Canihua - andyjskie ziarenka
Sylwia KaczmarekCANIHUA – cenne andyjskie ziarenka
Canihua (czyt. kaniłła), to nowość na rynku produktów spożywczych. Co to jest i czym charakteryzuje się ta tajemnicza roślina?
Canihua to pseudozboże spokrewnione z quinoą, czyli komosą ryżową. Wiele źródeł podaje, że canihua to „kuzynka” komosy ryżowej. Ziarna canihuy są bardzo podobne nie tylko z wyglądu do komosy, ale również pod względem zastosowania i właściwości.
Canihua pochodzi z Peru lub Boliwii. Wyjątkowo dobrze czuje się w obszarach wysokogórskich. Jest odporna na trudne warunki upraw, które sprawiają, że zyskuje i utrzymuje swoje cenne właściwości.
To egzotyczne ziarno ma coraz więcej zwolenników. Jest nie tylko smaczne i ma wiele zastosowań, ale odznacza się wysoką zawartością cennych składników odżywczych.
W znaczącej ilości canihua zawiera:
pełnowartościowe białko roślinne, zawierające aminokwasy egzogenne, których organizm ludzki nie może syntetyzować samodzielnie, więc muszą być dostarczane w pożywieniu; w 100 g znajduje się ok. 15 g białka;
Badania prowadzone na Uniwersytecie w Neapolu dowiodły, że ziarna canihua zawierają więcej białka o idealnym składzie aminokwasowym, niż ziarna innych zbóż.
błonnik pokarmowy, regulujący pracę układu pokarmowego; w 100 g ziaren canihua znajduje się ok. 15 g błonnika;
żelazo - około 8 mg w 100 g, co odpowiada ok. 60 % dziennego zapotrzebowania
kwas foliowy - 246 µg w 100 g, co pokrywa ok. 123% dziennego zapotrzebowania na ten związek;
oraz mniejsze ilości fosforu, wapnia, witaminy B, cynku.
Poza tym, canihua zawiera również związki zwane flawonoidami. Są to związki występujące w roślinach, chroniące je przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego oraz atakami owadów i grzybów. Dodatkowo związki te wykazują działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
Na uwagę i podkreślenie zasługuje również fakt, że ziaren canihua nie trzeba tak intensywnie płukać przed ugotowaniem jak komosy, gdyż są one pozbawione goryczki spowodowanej obecnością związków saponinowych.
Ugotowane ziarenka canihua są bardzo delikatne w smaku, więc doskonale komponują się zarówno z mięsem, jak i warzywami.
Z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne kasze lub makarony. Mogą być stosowane również jako składnik zup, farszów, dodatek do sałatek, warzyw, wypieków.
Po ugotowaniu, podobnie jak przy komosie, wokół ziarenek canihua tworzą się małe okrągłe niteczki.
Zmielone ziarna canihua również mają wiele zastosowań, mogą służyć do wypieków, przyrządzenia ciasta naleśnikowego, puddingów, a nawet jako panierka do ryb i mięs.
Jak widać, canihua może być wykorzystywana na wiele sposobów, zależnie od upodobań i inwencji twórczej. Z małych czerwonych ziarenek można przygotować wiele ciekawych posiłków, które dodatkowo zaspokoją zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze.
Przepisy z canihua znajdziesz tutaj.
Źródła:
1. Studies on the Constituents of Canihua seeds. Isolation and Characterization of Two New Flavonol Glycosides. L. Rastrelli, P. Saturnino, O. Schettino, A. Dini, J. Agric. Food Chem. 1995, 43, 2020-2024
2. The effect of Canihua on haemoglobin levels and iron status of rural women in risk of anaemia in Pono (Peru) W.K. Novak, A. Mujica, A. Vogl, C.R. Jacobsen. Conference paper, 2002
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.