Jagoda inkaska - Miechunka
gotujwstylueko.plMiechunka peruwiańska (Physalis peruviana L.) to roślina pochodząca z rodziny psiankowatych. Miechunka była spożywana już przez starożytnych Inków zamieszkujących tereny Peru, Boliwii, Kolumbii i Ekwadoru. Inaczej rodzynek brazylijski, złota jagoda, wiśnia peruwiańska czy jagoda inkaska do Europy została sprowadzona w XVII wieku. Powszechnie roślina uprawiana jest w Ameryce Południowej, Afryce, Australii, Polinezji i na Wyspach Brytyjskich jako roślina jadalna i ozdobna.
CENNY SKŁAD
Owoce miechunki są bogatym źródłem witamin, składników mineralnych, głównie potasu i fosforu, kwasów tłuszczowych (fitosterole), pektyn oraz przeciwutleniaczy (witamina A i C, flawonoidy, karotenoidy). Przeciwutleniacze zawarte w owocach zabezpieczają organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, których nadmiar przyczynia się do powstawania stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny przyspiesza procesy starzenia organizmu i sprzyja powstawaniu nowotworów. Liczne badania wykazały, że owoce miechunki dzięki dużej zawartości witaminy C, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, podnoszą kondycję naczyń włosowatych i wzmacniają odporność organizmu. Ponadto, dzięki dużej zawartości fitosteroli obniżają poziom cholesterolu, tym samym zapobiegając powstawaniu miażdżycy. W 100 g suszonych jagód jest ok. 200 kcal.
WYGLĄD I SMAK
Miechunka zachwyca swoim wyglądem, nic dziwnego, że jest uprawiana jako roślina ozdobna. Niewielkie jagody zamknięte są w pergaminowej otoczce przypominającej kielich. Częścią jadalną miechunki jest pomarańczowa jagoda, wielkością i kształtem przypominająca wiśnię. Jagody charakteryzują się oryginalnym, słodko-kwaśnym smakiem z cierpką nutą, co pozwala na urozmaicenie smaku wielu dań.
ZASTOSOWANIE
Możliwości zastosowań miechunki zależą od własnych upodobań. Owoce można spożywać na surowo lub przetworzone w postaci dżemów, galaretek, kompotów, naparów, nalewek, soków. Suszone lub kandyzowane mogą być idealnym dodatkiem do sałatek i deserów oraz formą zdrowej przekąski w pracy, domu czy podróży. Ponadto, owoce mogą stanowić element dekoracji potraw i deserów. Warto spożywać jagody inkaskie, bo te cudowne owoce nie tylko mają wysoką wartość odżywczą, ale są też niskokaloryczne i możemy z powodzeniem włączyć je do naszej diety jako zdrowy zamiennik słodyczy.
Katarzyna Pakoca
Artykuł pochodzi z kwartalnika zima 2017/18 Gotuj w stylu eko.pl
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.