Czarna fasola - namaczaj - gotuj - smakuj
Sylwia KaczmarekFasola to roślina jednoroczna z rodziny motylkowatych (bobowatych). Owoce, czyli tzw. strąki, zawierają nasiona, które w postaci suchej (w całości lub zmielone) są trwałym i bardzo wartościowym artykułem żywnościowym.
Na całym świecie uprawia się około 400 gatunków fasoli. Jest odporna na trudne warunki klimatyczne, można ją długo przechowywać, zawiera wiele substancji odżywczych.
Nasiona fasoli czarnej zawierają znaczne ilości składników mineralnych (fosfor, potas, wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź, mangan, molibden, kobalt), witamin z grupy B, wysoką zawartość białka roślinnego, którego wartość jest większa niż białka zbóż, a także duże ilości błonnika, o którym nie można zapomnieć.
Błonnik spożywany w odpowiednich ilościach spełnia bardzo ważną rolę w żywieniu człowieka. Wpływa na wiele funkcji fizjologicznych, m.in. usprawnia pracę układu pokarmowego, sprzyja redukcji masy ciała, reguluje poziom cholesterolu we krwi, dlatego jest bardzo ważnym składnikiem diety.
Witaminy z grupy B, których w nasionach strączkowych jest więcej niż w innych produktach spożywczych, regulują metabolizm, wpływają na przemianę białek, tłuszczów, węglowodanów, przyczyniają się do poprawy samopoczucia, a także korzystnie wpływają na stan skóry.
Fasola czarna zawiera również flawonoidy, należące do przeciwutleniaczy, które mają zdolność neutralizacji wolnych rodników, a co za tym idzie mogą pomóc w profilaktyce wielu chorób i opóźniać procesy starzenia.
Niestety, mimo tego, że większość z nas lubi fasolę, unika jej obawiając się sensacji żołądkowo – jelitowych.
Bardzo ważna jest umiejętność prawidłowej obróbki tego surowca. Do gotowania można dodać glony kombu, które ułatwiają trawienie, a także można stosować inne zioła, takie jak: cząber, kminek, liść laurowy, czy koper włoski.
Sól dodajemy dopiero pod koniec gotowania, inaczej fasola nie zmięknie.
Utrudniać trawienie może także twarda skórka nasion, jednak również temu można zaradzić kilkakrotnie zmieniając przed gotowaniem wodę, w której fasola była moczona.
Warto zatem jeść „strączki”, gdyż przy wielu swoich cennych walorach żywieniowych, umożliwiają zachowanie różnorodności w codziennym odżywianiu!
Należy dbać o urozmaicenie posiłków i spożywanieproduktów z różnych grup asortymentowych. Fasola czarna właściwie przygotowana i spożywana w odpowiednich ilościach jest ciekawym i wartościowym dodatkiem do diety! Ostrożność w spożywaniu roślin strączkowych zaleca się kobietom w ciąży, kobietom karmiącym piersią, dzieciom do lat trzech, osobom starszym i cierpiącym na zaparcia.
Przepisy z fasolką czarną znajdziesz tutaj.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.