Kosmetyczne DIY - maski na twarz
Magdalena Nagler - foodmaniaCzy zdarzyło się Wam, że kupiliście kosmetyk, który nie był dostosowany do waszego typu cery lub powodował uczulenia? Takie sytuacje przytrafiły się chyba każdemu. Dlatego zachęcamy Was do tworzenia autorskich mieszanek i naturalnych kosmetyków, które będą w pełni dostosowane do Waszych potrzeb. Na początek coś prostego i przynoszącego natychmiastowe efekty – maseczki na twarz!
Produkty ekologiczne, np. owoce, oleje, soki, ziarna to wszystko dary natury, które odżywiają nasz organizm od środka. Można je również wykorzystać do pielęgnacji zewnętrznej, np. cery. Dzięki czemu przygotujemy w domowym zaciszu jadalne maseczki do każdego typu cery!
Maski nawilżające
Maski nawilżające dają efekt wygładzenia oraz nawodnienia skóry, przez co staje się bardziej promienna. Zmiękczają naskórek jednocześnie go uelastyczniając. Po zastosowaniu takiej maski można odczuć mniejsze napięcie skóry, jednak idzie to w parze z efektem naturalnej sprężystości. Maski nawilżające może stosować każdy. Nie są inwazyjne, a ich receptura jest zazwyczaj bardzo uniwersalna. Szczególnie poleca się je osobom, które spędzają długie godziny w pomieszczeniach klimatyzowanych.
Banany użyte do wykonania maseczki nawilżającej, to skarbnica wartości odżywczych: aminokwasów, magnezu, potasu, beta-karotenu oraz witaminy C. Dzięki temu są idealnym składnikiem masek nawilżających i odżywczych przeznaczonych do każdego rodzaju cery. Jedynym przeciwskazaniem do jego zastosowania jest uczulenie na ten składnik.
Maska bananowa z oliwą
Składniki:1 bardzo dojrzały banan, łyżeczka oliwy z oliwek extra virgin.
Aplikacja: Banana dokładnie rozgnieć widelcem, a następnie wymieszaj z lekko podgrzaną oliwą. Maseczka musi być gładka, bez grudek, aby nie spływała z twarzy. Mieszankę wmasuj w skórę twarzy i pozostaw na 20 minut. Po tym czasie maskę zmyj na zmianę zimną i ciepłą wodą, a następie twarz delikatnie osusz suchym ręcznikiem.
Idealnym składnikiem maseczki nawilżającej, szczególnie przeznaczonej dla skóry przesuszonej lub wrażliwej jest awokado bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas oleinowy oraz witaminy z grupy B. Wykazuje działanie regenerujące, pobudza syntezę kolagenu, delikatnie natłuszcza i wygładza.
Maska z awokado i limonką
Składniki: 1 dojrzałe, miękkie awokado, 1 białko jajka, 1 łyżeczka świeżo wyciśniętego soku z limonki.
Aplikacja: Awokado dokładnie rozgnieć, po czym wymieszaj z białkiem jajka i sokiem z limonki (tę czynność najlepiej wykonywać drewnianą łyżką). Po uzyskaniu gładkiej masy nałóż ją na oczyszczoną twarz, szyje oraz dekolt i pozostaw na 25 minut. Całość zmyj letnią wodą.
Maski łagodzące
To również uniwersalny rodzaj maski, po który może sięgać każdy. Jej receptura jest lekka, przez co jest pomocna dla skóry wrażliwej i alergicznej. Maski łagodzące minimalizują podrażnienia oraz zaczerwienienia. Dodatkowym działaniem jest głębokie nawilżenie, dzięki czemu skóra jest uspokojona i zrelaksowana. Często również przynosi uczucie chłodu. Można stosować ją codziennie po dokładnym oczyszczeniu twarzy z makijażu.
Do tego typu maseczek możemy wykorzystać aloes, który słynie ze swoich nawilżających i łagodzących właściwości. Dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych i specyficznej strukturze jest składnikiem wielu domowych masek wykazujących właściwości antybakteryjne. Natomiast woda różana często jest używana, jako składnik łagodzących toników do twarzy. Wspomaga gojenie się ran, zmiękcza, nawilża i ujędrnia skórę.
Maska z aloesu i wody różanej
Składniki: 2 łyżki miąższu ze świeżego aloesu, pół świeżego ogórka, 1 łyżeczka wody różanej.
