BioGol przedstawia: białko roślinne
gotujwstylueko.pl
BioGol przedstawia: białko roślinne
Białko jest jednym z czterech podstawowych makroskładników w diecie. Białka pełnią wiele funkcji, jedną z nich jest wpływ na mięśnie. W mięśniach znajduje się do 75 % całkowitej ilości białka w organizmie. Dlaczego tak ważne jest białko dla mięśni?
BIAŁKO NIE TYLKO BUDUJE
W dużym skrócie można powiedzieć, że nasze mięśnie są w ciągłej przebudowie i nawet jeśli nic nie robimy to w ciągu doby ok. 1 % masy mięśniowej jest przebudowywana – czyli niszczona i budowana na nowo. Zakładając, że mówimy o mężczyźnie ważącym 70 kg, ilość białka w organizmie to około 28 kg, czyli dzienne zapotrzebowanie związane z przebudową mięśni to ok. 280 g. Na szczęście organizm potrafi odzyskiwać białko, więc nie musimy dostarczyć go w pożywieniu aż tyle. Oprócz funkcji strukturalnych białko bierze udział w:
• regulacji ekspresji genów,
• procesach enzymatycznych,
• regulacji procesów metabolicznych,
• syntezie hormonów,
• regulacji równowagi kwasowo-zasadowej,
• oraz wpływa na sprawność układu odpornościowego.
ZAPOTRZEBOWANIE NA BIAŁKO NIE ZAWSZE TAKIE SAME
Nie każdy potrzebuje takiej samej ilości białka. Więcej białka potrzebują osoby powyżej 40 roku życia, dzieci w okresie wzrostu, osoby po przebytych infekcjach, kobiety w ciąży i w okresie laktacji oraz osoby aktywne fizycznie. Odpowiednia ilość zapewni optymalny wzrost i regenerację, lepszą kontrolę apetytu czy utrzymanie masy mięśniowej, co z kolei przekłada się na tempo metabolizmu.
ROŚLINNE BIAŁKO BARDZIEJ EKOLOGICZNE I ETYCZNE, JEST LEPSZE
W krajach rozwiniętych głównym źródłem białka są produkty odzwierzęce, co może budzić pewne obawy odnośnie zdrowia oraz ekologii. W kontekście ekologii, białko roślinne w zestawieniu z białkiem odzwierzęcym ma kilkukrotnie mniejsze zapotrzebowanie zarówno na energię, jak i wodę. Żeby uzyskać 1 kilogram białka zwierzęcego potrzebne jest aż 6 kilogramów białka roślinnego. W kontekście zdrowia istnieje wiele opracowań, które potwierdzają prozdrowotną przewagę białka roślinnego nad zwierzęcym w odniesieniu do chorób układu krążenia, zespołu metabolicznego, cukrzycy, niektórych rodzajów nowotworów czy chorób nerek.
„Żywiące się głównie roślinami goryle to doskonały przykład na to, że białko roślinne jest doskonałym budulcem”. To właśnie te majestatyczne zwierzęta były inspiracją dla Grzegorza Krychowiaka, aby wprowadzić do marki BioGol białka roślinne.
„Dorosły goryl może ważyć nawet ponad 200 kg. To niezwykle silne zwierze jest w stanie podnieść ciężar o masie niemalże tony”.
Niewątpliwie białko roślinne jest lepsze niż zwierzęce. Przy analizie ilości dostarczanego białka należy pamiętać o strawności. Białko roślinne zawiera błonnik pokarmowy, kwas fitynowy, inhibitory proteaz czy garbniki co sprawia, że dostępność białka roślinnego nie jest taka sama jak z produktów odzwierzęcych. W zależności od produktu strawność białka roślinnego wynosi 40-80 %, zaś białka zwierzęcego powyżej 90 %. Możemy zwiększyć dostępność białek roślinnych dzięki ich „oczyszczaniu” z substancji antyodżywczych i obróbce cieplnej, dzięki czemu możemy uzyskać wynik porównywalny do białka zwierzęcego. Nie da się jednak zmienić rzeczywistości, białko roślinne składa się z takiego zestawu aminokwasów co białko odzwierzęce, ale w nieco innej proporcji...
...więcej o roślinnych białkach w kolejnym wydaniu naszego magazynu.
Artykuł powstał we współpracy z naszym ekspertem Wojciechem Zepem, twórcą strony poświęconej żywieniu sportowców Zywieniemistrzow.pl
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 20 WIOSNA 2022
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.