Chleb pełnoziarnisty tylko na zakwasie
Barbara StrużynaTo krótka informacja , ale powinieneś ją posiąść zanim przystąpisz do pieczenia chleba z mąki pełnoziarnistej. Wiedza taka jest znana już od dawna jednak w czasach pośpiechu a właściwie gonitwy zapominamy, że niektóre rzeczy potrzebują czasu i zakwasu. Dotyczy, to szczególnie wypieku chleba z mąki pełnoziarnistej jak i chleba z dodatkiem otrąb. Najlepszy jest oczywiście zakwas wykonany samodzielnie lub podarowany od kogoś kto taki chleb piecze. W ostateczności możemy posiłkować się już gotowymi zakwasami.
Poniżej wypowiedź eksperta, która zawiera informację o konkretnym produkcie ale również uświadamia nam dlaczego powinniśmy bezwzględnie używać zakwasu własnego lub chociażby kupnego do wypieku pieczywa pełnoziarnistego.
"Decydując się na wypieki chleba w domu lub kupując chleb w piekarni
powinieneś dużo wiedzieć o produktach zbożowych!
Problem z produktami pełnoziarnistymi polega na tym, że w łusce ziarna zawarte są fityny.
W fityny bogate są zatem wszelkie mąki razowe (ziarna zmielone razem z łuską) oraz otręby.
Kwas fitowy wiąże w organizmie ważne minerały jak np. żelazo, cynk ale (i tu uwaga), również wapń i magnez, te dwa ostatnie minerały są alkalizujące. Spożywanie surowych otrębów lub pełnoziarnistego chleba powoduje, że fityny „kradną” nam niejako nasze alkalizujące minerały tworząc przy tym nierozpuszczalne sole, co nie tylko zakwasza organizmy ale też może spowodować niedobory tych pierwiastków. Począwszy od średniowiecza upowszechnił się zwyczaj pieczenia chleba na drożdżach, dzięki któremu od razu zaczęły wzrastać zachorowania na krzywicę, anemię i osteoporozę. Sęk bowiem w tym, że podczas trawienia zostają pochłonięte duże ilości cennych alkalizujących minerałów i witamin, które są jednak bardzo słabo przyswajalne przez człowieka. Stwierdzenie „jesteś tym co jesz” jest prawdziwe jedynie w połowie. Tak naprawdę „jesteśmy tym, co przyswoiliśmy”! Musimy też wiedzieć, że nie wszystkie przyswajalne składniki są korzystne dla zdrowia. Sama fityna występuje w wielu nasionach lecz jej okazjonalne spożywanie nie powinno wpływać negatywnie na zdrowie. Zboże zawiera jednak wiele substancji „antyodżywczych” i codzienna dieta bogata w otręby i nieodpowiednio wyprodukowane produkty pełnoziarniste może szkodzić zamiast pomagać.
Trzeba też wiedzieć, a my wiemy co dodać i w jakiej formie. Szkoda, że nikt inny tak szczegółowo tym tematem się nie zajmuje. Bo po co? Fermentacją i ukwaszaniem żyta zajmujemy się kilkadziesiąt lat. Posiadamy odpowiednią wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Wiemy co robić, żeby nie szkodzić konsumentom. Niestety jest wiele firm w Polsce (szczególnie zagranicznych), które myślą tylko o zarabianiu pieniędzy!
I właśnie to robi różnicę między nami, a innymi.
Sposób wytworzenia zakwasu piekarskiego bio to nasz autorski projekt, którego wytworzeniem zajmują się tylko sprawdzeni, wtajemniczeni pracownicy zatrudnieni od wielu lat w naszej firmie. Nasz unikalny produkt - Zakwas Piekarski Bio - wytworzony jest w długotrwałym i czasochłonnym procesie, w czasie jego produkcji rozkładają się substancje szkodliwe i uwalniają się związki pożyteczne dla zdrowia m.in. o działaniu antybiotycznym (fitoaleksyny, nizyny i.t.p.)
My potrafimy neutralizować szkodliwe fityny i inne związki o podobnym działaniu!
Jeszcze jeden plus w stosowaniu do wypieku chleba naszego zakwasu piekarskiego!
Wyprowadzanie zakwasu piekarskiego w warunkach domowych to proces kilkudniowy.
Ciasto na takim zakwasie musi kilka godzin dojrzewać! My wyszliśmy naprzeciw konsumentom, którzy chcą wypiekać w domu zdrowy i według własnych przepisów chleb. Wykorzystaliśmy naszą wiedzę i doświadczenie do stworzenia produktu, który gwarantuje wypiek zdrowego, smacznego chleba w każdym domu, w którym znajduje się piec, piekarnik lub urządzenie do wypieku chleba.
Zakwas Piekarski Bio firmy Bionat zapakowany jest w nowoczesne opakowanie (etykieta 2 stronna, na której znajdują się przepisy, sposoby zastosowania, dozowanie, sposób zarabiania ciasta na chleb i zalecenia dotyczące wyrastania ciasta oraz wypieku). Trwałość minimalna 12 miesięcy, nie wymaga specjalnych warunków przechowywania. Zawartość w słoiku 250 g wystarcza na wypieczenie 30 bochenków chleba o wadze 500 g.
Życzymy udanych wypieków!!! "
Opracowali: Mgr. inż. Andrzej Pałasiński, Czesław Meus - specjalista d/s. innowacyjnych wdrożeń
Przepisy z użyciem zakwasu domowej roboty znajdziesz tutaj.
Przepisy z użyciem zakwasu piekarskiego znajdziesz tutaj.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.