Aplikacja: Ogórka zblenduj lub zetrzyj a tarce o bardzo drobnych oczkach. Wymieszaj z aloesem i wodą różaną. Maseczkę nałóż na twarz małymi okrężnymi rucham i pozostaw na 15 minut. Możesz również na oczy nałożyć plastry świeżego ogórka, aby wzmocnić efekt w tych okolicach. Po tym czasie maskę zmyj letnią wodą.
Bazą maseczki łagodzącej może być również pomidor, który zawiera kwas salicylowy. To składnik wielu gotowych kosmetyków o działaniu łagodzącym. Ponadto w jego składzie znajdziemy również witaminy, np. A, C, E, K i B6. W połączeniu z aloesem tworzy duet, który przyniesie ukojenie podrażnionej skórze.
Maska pomidorowa z aloesem
Składniki: 2 łyżki gęstego soku pomidorowego (100%, bez żadnych dodatków, np. soli), 1 łyżka miąższu ze świeżego aloesu.
Przygotowanie: Skórę twarzy porządnie oczyść, najlepiej ciepłą wodą, która otworzy pory. Dzięki temu maska lepiej się wchłonie. Oba składniki dokładnie ze sobą wymieszaj, nałóż na skórę i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie zmyj letnią wodą.
Maski oczyszczające
Maski oczyszczające najlepiej nakładać nie częściej, niż 2 razy w tygodniu, ponieważ mają dość silne działanie. Zbierają nadmiar sebum zgromadzonego na skórze. Idealnie sprawdzają się po całym dniu pracy lub kilku dniach spędzonych w niekorzystnych warunkach klimatycznych (silne słońce, kurz, pył). Oprócz oczyszczania skóry zwężają również pory i działają aseptycznie. Warto pamiętać, aby przy stosowaniu tego rodzaju masek omijać okolice oczu oraz ust. Skóra w tych częściach twarzy jest bardzo wrażliwa i poprzez nadmierne oczyszczanie może się wysuszyć lub podrażnić.
Dobrą bazą do takich maseczek jest sól morska, która ma właściwości oczyszczające oraz peelingujące, a dodatkowo jest bogata w wiele minerałów, np. jod, sód, wapń czy magnez. Działa bakteriobójczo i lekko ściągająco.
Maska z solą morską
Składniki: 1 łyżeczka soli morskiej (o zaokrąglonym kształcie), 1 łyżeczka miodu, 1 łyżeczka octu jabłkowego.
Aplikacja: Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszaj, aż utworzą jednolitą masę. Maskę nałóż okrężnymi ruchami na twarz, w ten sposób wykorzystasz również jej peelingujące właściwości. Pozostaw na 5 minut i zmyj chłodną wodą.
Wygodny w zastosowaniu i bardzo polecany w maseczkach jest owies, posiada w swoim składzie błonnik, witaminy z grupy B oraz wapń, magnez, sód, potas, miedź. Dzięki temu działa oczyszczająco i odżywczo na skórę. Dodatek lawendy sprawi, że skóra będzie zrelaksowana i odprężona.
Maska owsiana z lawendą
Składniki: 1 łyżka płatków owsianych, 1 łyżka rozdrobnionych kwiatów lawendy.
Aplikacja: Kwiaty lawendy zalej filiżanką gorącej wody i gotuj przez około minutę, następnie pozostaw pod przykryciem na 15 minut. Po upływie tego czasu odcedź wywar od kwiatów. Płatki zmiksuj na gładko z wywarem, pozostaw na chwilę, aż wsiąkną płyn. Maskę nałóż na skórę i pozostaw na 30 minut, po czym zmyj ciepłą wodą.
Maski odżywcze
Panuje przeświadczenie, że ten rodzaj maski jest skierowany głównie do cery dojrzałej. Jednak może stosować je każdy, kto potrzebuje odżywienia skóry, np. po intensywnym opalaniu lub nakładaniu zbyt dużej ilości makijażu. Receptura masek odżywczych opiera się na wysokiej zawartości skondensowanych składników, które wnikają w skórę i regenerują ją. Po nałożeniu takiej mieszanki od razu widoczny jest efekt wygładzenia oraz świeżości. Maski odżywcze powinno się stosować 2 - 3 razy w tygodniu.
Wysoka zawartość witaminy E oraz związków fenolowych zawartych w oleju arganowym sprawia, że działa on silnie antyoksydacyjnie i chroni skórę twarzy. Natomiast algi oprócz właściwości utleniających wykazują również działanie ochronne przed promieniami UV.
Maska z alg i oleju arganowego
Składniki: 2 łyżki sproszkowanych alg (najlepiej spirulina lub chlorella), 2 łyżeczki oleju arganowego, 2 krople olejku eterycznego cytrynowego, odrobina ciepłej wody.
