Opowieść o Cocomi
gotujwstylueko.plSri Lanka nazywana jest Szmaragdową Wyspą, jednakże w rzeczywistości powinna nosić nazwę Wyspy Kokosowej. Od plaż w Puttalum po tropikalne lasy w Gampaha, kokosowy trójkąt zapewnia odpowiednią mieszaninę słońca, piasku i morza, aby pielęgnować najbogatsze orzechy kokosowe.
Czy wiesz, że Sri Lanka jest oficjalnie najbardziej kokosowym miejscem na ziemi? Wraz z blisko dwoma miliardami kokosów konsumowanych każdego roku (90 na osobę, rekord świata!), każda lankijska rodzina rodzi się wśród kokosów i żywi nimi. Kokosy cechują się setkami sekretnych przepisów, od ognistego sambolu poprzez środki lecznicze do bogatych w smak curry czy też nawet do modlitwy w lokalnych świątyniach.
Z MIŁOŚCIĄ DO NATURY I KOKOSÓW
Jak opowiadają Anushka i Shamindra, w rodzinie Rajiyah wszystko zaczeło się od kokosa. Dwójka rodzeństwa, młoda i pełna pasji, założyła w 2013 roku Cocomi, inspirowane handlem prowadzonym przez rodzinę od pokoleń. Historia związku rodziny z kokosem liczy już ponad 100 lat. Wszystko zaczęło się, kiedy ich pra-pra-prababka zaczęła uprawiać na żyznej lankijskiej ziemi herbatę, przyprawy i kokosy. Ich ojciec, dorastając, niczego nie kochał bardziej niż bawić się w jej gospodarstwie. Mógł spędzać długie popołudnia, wspinając się na palmy kokosowe, potajemnie popijając orzeźwiającą wodę kokosową. Czerpał prawdziwą przyjemność z życia w zgodzie z naturą, z dala od tętniących życiem szybko rozwijających się miast. Jednakże w rozkwitającej Sri Lance lat sześćdziesiątych XX wieku bardzo ważne było uzyskanie kwalifikacji zawodowych. Aby uczynić swoją rodzinę dumną, kształcił się i nabierał doświadczenia w dziedzinie medycyny przez wiele lat, będąc jednocześnie bezpośrednim świadkiem zniszczeń spowodowanych przez uprawę masową zarówno dla środowiska, jak i dla społeczności lokalnej.
Anushka jest odpowiedzialna za marketing i rozwój produktów w Cocomi, na zdjęciu ze swym ojcem, Dr. Rajiyah.
KOKOSOWY DOKTOR
Przy wsparciu żony, zdecydował się odłożyć swój biały fartuch i rozpoczął swą organiczną podróż. Przekształcił rodzinne gospodarstwo w największą ekologiczną plantację orzechów kokosowych na Sri Lance wraz z rozkwitającą wspólnotą ponad 2000 tradycyjnych rodzin rolniczych, zyskując przydomek „Kokosowy Doktor”. „Nauczył nas wszystkiego, co wiemy o rolnictwie organicznym, od przycinania roślin do obserwowania jak się targuje, a nawet do kokosowego szeptu! Nadeszła nasza kolej by przejąć jego wizję”- mówi Anushka, odpowiedzialna za marketing i rozwój produktów. Zakładając Cocomi, Anushka i Shamindra chcieli podzielić się pysznym owocem i nadać nowe znaczenie skromnemu kokosowi ze Sri Lanki poza jej granicami. Cocomi gwarantuje bezpośrednią identyfikowalność, ponieważ każdy z oferowanych produktów jest obrany, pakowany i świeżo przygotowywany w rodzinnych gospodarstwach. Oznacza to, że każde opakowanie pełne jest naturalnego, ekologicznego dobra. Gospodarstwa Cocomi znajdują się w samym sercu Kokosowego Trójkąta, w bujnym i rustykalnym otoczeniu, w którym wciąż dominuje prosty sposób życia, a rolnictwo jest sposobem życia od pokoleń. Rodzina od wielu lat prowadzi uprawy ekologiczne, a od 1989 roku wyróżnia się pierwszym certyfikatem bio eksportera Sri Lanki.
Kokosowy ,,żłobek", tu każdą sadzonkę palmy pilengnuję się od ,,ziarenka".
Czy wiesz, że palma kokosowa potrzebuje 6 lat, zanim zacznie owocować? Aby zapewnić optymalne warunki rozwoju palmy, z prawdziwą miłością i cierpliwością pielęgnuje się każdą sadzonkę w kokosowej szkółce, wybierając jedynie najlepsze do posadzenia na plantacji. Uprawa organiczna polega na wykorzystaniu naturalnych elementów, takich jak krowi obornik, stosy kompostu i rośliny wiążące azot, aby wzbogacić glebę.
