Alce Nero
gotujwstylueko.plWŁOCHY OD PYSZNEJ STRONY
Alce Nero to marka ponad 1000 rolników, pszczelarzy i przetwórców ekologicznych zajmujących się produkcją dobrej żywności o właściwej wartości odżywczej, będącej owocem rolnictwa szanującego naturalną żyzność gleby. To włoskie przedsiębiorstwo spożywcze, które od 40 lat swoją pracą nadaje wartość jakości, tożsamości i typowości produktów. To rolnicy i przetwórcy, którzy wspólnie uprawiają, zbierają, wytwarzają i oferują konsumentom prawdziwą żywność, przyczyniając się do rozwoju zrównoważonej i odpowiedzialnej gospodarki promującej nowy tryb życia i odżywiania się. Marka ta stanowi wyraz wyważonych wzajemnych relacji między producentami i konsumentami, w których stawia się na zaangażowanie i kunszt oraz lokalność, jakość i zdrowotność produktów. Podstawą gotowych wyrobów są surowce pozbawione chemicznych pozostałości, pozyskiwane w ekologiczny sposób i przetwarzane przy wykorzystaniu technologii chroniących wartości organoleptyczne i odżywcze. Wszystko to ma na celu stworzenie przedsiębiorstwa otwartego dla producentów, dystrybutorów i konsumentów, którzy wspólnie chcą dążyć do tego, co dobre, czyste i właściwe.
MAKARON ALCE NERO
Makaron ekologiczny Alce Nero produkowany jest wyłącznie z ekologicznej pszenicy durum uprawianej we Włoszech. Uprawa tego zboża prowadzona jest w płodozmianie z roślinami strączkowymi i krzyżowymi w celu zwiększenia poziomu materii organicznej w glebie, a tym samym jej żyzności. W okresie letnim ziarna pszenicy są zbierane, selekcjonowane i mielone w celu uzyskania ekologicznej semoliny i mąki pełnoziarnistej (naturalnego źródła błonnika). Doskonała mąka otrzymywana z tych odmian pszenicy durum po przesianiu zagniatana jest z wodą źródlaną ze źródeł położonych w Dolomitach na wysokości 2000 m n.p.m. Z tego wyjątkowego połączenia powstaje makaron Alce Nero charakteryzujący się intensywnym zapachem i doskonałą odpornością na rozgotowanie.
SŁOWO OD PRODUCENTA
„Naszym zadaniem jest staranie się, by jak najmniej ingerować w produkt rolny, tak aby nie zmieniać jego smaku. Od zawsze właśnie do tego dążymy. Dużo zainwestowaliśmy w technologię, kompetencje i wiedzę, przede wszystkim ucząc się od rolników tego, co potrafią robić ze swoją ziemią, tak aby móc wykorzystać ich pracę w naszej pracy. W ten sposób jesteśmy w stanie zawsze oferować naszym konsumentom dobre, prawdziwe, zdrowe i naturalne produkty. To właśnie nasz cel. Zdecydowaliśmy się realizować go w tym miejscu nie tylko dlatego, że od setek lat mamy tu swoje korzenie, ale również dlatego, że właśnie tu, w Dolomitach, powietrze i woda, dwa tak ważne dla makaronu elementy, są najczystsze. W każdym opakowaniu naszego makaronu chcemy zawrzeć wyjątkowy zapach Dolomitów, światowego dziedzictwa UNESCO”. Riccardo Felicetti, wspólnik Alce Nero zajmujący się produkcją makaronu.
Wywiad pochodzi z książki „Cibo vero”, Giunti Editore, 2015.
POMIDORY ALCE NERO W LICZNYCH ODSŁONACH
Pomidory Alce Nero, w formie przecierów, sosów oraz pomidorów bez skóry w całości i w kawałkach, mają tradycyjnie prosty i prawdziwy smak, ponieważ wytwarzane są wyłącznie z wyselekcjonowanych surowców, w procesie produkcyjnym, który nie zmienia ich wartości odżywczych i smakowych. Pomidory te dojrzewają w słońcu Emilii-Romanii, w dolinie Mezzano leżącej w delcie Padu i wyróżniającej się naturalnie bogatąi żyzną torfową glebą. Głównymi używanymi odmianami pomidorów są Coimbra i Ercole charakteryzujące się podłużnym kształtem. W procesie produkcyjnym odstęp czasu między zbiorem i przetworzeniem wynosi średnio nie więcej niż 8 godzin, tak aby zachować smak, zapach i wartości odżywcze produktów. Pomidory bez skóry produkowane są natomiast z pomidorów pochodzących, w zależności od dostępności, z Apulii, Bazylikaty i Molise. Gama produktów pomidorowych Alce Nero obejmuje pomidory w kawałkach i przeciery, pomidory bez skóry, pomidory z bazylią, aksamitne przeciery, podwójny koncentrat pomidorowy i całą linię sosów.
