BiOgardena ogród w stylu eko
gotujwstylueko.plPodobnie jak świadome odżywianie, coraz większą popularność zyskuje również prowadzenie ogródków w stylu eko. Dość powszechne jest przekonanie, że ogródek ekologiczny to taki, w którym rządzą wyłącznie prawa Natury, a my ograniczamy się do ręcznego wyrywania chwastów. Warto obalić ten mit, bo w tak prowadzonym ogrodzie, mimo ogromnych nakładów pracy, plony będą niezbyt satysfakcjonujące.
JAK ZAŁOŻYĆ I PIELĘGNOWAĆ OGRÓDEK EKOLOGICZNY
1. GLEBA – jako podstawa wszystkich upraw jest najważniejsza. W eko ogrodzie musi być wolna od chemicznych zanieczyszczeń, pulchna i żyzna. Podłoża w centrach ogrodniczych często są traktowane fungicydami, dlatego warto zainwestować w podłoże ekologiczne lub użyźnić glebę, którą już mamy w ogródku. Jakość gleby można poprawić przez dodanie ekologicznego nawozu z wysoką zawartością materii organicznej lub kompostu.
2. MIEJSCE UPRAWY – należy dobrać do wymagań roślin. Większość owocujących i warzywnych roślin lubi słoneczne, ciepłe wystawy. Jeśli posadzimy je w zacienionym miejscu, ich wzrost będzie osłabiony, a rośliny mogą częściej chorować i być atakowane przez szkodniki.
3. ROŚLINY – należy wykorzystywać rośliny z bezpiecznych źródeł, produkowane bez użycia chemii lub uprawiane z ekologicznych nasion. Ma to szczególne znaczenie w przypadku roślin jadalnych, ale nie tylko. Rośliny traktowane chemicznymi środkami ochrony i sztucznymi nawozami mogą przenosić ich pozostałości i będą mniej odporne na szkodniki i patogeny w przyszłości.
4. PODLEWANIE – jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu roślin. Pierwsze podlewanie wykonujemy zaraz po posadzeniu roślin. Później powinniśmy pilnować, aby gleba była zawsze delikatnie wilgotna.
5. PIELENIE – nie pozwólmy, żeby nasze uprawy zostały zagłuszone przez konkurencję. Pielenie trzeba przeprowadzać regularnie, aby chwasty nie zabierały wody i składników pokarmowych naszym roślinom.
6. KOMPOSTOWNIK – dla eko ogrodników jest to jeden z ważniejszych elementów ogrodu. Ponieważ może być źródłem patogenów, szkodników i nasion chwastów warto pilnować co do niego wrzucamy – resztki roślinne, skoszona trawa, zgrabione liście, muszą być zdrowe. Taki kompost jest doskonałym sposobem na poprawę kondycji gleby.
7. ZADBAJ O WŁAŚCIWE NAWOŻENIE – bez niego się nie obejdzie. Choć kompost dobrze wpływa na strukturę gleby, ilość składników pokarmowych w nim zawartych jest niewystarczająca do uzyskania zdrowych i dorodnych plonów. Warto zasilić rośliny bezpiecznym nawozem ekologicznym, zawierającym azot wyłącznie w formie organicznej (np. BiOgardena).
8. OCHRONA ROŚLIN – jeśli rośliny zostaną porażone przez patogeny lub szkodniki, jest wiele skutecznych metod ekologicznych na ich ochronę: usuwanie porażonych części, pryskanie wywarami z pokrzywy, czosnku lub cebuli, stosowanie mydeł potasowych.
ZALETY NAWOZÓW BIOGARDENA
Marka BiOgardena to przeznaczona dla użytkowników indywidualnych gama nawozów stosowanych od lat w rolnictwie ekologicznym
• Nawozy BiOgardena są całkowicie bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin, a przy tym skuteczne ze względu na wysokie zawartości składników odżywczych naturalnego pochodzenia.
• Co ciekawe, BiOgardena jest również źródłem materii organicznej, dzięki której wspiera aktywność pożytecznych mikroorganizmów glebowych i przyczynia się do poprawy jakości gleby. O wysokim bezpieczeństwie nawozów BiOgardena świadczy również fakt, że nie ma wymogu karencji po ich zastosowaniu i nie pozostawiają alergizujących pozostałości w roślinach tak jak nawozy chemiczne.
• Jedną z najważniejszych zalet nawozów BiOgardena jest długie działanie i brak strat azotu. Zastosowanie jeden raz w sezonie wystarcza, bo nawóz uwalnia się stopniowo w rytm wegetacji – gdy jest chłodniej, wegetacja zwalnia i wtedy mikroorganizmy glebowe nie powodują udostępniania składników odżywczych roślinom. Proces się aktywuje ponownie przy wzroście temperatury.
