody zostały wpisane na listę ORAC (ang. Oxygen Radical Absorbance Capacity), listę produktów spożywczych o dużej zawartości roślinnych przeciwutleniaczy. Jednostka ORAC jest miarą właściwości antyoksydacyjnych, Optymalna dawka antyoksydantów w dziennej diecie powinna wynosić 5000-5500 jednostek ORAC. Pojemność antyutleniająca w jagodach może być zróżnicowana, różne źródła podają wartości od ok. 1400 do 30 000 μmol TE / 100 g.
WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE
Dzięki zawartości cennych składników, jagody dobrze wpływają na wzrok, kondycję serca, hamują procesy starzenia oraz poprawiają pamięć. Antyoksydanty zawarte w jagodach, poza tym, że „wychwytują” wolne rodniki, powstające m.in. w wyniku stresu oksydacyjnego, mają także pozytywny wpływ na właściwe funkcjonowanie błony komórkowej oraz poprawiają przekazywanie substancji odżywczych z krwi do poszczególnych komórek. Suszone jagody goji stosowano już kilkaset lat temu w tradycyjnej medycynie chińskiej przeciwko wielu schorzeniom, m.in. nadciśnieniu, aby wspomóc pracę układu immunologicznego.
ZASTOSOWANIE
Goji można spożywać jako samodzielną przekąskę, w smaku przypominają rodzynki, ale można je także dodać do zup, warzyw, czy mięs. Mogą stanowić również dodatek do porannej owsianki, kompotu, ciast, czy deserów. Można je również zalać wrząca wodą i pić jako smaczną herbatkę ziołową. Świadomy Konsument poszukuje obecnie na rynku produktów, które będą smaczne, ciekawe, wspomagające utrzymanie dobrego zdrowia, i mimo, że „superowoce” to termin bardziej marketingowy, niż naukowy, aby ułatwić konsumentom wybór, warto wyróżnić goji spośród innych produktów.
Przepisy z jagodami goji znajdziesz tutaj.
Sylwia Kaczmarek
Artykuł pochodzi z kwartalnika zima 2017/18 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.