Aplikacja: Wszystkie składniki połącz ze sobą tak, aby utworzyły konsystencję pasty. Maskę nałóż na twarz, po 20 minutach delikatnie zmyj letnią wodą.
Uwaga! Przy zmywaniu maseczki należy uważać bo zielone algi mogą poplamić powierzchnie (umywalkę, podłoge, lustro) i ubrania.
Zioła to składnik wielu pielęgnujących masek do każdego typu skóry. Posiadają szereg substancji aktywnych, które przenikają w głąb skóry, jednocześnie ją odżywiając. W połączeniu z aloesem tworzą odżywczo nawilżającą kompozycję, po której skóra odzyska blask i sprężystość.
Maska trio ziołowe
Składniki: 1 łyżeczka arniki, 1 łyżeczka nagietka, 1 łyżeczka kory wierzby białej, 1 łyżeczka miąższu ze świeżego aloesu, 1 łyżeczka oleju z awokado.
Aplikacja: Zioła zmiel w młynku na pył. Wymieszaj z aloesem i olejem z awokado, po czym nałóż delikatnie na twarz. Pozostaw na twarzy 15 minut i zmyj ciepłą wodą.
Maski antybakteryjne
Głównie polecane osobom borykającym się z problemem trądziku. W skutek nadmiernie zbierającego się sebum zatykają się pory, przez co tworzą się nieestetyczne wypryski. Maski antybakteryjne zapobiegają temu, oczyszczając, odkażając i ujednolicając skórę. Oczyszczają twarz z toksyn dodatkowo dostarczając jej minerałów i witamin. Wykazują również lekkie działanie złuszczające, dzięki czemu efekt oczyszczenia i regeneracji jest bardziej widoczny. W zależności od nasilenia trądziku należy stosować je nie częściej niż 2 – 3 razy w tygodniu.
Miód manuka to prawdziwy skarb, który wykazuje działanie podobne do antybiotyków. Dzięki temu jest idealnym składnikiem antybakteryjnej maseczki na twarz. W połączeniu z kakao oraz olejem kokosowym tworzy mieszankę, która jest polecana do ceny borykającej się ze zmianami trądzikowymi.
Maska miodowa z kakao
Składniki: 1 łyżeczka miodu manuka, pół łyżeczki oleju kokosowego, 1 łyżeczka kakao nieodtłuszczonego.
Aplikacja: Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszaj. Powstałą maseczkę nałóż na twarz, lekko ją wmasowując. Pozostaw na 20 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.
Kurkuma przyniesie ulgę w podrażnienia i przebarwieniach spowodowanych zmianami trądzikowymi. Jogurt złagodzi i nawilży skórę. A dodatek octu jabłkowego sprawi, że stanie się promienna i odżywiona.
Maska jogurtowa z kurkumą
Składniki: pół łyżeczki kurkumy, pół łyżeczki octu jabłkowego, 1 łyżka miodu, pół łyżki jogurtu naturalnego.
Aplikacja: Do jogurtu dodaj pozostałe składniki i porządnie wymieszaj. Maseczkę delikatnie nałóż na twarz, szyję oraz dekolt. Pozostaw na 15 minut, po czym zmyj ciepłą wodą.
Maski matujące
Ten typ masek polecany jest dla osób, które posiadają cerę tłustą lub mieszaną, ze skłonnością do błyszczenia w okolicach strefy „T” (czyli czoło i nos). Ich działanie polega na zwężaniu porów, oczyszczaniu skóry z nadmiaru sebum. Po zastosowaniu maski matującej cera staje się gładka i miękka w dotyku oraz bardziej jednolita. Należy uważać z częstotliwością stosowania tego typu masek, ponieważ mogą wysuszać skórę. Dla najlepszego efektu najlepiej stosować je 2 razy w tygodniu.
Połączenie truskawek z miodem, białkami jaj i sokiem z cytryny tworzy mieszankę, która wygładza i ściąga skórę twarzy. Dostarcza witaminę C i opóźnia procesy starzenia. Szczególnie białka jaj wykazują silne właściwości matujące. Co więcej mogą być stosowane do każdego typu cery, jednak najlepiej sprawdzą się u osób z cerą tłustą.
Maska truskawkowa z cytryną
Składniki: 3 świeże truskawki, 3 łyżeczki miodu, 1 białko jajka, 1 łyżeczka soku z cytryny.
Aplikacja: Truskawki porządnie rozgnieć, po czym wymieszaj miodem, białkiem jajka i sokiem z cytryny. Mieszankę nałóż na skórę i pozostaw na 10 minut. Zmyj letnią wodą.
