Najlepsze daktyle pod słońcem!
gotujwstylueko.plMogą stanowić samodzielną przekąskę lub stać się dodatkiem wielu dań, uprawiane w krajach arabskich owoce przetwarzane są na „miód daktylowy”, który może stanowić doskonały zamiennik cukru. Chociaż nie grzeszą urodą, to warto je wprowadzić do swojej diety,mają sporo witamin (A, B1, B2 i PP) i minerałów, takich jak: żelazo, fosfor oraz magnez. Są także źródłem błonnika, antyoksydantów i naturalnych salicylanów, które pomogą złagodzić objawy przeziębienia. W krajach swojego pochodzenia daktyle uważane są za afrodyzjak. Specjalnie dla Was przeprowadziliśmy krótki wywiad z producentem ekologicznych daktyli.
Zacznijmy od paru słów o waszej firmie, jak to się zaczęło?
Amine Chelbi (Marketing Manager Boudjebel) : Rodzina Boudjebelzałożyła swoją firmę w 1983 roku i początkowo zajmowała się eksportem cytrusów, spowodowane to było lokalizacją. Rodzinna firma znajdowała się w centrum „pomarańczowego serca Tunezji”, w Beni Khalled, północno-wschodnim regionie tego kraju. Wujek Mohsen’a Boudjebel, Sliman 32 lata temu zainteresował się daktylami i rozpoczął współpracę z francuskim importerem, były to jednak niewielkie ilości. Wkrótce po nim kontrolę nad firmą przejął Mohsen, który za cel objął sobie stać się liderem w dostarczaniu najlepszej jakości daktyli.
W dzisiejszych czasach daktyle są bardzo popularne, nie może ich zabraknąć w żadnej zdrowej diecie. Czym różnią się daktyle bio od konwencjonalnych?
Amine: Jeśli chodzi o uprawy, to oczywiście nie stosuje się żadnych pestycydów i sztucznych środków ochronnych i wspomagających rozwój roślin. Używamy jedynie naturalnego kompostu i certyfikowanych organicznych insektycydów. Zaraz po zbiorach, aby uniknąć rozwoju szkodników w uprawach konwencjonalnych stosuje się gazowanie daktyli silnie trującym fosforowodorem, natomiast w certyfikowanym gospodarstwie daktyle zamrażamy i przetrzymujemy w temperaturze-20°C przez trzy dni. Organiczne daktyle nie zawierają żadnych konserwantów i dodatków, podczas gdy w typowych zakładach stosuje się syrop glukozowy czy sorbinian potasu.
Zawsze się zastanawiałam, jak się suszy daktyle, gdzie rozkłada,co się dzieje dalej?
Amine: Daktyle naturalnie wysychają na palmach, zbieramy je, kiedy dojrzeją i podeschną, wtedy są zrywane luzem lub całymi kiściami, a potem idą prosto do zakładu, gdzie są wstępnie sortowane, myte i dosuszane (podobnie jak morele). Na tym etapie uzyskuje się pożądaną wilgotność i stabilność owocu. Później poddawane są szczegółowej kontroli,a następnie konfekcjonowane. Daktyle przechowujemy w temperaturze od 0°C do 4°C, aż do czasu eksportu. Daktyle są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i łatwo fermentują, dlatego na każdym etapie produkcji zachowujemy szczególną ostrożność.
Od Amine otrzymaliśmy również coś niezwykle cennego, tradycyjne,oryginalne przepisy kuchni arabskiej, zachęcamy do wypróbowania, my to zrobiliśmy i nie żałujemy!
rozmawiała Katarzyna Burzyńska
Artykuł pochodzi z kwartalnika Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.