Nie marnuj! Jak odpowiednio przechowywać żywność? PIŻE radzi
gotujwstylueko.plW obecnym świecie bardzo wielu z nas kupuje za dużo – nie tylko sprzętów elektronicznych czy ubrań, ale także jedzenia. Statystyczny Polak w 2018 roku zmarnował aż 235 kilogramów żywności! Wyrzucamy zgniłe warzywa, przeterminowane sery czy jogurty, często pozbywamy się też tego, co jest jeszcze zdatne do spożycia. Jak zacząć marnować mniej i w ten sposób dbać o naszą planetę? Przede wszystkim należy robić zakupy z głową (najlepiej z listą zakupów), ale na pewno równie ważne jest odpowiednie przechowywanie żywności. Jak więc w bardzo prosty sposób przedłużyć świeżość produktów, których używamy na co dzień w kuchni?
SPOSOB NA WARZYWA I OWOCE
Ziemniaki to warzywa, które znajdziemy chyba w każdym polskim domu. Niektórzy z nas wyrzucają je, gdy tylko zauważą, że warzywa puściły pędy. Robimy to zazwyczaj dlatego, że ziemniaki robią się wtedy miękkie i trudniej się je obiera. Ich świeżość możemy przedłużyć, wkładając do torby z ziemniakami jabłko. Owoce te produkują bowiem etylen – gaz, który spowalnia proces psucia się i kiełkowania. Warto również pamiętać, że uwielbiane przez Polaków ziemniaki powinniśmy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, np. w szafkach, do których nie docierają promienie słoneczne albo w piwniczkach. Natomiast żeby przedłużyć świeżość bananów – także bardzo popularnych owoców w naszym kraju – wystarczy jedynie użyć folii spożywczej. Zawijamy nią szczelnie końcówki bananów, dzięki czemu nie będą one tak szybko dojrzewać. W bardzo łatwy sposób można przedłużyć również świeżość cebuli, a wystarczą do tego jedynie… rajstopy (najlepiej kabaretki)! Aby jak najdłużej przechowywać to warzywo w naszych domach, wystarczy jedynie użyć rajstop jako siatki i zawiązać supły, żeby oddzielić w niej od siebie cebule.
PRZECHOWYWANIE NABIAŁU I MIĘSA
Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu możemy przedłużyć świeżość nie tylko warzyw i owoców, ale również np. serów, mięsa czy wędlin. Zazwyczaj żółty ser w sklepie kupujemy albo zapakowany w papier, albo w folię – zarówno jedno, jak i drugie musimy rozerwać, przez co produkt nie jest później dobrze zapakowany. Aby jak najdłużej cieszyć się jego dobrym smakiem, należy przełożyć ser do szklanego naczynia. Co więcej – jego świeżość przedłuży odrobina soli lub cukru. Odpowiednie przechowywanie wpływa również na jakość mięsa – np. udek z kurczaka – dzięki czemu dłużej pozostanie ono zdatne do spożycia. Wystarczy umyte i surowe mięso przełożyć do szklanego naczynia, przykryć talerzem i włożyć do lodówki. Tak samo z twarogiem i wędlinami – aby jak najdłużej pozostały jak najlepszej jakości należy zawinąć je dokładnie w papier śniadaniowy lub pergamin. Papier wchłonie wilgoć i zatrzyma świeżość. Warto też pamiętać o odpowiedniej organizacji lodówki – ustaw odpowiednią temperaturę w lodówce i spójrz, jak są w niej oznaczone półki! Producenci lodówek podają wskazówki, gdzie należy co kłaść, by dłużej zachować świeżość jedzenia.
DLA GŁODNYCH WIEDZY
Więcej informacji o żywności ekologicznej oraz informacji na temat odpowiedniego przechowywania żywności znajdziesz na stronie internetowej Polskiej Izby Żywności Ekologicznej – www.jemyeko.com.
Izba zrzesza ponad 100 przedsiębiorców reprezentujących wszystkie segmenty rynku BIO w Polsce: rolników, przetwórców, producentów, dystrybutorów i sklepy, jednostki certyfikujące i branże pokrewne: producentów naturalnych kosmetyków, środków czystości, nawozów czy biokompostowalnych opakowań i naczyń jednorazowych.
Artykuł pochodzi z magazynu jesień 2020 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.