Suplementy jako codzienna forma uzupełnienia diety
gotujwstylueko.pl
Suplementy diety to nic innego jak skoncentrowane źródła witamin, minerałów lub innych substancji, wytworzone i wprowadzone do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie (w kapsułkach, tabletkach, proszku lub płynie. W dzisiejszych czasach organizm ludzki narażony jest na działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych. Stale rosnące tempo życia, a także związany z tym pośpiech, stres, brak ruchu, siedzący tryb pracy, używki, a przede wszystkim niewłaściwa, źle zbilansowana dieta zwiększają zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne. Dlatego też stosowanie suplementów diety jest uznawane bardzo często w świadomości konsumentów za niezbędne działanie umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie i zachowanie zdrowia.
STOSOWANIE SUPLEMENTÓW DIETY – KORZYŚCI
Suplementy diety stosowane są w celu odżywienia organizmu, poprawy koncentracji, dodania sił witalnych, usprawnienia przemiany materii, lepszego wyglądu oraz stanu włosów, paznokci, skóry, a także ochrony organizmu przed niekorzystnym działaniem stresu oraz zanieczyszczeniami środowiska. Brak poszczególnych witamin w organizmie może doprowadzić do wielu zaburzeń fizjologicznych, zwanych awitaminozami. Składniki mineralne oraz witaminy biorą udział w większości procesów zachodzących w naszym organizmie.
Regularne stosowanie suplementów diety ma wiele pozytywnych dla organizmu konsekwencji, jak choćby takie, że:
• witamina A reguluje prawidłowy wzrost i rozwój organizmu,
• wapń, fluor, mangan, fosfor oraz witamina D3 są niezbędne w procesie budowy kości, zębów, włosów oraz paznokci,
• potas, magnez oraz witaminy B3 i B6 mają bardzo korzystny wpływ na układ nerwowy człowieka.
• Nad właściwą pracą układu krwionośnego sprawuje nadzór potas, miedź, żelazo, mangan oraz witaminy E, B11 oraz B2.
• Należy również dodać, ze stosowanie witaminy E, nazywanej „witaminą młodości”, może zmniejszyć ryzyko uszkodzeń skóry pod wpływem promieniowania UV, a także ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.
• Natomiast zażywanie witaminy C zmniejsza w 70 % ryzyko wystąpienia zaćmy, a także ma wpływ na zapobieganie chorobom układu nerwowego i odpornościowego.
• Nad właściwą równowagą „wodno - kanalizacyjną” oraz funkcjonowaniem układu pokarmowego i prawidłową przemianą materii czuwają chrom, sód, chlor, a także witaminy z grupy B.
KOLAGEN I JEGO ROLA W NASZYM ORGANIZMIE
W ostatnich lata ogromną popularność wśród konsumentów zyskał kolagen, sprawdźmy czy ma realny wpływ na nasz organizm.
Kolagen, czyli dokładniej białko kolagenowe stanowi 30% masy białka ludzkiego i jest jednym z najważniejszych i najbardziej skomplikowanych polimerów naturalnych.
Co to oznacza?
Kolagen stanowi pierwszą barierę ochronną organizmu, zarówno przez skórę, jak i błonę śluzową. Występuje praktycznie we wszystkich tkankach naszego organizmu, dzięki czemu odpowiada za ich elastyczność i wytrzymałość. Możemy go znaleźć w zasadzie w całym naszym ciele, począwszy od stawów i więzadeł, poprzez skórę, kości, ścięgna, nerki, wątrobę, oczy, jelito, macicę, mózg, serce. Ze względu na różnice w budowie możemy już rozróżnić 29 typów kolagenu. Kolagen niezależnie od pochodzenia zawiera 19 aminokwasów. Zawiera duże ilości proliny oraz glicyny co stanowi o jego wyjątkowości. Zbudowany jest głównie z aminokwasów argininy, glicyny i kwasu asparaginowego, a woda jest jego nieodłącznym składnikiem, która determinuje jego aktywność biologiczną.
Kolageny nazywane „klasycznymi”, czyli fibrylarne (między innymi typu I i typu III) stanową grupę kolagenów z biochemicznego punktu widzenia najbardziej pożądanych. Kolagen typu I znajdziemy w skórze (85-90 % kolagenu skóry), kościach, ścięgnie, więzadłach i rogówce, natomiast kolagen typu III w skórze (15 % kolagenu w skórze), naczyniach, jelicie i macicy.
Warto również wiedzieć, że hydrolizaty kolagenowe powstają w procesie rozrywania wiązań chemicznych. Dlatego nie stanowią żadnego typu kolagenu. Natomiast zawierają pełny skład aminokwasów i peptydów kolagenowych.
Zdolność organizmu do syntezy kolagenu maleje pod wpływem:
• wieku,
• nadmiernej aktywności fizycznej,
• przy chorobach autoimmunologicznych,
• przy niedoborach aminokwasów, witaminowo mineralnych, zwłaszcza witamin A i C oraz miedzi i krzemu.
Dlatego nasz wygląd i kondycja tak bardzo jest uzależniona od prawidłowego wytwarzania kolagenu.
Objawy niedoboru kolagenu to:
podatność na infekcje, zmarszczki, cellulit, zły wygląd włosów, skóry i paznokci, skurczona, zgarbiona sylwetka, pogorszony wzrok, ból mięśni i stawów, sztywne i słabe tętnice, popękane naczynia krwionośne, spowolnienie krążenia, zawał, miażdżyca, nowotwór, udar.
Dla tego chcąc zachować na lata piękny wygląd i zdrowie warto zadbać o zdrowy tryb życia, wykluczyć złe nawyki, zadbać o aktywność ruchową oraz o właściwą suplementację.
Artykuł jest opublikowany w magazynie gotuj w stylu eko.pl Nr 24 Wiosna 2023
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.