Migdały łagodnie złuszczają skórę, co w przypadku cery tłustej, borykającej się z trądzikiem jest wskazane. Natomiast pełna protein ciecierzyca świetnie odżywi cerę. Mleko i limonka wygładzą ją, dodając blasku.
Maska ciecierzycowa z migdałami
Składniki: 6 migdałów, 2 łyżki mąki z ciecierzycy, 1 łyżka mleka, 3 krople soku z limonki
Aplikacja: Migdały namocz przez noc, obierz ze skórek i zblenduj (do momentu aż zaczną przybierać formę masła). Połącz ze sobą wszystkie składniki bardzo dokładnie. Mieszankę nałóż na twarz i pozostaw na 20 minut. Po upływie tego czasu zmyj maskę letnią wodą.
Maseczka ściągająca
W przypadku takiej maseczki sprawdzi się najlepiej len, który zwęża pory, dzięki czemu skóra staje się bardziej sprężysta. Wykazuje też działanie matujące, co jest szczególnie ważne w przypadku skóry tłustej. Dodatek soku z cytryny doda zmatowionej skórze blasku.
Maseczka z lnu
Składniki: 3 łyżki lnu, kilka kropel soku z cytryny
Aplikacja: Ziarna lnu zmiel, a następnie zalej 1/4 szklanki gorącej wody. Odstaw do wystygnięcia. Gdy len wystygnie i przybierze klejącą konsystencję wmieszaj do niego kilka kropel soku z cytryny. Maseczkę nałóż na twarz i pozostaw na 20 minut. Po tym czasie maskę delikatnie ściągnij chusteczką, a następnie umyj letnią wodą.
Należy pamiętać, że w przypadku przygotowania masek na twarz najlepiej kierować się zasadą „W prostocie tkwi cały sekret!”. Receptury opierające się na 2 do 4 składników mają najbardziej efektywne działanie. Produkty naturalne posiadają w swoim składzie wiele intensywnie działających związków, witamin i minerałów, dlatego nie należy łączyć zbyt wielu na raz.
Warto też sięgać po składniki wysokiej jakości, aby nie podrażniły naszej skóry. Oleje zawsze powinny być tłoczone na zimno, nierafinowane. Miód i inne świeże składniki nie powinny być wcześniej poddawane obróbce termicznej, dzięki temu zachowują więcej składników odżywczych. Jeżeli korzystasz z gotowych soków, wywarów, czy purée zwracaj uwagę na to, czy nie zawierają dodatkowych substancji konserwujących. Co najważniejsze – przy doborze składników pamiętaj o alergiach. Nie stosuj produktów, które mogą Cię uczulać. Jeśli masz wątpliwości, przetestuj dany produkt, nakładając go na skórę (najlepiej na skórze za uchem) i pozostawiając na kilka minut. Jeżeli nie wystąpi żadna reakcja skórna, możesz go wykorzystać w swoich recepturach.
Miski, łyżki oraz pozostały sprzęt potrzebny do przygotowania masek najlepiej, aby był używany tylko w tym celu. Nie wykorzystuj tych naczyń do przygotowania posiłków Mogą się na nich znajdować pozostałości, których nie chcielibyśmy aplikować na twarz. Po każdym sporządzeniu maski wyczyść je porządnie.
Pamiętaj, że pierwszym krokiem aplikacji każdej maski jest porządne oczyszczenie skóry, szczególnie z makijażu. Jego pozostałości pod maską mogą spowodować szkody dla cery. Maskę zmywaj zawsze bardzo delikatnie, czystą wodą, a twarz wycieraj świeżym, suchym ręcznikiem. Natomiast po zmyciu maski zawsze nałóż odpowiedni dla siebie krem lub serum w celu utrzymania pożądanego efektu.
Rodzaj maski dostosuj do danej pory roku, dnia oraz obecnego stanu skóry. Zimą sprawdzą się maseczki odżywcze, ponieważ wtedy nasza skóra jest narażona na działanie niskich temperatur i wiatru, tracąc naturalny blask. Latem postaw na maseczki nawilżające, które zwłaszcza po opalaniu uzupełnią niedobory wody.
Zachęcamy wszystkich do eksperymentów kosmetycznych i tworzenia receptur domowych masek na twarz. Mogą przynieść naprawdę imponujące rezultaty! Zachęć również swoją męską połówkę, aby spróbowała domowego spa. Skóra mężczyzn jest równie wymagająca i potrzebuje odżywienia oraz nawilżenia.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.