HISTORIA ALCE NERO…
…sięga swymi korzeniami 1978 roku. To historia wielu osób, które zjednoczyła wielka idea o olbrzymiej sile napędowej. Wiąże się również z ważnym spotkaniem pomiędzy Conapi (Włoskie Krajowe Konsorcjum Pszczelarzy) – powstałego w roku 1984 z uprzednio istniejącej Cooperativa Apistica Valledell’Idice (Kooperatywa Pszczelarzy z Doliny Idice) założonej w roku 1978 - oraz Cooperativa Alce Nero (Kooperatywa AlceNero). Obie te organizacje rozwijają się i prosperują dzięki umiejętnemu korzystaniu z zasobów ludzkich oraz ciekawych pomysłów, a nie wyłącznie dzięki nieograniczonym finansom. Wywodzą się one z dwóch sąsiadujących ze sobą części kraju, Apenin w regionie Emilia-Romania i w regionie Marche.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ TO TROSKA O ŚRODOWISKO
Pszczoły były symbolem odradzającej się natury, a rolnictwo organiczne stanowiło odpowiedź na zachwianie naturalnej równowagi w regionach wiejskich oraz rodzaju żywności produkowanej w jego wyniku. Obie kooperatywy podzielały tę samą wizję związaną z silnym poczuciem odpowiedzialności w stosunku do ziemi, postrzeganiem gleby jako żyjącego, płodnego organizmu, a nie trywialnego podłoża, którym można manipulować. Wizja obejmowała swym zakresem rolnictwo organiczne jako praktykę o wymiarze rolnym i środowiskowym, która dostarcza ludziom żywność oraz wartości odżywcze. Pyszny, prawdziwy pokarm, który stanowi dla nas prawdziwe dobro.
CZARNY ŁOŚ W OBRONIE NATURY
Firma Alce Nero stała się także charakterystycznym głosem na rynku, przemawiającym w inny sposób. Nawet samo logo opowiada pewną historię. Alce Nero (Black Elk - Czarny Łoś) to znachor i przywódca plemienia indiańskiego Oglala, Narodu Siuksów, jadący w przeciwnym kierunku, przewożący wiadomość ponad granicami i dalej rozprzestrzeniający nowe, zawsze możliwe do zrealizowania wizje. Alce Nero dąży do uwolnienia ziemi od substancji toksycznych, chroni bioróżnorodność i rozkłada parasol ochrony, promując odpowiedzialność środowiskową, działania w ramach której ulegają ciągłym zmianom. Oznacza to, że nie są one ograniczone. Sami partnerzy rolników są mistrzami we wdrażaniu tej zmiany i stanowią pierwsze ogniowo w łańcuchu dostaw żywności. Alce Nero wybiera pola, ludzi oraz starannie zarządza całym przedsięwzięciem - od miejsca pochodzenia aż po stoły konsumentów, dostarczają autentycznych, ekologicznych produktów. Oferuje prawdziwie pełnowartościową żywność. Wierzy, że dobry stan zdrowia to nasze najwyższe bogactwo.
Ta niezwykła podróż w pogoni za zdrowym odżywianiem opiera się na wzajemnym zaufaniu pomiędzy firmą, a klientami. Produkcja smacznej, pełnowartościowej żywności stanowi również wyraz naszej kultury. Uprawiamy rolę i jednocześnie opowiadamy historię o tej ziemi tak, aby nauczyć się do niej szacunku i pielęgnować ją jako wartościowy zasób.
OFERTA ALCE NERO
Przetwarzając w sposób staranny i zrównoważony owoce naszej pracy, oferujemy produkty, które wiele mówią o skrawku ziemi, z którego pochodzą, o dłoniach, które je pielęgnowały i zbierały, o ludziach, którzy je przetwarzali oraz przygotowywali, płacąc rolnikowi uczciwą cenę, aby zapewnić sprawiedliwą redystrybucję wartości. Ekologiczne produkty Alce Nero to proste, wykorzystywane w codziennej diecie produkty żywnościowe: makaron, ryż, pulpa i sosy pomidorowe, warzywa, rośliny strączkowe i zupy, kruche ciasteczka oraz soki owocowe, przetwory owocowe, miód oraz napoje na bazie roślin, a także produkty bezglutenowe. To przysmaki, które powstają dla przyjemności siedzenia wokół stołu i dzielenia się jedzeniem z tymi, których kochamy.
Przepis na przepyszne spaghetti:
SPAGHETTI Z PSZENICY DURUM Z POMIDORAMI BEZ SKÓRY, KAPARAMI, ANCHOIS I SEREM BURRATA
SKŁADNIKI (4 porcje):
spaghetti z pszenicy durum - 320 g
pomidory bez skóry - 400 g
filety anchois w oleju - 4 szt.
odsolone kapary - 2 łyżki
oliwa z oliwek extra virgin - trochę
ząbki czosnku - 2 sztuki
posiekana pietruszka - 1 łyżka
oregano - szczypta
mała papryka - 1 szt.
mały (50 g) ser burrata - 4 szt.
sól - do smaku
PRZYGOTOWANIE: Wyjąć ser burrata z lodówki co najmniej 1 godzinę przed podaniem. Na nieprzywierającej patelni rozgrzać 5 łyżek oliwy z oliwek i zrumienić na niej całe ząbki czosnku oraz pokrojoną w paski papryczkę bez nasioni szypułki. Wyjąć czosnek, dodać pomidory bez skóry, kapary i szczyptę oregano. Gotować na dużym ogniu przez 10 minut, a następnie dodać pokrojone w kawałki anchois i posiekaną pietruszkę. Ugotować makaron al dente i po odcedzeniu wrzucić na patelnię z sosem. Uformować 4 gniazda z makaronu i umieścić je w ciepłych głębokich talerzach. Na czubku każdej porcji umieścić ser burrata i od razu podawać.
Alce Nero - Przepis Moniki Bianchessi
Artykuł pochodzi z kwartalnika lato 2018 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.