Baobab sproszkowany – cenny dar z „drzewa życia”
Sylwia KaczmarekBaobab (Adansonia Digitata L.) to długowieczne afrykańskie drzewo, odporne na działanie wysokich temperatur i długich okresów suszy. Wiek najstarszych baobabów szacuje się na około 3000 lat. Przez większą częś roku gałęzie baobabu pozostają bezlistne, dlatego często nazywa się je „drzewem rosnącym na odwrót”. Wysokość baobabu może dochodzić do 25 m wysokości, a średnica pnia do 10-14 m. Ze względu na szereg zastosowań, jakie mają wszystkie jego części, od korzeni aż po liście, baobab ma wyjątkowe znaczenie i nazywa się go „drzewem życia”.
Świeże liście i młode pędy dodaje się do potraw, obierkami z owoców karmi się zwierzęta, z pestek wytłacza się olej, włókna z kory wykorzystuje się do wyrobu lin, koszy, ubrań, jednak najbardziej wartościowy jest miąższ z owoców baobabu. Miąższ, dostępny najczęściej w postaci sproszkowanej, charakteryzuje się cennymi właściwościami odżywczymi.
Przez mieszkańców Afryki, baobab jest używany jednak nie tylko w celu zaspokojenia głodu, ale także jako roślina lecznicza, dlatego coraz więcej gospodarzy sadzi i pielęgnuje baobaby na własnych podwórkach.
W medycynie ludowej wykorzystuje się go w leczeniu gorączki, czerwonki, odry. Ekstrakty z baobabu stosowane są jako krople do oczu. Liście oraz wyciągi z kory baobabu tworzą składnik wielu preparatów ziołowych i maści, wykorzystywanych do leczenia ran.
Światowa populacja liczy obecnie ponad 7 miliardów ludzi i ciągle rośnie, z czym wiąże się rosnące zapotrzebowanie na żywność. W związku z tym naukowcy nieprzerwanie kierują swoje wysiłki na odkrywanie nowych, niekonwencjonalnych źródeł żywności. Z przeprowadzonych badań wynika, że wykorzystanie i zastosowanie baobabu w diecie może znacznie podnieść jej wartość i jakość.
Baobab jest doskonały źródłem błonnika pokarmowego, regulującego układ pokarmowy oraz poprawiający jego funkcjonowanie. W 100 g gotowego produktu mamy około 50 g tego składnika.
Oprócz błonnika pokarmowego, sproszkowany miąższ z baobabu zawiera:
- witaminę C, która jest naturalnym przeciwutleniaczem;
- wapń, stanowiący podstawowy budulec kości i zębów;
- potas, niezbędny do właściwego funkcjonowania systemu nerwowego oraz pracy mięśni;
- magnez, stabilizujący funkcje układu nerwowego, poprawiający pamięć i koncentrację;
- fosfor, wpływający korzystnie na stan zębów i dziąseł;
- żelazo, składnik hemoglobiny, niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz regeneracji tkanek;
- białko, zawierające niezbędne aminokwasy egzogenne (w szczególności lizynę), których nasz organizm nie może wytworzyć samodzielnie i które musimy dostarczać wraz z pożywieniem oraz aminokwasy endogenne, takie jak: kwas glutaminowy i kwas asparaginowy;
- nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwas oleinowy (kwas jednonienasycony z grupy Omega 9) oraz kwas linolowy (wielonienasycony z grupy Omega 6).
Sproszkowany miąższ z owoców baobabu charakteryzuje się kwaśnym, lekko cierpkim smakiem. Można stosować go jako dodatek do soków, koktajli, jogurtów, musli, sałatek, i innych deserów.
Ze względu na wysoką zawartość błonnika, spożycie baobabu powinno być limitowane. Baobab sproszkowany Bio Planet należy spożywać w ilości nie większej niż 4 łyżeczki dziennie i zachować ostrożność w podawaniu dzieciom. Podczas spożywania produktu zalecane jest picie dużej ilości płynów.
Baobab w pobliżu Andavadoaka, Madagaskar
Etapy pozyskiwania miąższu z owoców baobabu:
1. Zbiór owoców.
2. Transport owoców do zakładu produkcyjnego.
3. Selekcja i wstępne czyszczenie.
4. Oddzielanie nasion od miąższu (nasiona wykorzystywane są do wyrobu oleju tłoczonego na zimno).
5. Oddzielanie i odrzucanie twardych i zdrewniałych części miąższu (ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, części te zwane „funicle”, wykorzystywane są do produkcji kosmetyków).
6. Suszenie miąższu.
7. Mielenie i przesiewanie.
8. Pakowanie i magazynowanie.
Źródła:
1. Baobab, Adansonia digitata L. M. Sidibe, J.T. Williams, A. Hughes, N. Haq, R.W. Smith - 2002
2. Chemical and nutrient analysis of baobab (Adansonia digitata L.) fruit and seed protein solubility M.A. Osman - Plant foods for human nutrition, 2004 - Springer
3. Baobab (Adansonia digitata L.) a Review on a Multipurpose Tree with Promising Future in the Sudan J. Gebauer, K. Siddig G. Ebert Gartenbauwissenschaft, 67 (4). S. 155–160, 2002, ISSN 0016–478X
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.