Obejmuje także długo i krótkoterminową uprawę współrzędową wraz z palmami kokosowymi, takich roślin jak cynamon czy pieprz, aby zachować różnorodność i stabilność gleby. Przy nieobecności pestycydów, zwalczanie szkodników przeprowadza się przy użyciu naturalnych pułapek feromonowych. „Upewniamy się, że wszystko, co można zwrócić naturze, zostało zwrócone. Pozwalamy roślinom naturalnie kwitnąć między palmami kokosowymi, aby wzbogacić glebę i przyciągać dzikie zwierzęta do naszych plantacji. Od bezczelnych małp po puszące się pawie, wszystkie odgrywają swoją rolę, aby zrównoważyć cenny ekosystem naszej wyspy” - mówi Shamindra. Zakłady produkcyjne używają energii produkowanej ze skorup kokosowych wykorzystywanych jako paliwo. Łupiny kokosowe, odżywcza, najbardziej zewnętrzna warstwa, są używane jako podkład pod sadzonki palm, wzbogacając korzenie w składniki odżywcze. W kraju tropikalnym, w którym przeplatają się pory monsunów ze skrajnymi suszami, ścieki są biologicznie przetwarzane i poddawane recyklingowi, podczas gdy woda deszczowa jest regularnie zbierana i magazynowana.
WSPÓLNOTA COCOMI
Nikt nie rozumie ekosystemu lepiej niż lokalni rolnicy. Stare techniki rolnicze, od pokoleń przekazywane z ojca na syna, są elementem tego, co czyni lankijską produkcję tak wyjątkową. W Cocomi rozumieją znaczenie ochrony tych umiejętności, zapewniając, że rodziny rolnicze uzyskują odpowiednie wsparcie w celu rozwoju: „Wszyscy jesteśmy tu razem. Każdy produkt Cocomi bezpośrednio wspiera naszą lokalną społeczność rolniczą” - mówi Anushka. Możliwości zatrudnienia są przedstawiane każdemu członkowi rodziny, z ciągłym szkoleniem i rozwojem w zakresie praktyk rolnictwa ekologicznego. Kokosowy „żłobek”, tu każdą sadzonkę palmy pielęgnuje się od „ziarenka”. Firma zapewnia bezpłatną opiekę zdrowotną wszystkim rodzinom rolniczym, regularne wizyty lekarskie w gospodarstwach oraz pożywne śniadanie w postaci rodzimej owsianki ziołowej, lokalnie znanej jako „kola kanda”, z zalecenia Doktora Kokosa!
To lokalna społeczość tworzy Cocomi, firma nie pozostaje dłużna.
OD NASIONA DO KAŻDEGO PUDEŁKA
Cocomi nie tylko uprawia swoje orzechy kokosowe, ale także wytwarza wszystkie swoje produkty. Daje to im kontrolę nad jakością na każdym etapie procesu, bezpośrednią identyfikowalność od palmy po opakowanie oraz zadowolenie konsumenta. Firma jest pionierem w przemyśle kokosowym Sri Lanki z nowoczesnymi
urządzeniami do przetwarzania i pakowania. Znajdują się one w niewielkiej odległości od gospodarstw rodzinnych, a każdy kokos jest przetwarzany w ciągu czterech godzin od otwarcia, aby zachować naturalną świeżość. Istnieją cztery wyspecjalizowane zakłady produkcyjne wyposażone w urządzenia do badań mikrobiologicznych i fizycznych, aby zapewnić najwyższą jakość produktu na każdym etapie procesu wytwórczego. Ośrodki produkcyjne cieszą się zaufaniem na całym świecie i osiągnęły najwyższe uznanie międzynarodowych organizacji: British Retail Consortium (BRC) – ocena AA, ISO 22000 oraz HACCP. Zrównoważony rozwój jest podstawą inicjatyw mających na celu poprawę sytuacji firmy, zaawansowanej w drodze do uczynienia swoich fabryk neutralnymi węglowo do końca 2020, wśród których można wymienić wykorzystanie skorup kokosowych jako paliwo do kotłów czy energii słonecznej w celu wytwarzania energii elektrycznej. Dziś Cocomi eksportuje do ponad 30 krajów na świecie, w tym od ponad 3 lat dociera do polskich konsumentów. Wszystkie produkty Cocomi są wytwarzane na Sri Lance i wysyłane bezpośrednio, aby zapewnić konsumentowi najświeższy smak z każdym łykiem i kęsem.
Artykuł pochodzi z kwartalnika Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.