ZAMIAST OBORNIKA:
Niektórzy twierdzą, że najlepiej zaufać tradycyjnym metodom tj. stosowanie obornika, czy gnojowicy. Choć jest to źródło materii organicznej, nawozy bazujące na odchodach zwierzęcych mają niską zawartość składników pokarmowych. Dodatkowo niosą ryzyko przenoszenia nasion chwastów, patogenów, szkodników, pasożytów, a także pozostałości antybiotyków, które wykorzystywane były w hodowli zwierząt. Kolejnym minusem obornika i gnojowicy, są straty z azotu powodujące zanieczyszczenie środowiska, a powstałe na skutek parowania i wypłukiwania.
ZASTOSOWANIE NAWOZÓW, KTÓRE MOŻNA ZNALEŹĆ POD MARKĄ BIOGARDENA:
Ekologiczny nawóz uniwersalny - nawóz stały, nadający się do wszystkich rodzajów roślin. Wystarczy jedno zastosowanie w sezonie, aby zaspokoić zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe przez cały okres wegetacyjny. Nawóz łączy w sobie 3 funkcje: nawożenia, użyźnienia gleby oraz stymulacji korzenia. Poza odżywieniem roślin poprawia smakowitość warzyw i owoców. Ekologiczny nawóz do borówek i roślin kwasolubnych - nawóz stały, dostosowany do potrzeb roślin kwasolubnych tj. borówki, rododendrony, hortensje, wrzosy. Łagodnie zakwasza glebę, nie niszcząc jej struktury i korzeni roślin. Wystarczy jedno zastosowanie, aby zapewnić odżywienie roślin przez cały okres wegetacyjny. Nawóz poprawia kwitnienie i owocowanie roślin. Ekologiczny nawóz do roślin iglastych - nawóz stały dopasowany do wymagań kwasolubnych roślin iglastych tj. tuje, cyprysiki, sosny, jałowce. Jedno zastosowanie wystarcza na zaspokojenie potrzeb nawozowych roślin na cały sezon wegetacyjny. Nawóz poprawia wybarwienie roślin oraz optymalizuje pH gleby do potrzeb roślin iglastych. Ekologiczny nawóz interwencyjny - nawóz płynny, doskonały dla roślin o osłabionym wzroście lub poddanym czynnikom stresowym: susza, przelanie, atak szkodników i patogenów, przymrozek. Nawóz pomaga szybko zregenerować się roślinom, nie wymaga okresu karencji ani prewencji. Idealnie nadaje się do ziół – aby szybko zregenerowały się po zbiorze i były gotowe do ponownego wzrostu.
Ekologiczny nawóz do trawników - nawóz stały do trawników z siewu i rolki działający ok. 100 dni do zastosowania dwa razy w sezonie. Poprawia ukorzenienie się trawnika, jego zagęszczenie i wybarwienia oraz powoduje zmniejszenie zabiegów koszenia w trakcie sezonu.
NAWOŻENIE W EKO-OGRODZIE – DOZWOLONE, CZY NIE?
Ekologicznie prowadzony ogródek to nie jest rezerwat przyrody i nawozić go nie tylko można, ale nawet trzeba.
Rok po roku „zabieramy” Naturze płody w postaci owoców, warzyw, a nawet liści grabionych na jesieni – aby ziemia mogła dla nas nadal rodzić pyszne jedzenie i ładne kwiaty, musimy oddać jej odpowiednie składniki. Kluczowe jest jednak to, jaki nawóz wybierzemy. Jeżeli zdecydujemy się na zwykły nawóz z marketu i zaaplikujemy go na działce, to w tym momencie żegnamy się z koncepcją eko-ogrodu. Dlaczego tak się dzieje?
Nawozy chemiczne powodują zwiększenie zawartości szkodliwych azotanów w częściach jadalnych roślin,
zmniejszenie odporności roślin na suszę, przemarzanie, choroby oraz szkodniki. Nawozy sztuczne powodują również szkody dla środowiska – zarówno zanieczyszczają naszą działkę, jak i powodują globalne straty – „zakwitanie” wody w Bałtyku, zwiększenie zasolenia gleb. Niestety rolnictwo konwencjonalne oparte jest na nawozach chemicznych.
Odpowiednio zaplanowany eko ogródek odwdzięczy się bogatym plonem.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są nawozy ekologiczne, działające w zgodzie z Naturą i spełniające, podobnie jak żywność bio, specjalne normy ustawowe. Godnym uwagi produktem jest nawóz ekologiczny BiOgardena.
Anna Wojno, Zuzanna Misiurkiewicz
Artykuł pochodzi z kwartalnika Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.