Kolagen - przeżywa lata swojej świetności!
gotujwstylueko.pl
CZYM TAK NAPRAWDĘ SIĘ CHARAKTERYZUJE I CZY REALNIE MA WPŁYW NA FUNKCJONOWANIE NASZEGO ORGANIZMU
Główny element macierzy pozakomórkowej tkanki łącznej to kolagen, który stanowi około 30 % wszystkich białek budujących ciało ssaków. Białko to stanowi pewnego rodzaju podporę, która zapewnia organizmowi wytrzymałość, a w strukturach takich jak: kości, chrząstki, ścięgna, czy też skóra jest najistotniejszym, występującym tam białkiem. Brak toksyczności oraz biozgodność w stosunku do wszystkich organizmów żywych sprawił, że kolagen zyskał ogromną popularność w medycynie oraz farmacji.
Żelatyna to zdecydowanie jedna z najbardziej znanych substancji spożywczych, w których kolagen występuje w postaci naturalnej. Wiele ludzi chcąc zapewnić sobie odpowiedni podaż tego białka włącza do swojej diety produkty takie jak galaretki, czy żelki, które są sporządzane z udziałem żelatyny. Niestety zbilansowanie jadłospisu, który dostarczy nam należytą ilość kolagenu jest niezwykle trudne i często kończy się niepowodzeniem. W celu rozwiązania tego problemu warto sięgnąć po dobrej jakości suplementy diety, które ułatwiają uregulowanie poziomu tej substancji, nie obciążając przy tym układu trawiennego.
Wyróżniamy wiele typów kolagenu, jednakże w skórze znajduje się najwięcej kolagenu typ I (85 - 90 %), który stanowi jej włókniste rusztowanie. Kolagen typu III (do 15 %) przyczynia się do właściwego rozmieszczenia włókien kolagenu typu I, a także zapewnienia elastyczność. Zażywanie doustne suplementów diety, które w składzie posiadają kolagen działa o wiele bardziej efektywnie i dopiero wtedy możemy spodziewać się pożądanych rezultatów na skórze. W jednym z badań dotyczących zapobieganiu starzenia się skóry podawano uczestniczkom kolagen rybi wraz z mieszanką antyoksydantów wykazano, że po suplementacji owej mieszanki nastąpiła poprawa elastyczności oraz innych parametrów zabezpieczających przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego. W innych doniesieniach istnieją dowody, że podawanie kolagenu rybiego w ilości 1 gram / dobę znacznie polepszyło elastyczność i nawilżenie cery.
Kolagen rybi, zwany również morskim, jest najlepszy spośród wszystkich kolagenów pozyskiwanych od zwierząt. Dzięki temu, że w porównaniu do innych ma on mniejszą masę cząsteczkową jego adsorpcja oraz biodostępność są lepsze. Zawiera on głównie kolagen typu I, który znajduję się prawie w całym organizmie, oprócz tkanki chrzęstnej. Ten rodzaj kolagenu w ogromnej ilości znajduje się w skórze. W zależności od pochodzenia kolageny różnią się między sobą składem aminokwasowym. W kolagenie morskim dominują dwa zasadnicze aminokwasy: prolina oraz glicyna. Obydwa związki wykazują wiele ważnych funkcji związanych z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu człowieka, z czego bardzo istotną informacją jest, że prolina bierze udział w stymulacji syntezy kolagenu. Oprócz korzystnego działania na skórę spożywanie jego wiążę się również z innymi efektami prozdrowotnymi, takimi jak: lepszy stan tkanki kostnej, poprawa regeneracji, działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i inne.
Bez wątpienia kolagen jest jednym z najważniejszych białek organizmu człowieka, a jego prawidłowy poziom jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania. Z wiekiem jego synteza spada, dlatego warto jest rozważyć suplementację tej substancji. Obecnie coraz bardziej popularne jest stosowanie kolagenu rybiego, który wyróżnia się na tle innych. Po pierwsze jest on bezpieczny, nie przenosi chorób, a także jego przetwórstwo nie jest kosztowne. Wykazuje on również znacznie lepszą przyswajalność w porównaniu do kolagenów pochodzących od innych zwierząt. Regularna suplementacja połączona z odpowiednią dietą przynosi korzyści, które wpływają na piękno oraz zdrowie.
Artykuł dostarczony przez producenta marki Pharmovit
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 26 Jesień 2023
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.