Daktyle sproszkowane
gotujwstylueko.plDaktyle to owoce daktylowca – najstarszego drzewa owocowego na świecie, uprawia się je głównie w południowo-zachodniej Azji, północnej Afryce i na południu USA. Ich wartości odżywcze doceniają zwłaszcza mieszkańcy krajów arabskich, którzy po dodaniu do daktyli mąki jęczmiennej nazywają je „chlebem życia” lub „chlebem pustyni”.
WARTOŚCI ODŻYWCZE DAKTYLI
Daktyle zarówno te świeże, jak i suszone są skarbnicą cukrów prostych, które jako źródło energii są od razu wchłaniane przez organizm. Stanowią 80% ich składu, uzupełniają niedobór glikogenu w mięśniach, jak i wątrobie. Zalety te są doceniane przez osoby uprawiające sport wyczynowo oraz rekreacyjnie. Pozostałe wartości to białko, które stanowi ok. 3% oraz błonnik, stanowiący ok. 7%. Wartości te mogą różnić się w zależności od odmiany daktyli, jednak różnice te nie są na tyle znaczące, aby wyróżnić odmiany lepsze od innych. To na co warto zwrócić uwagę w daktylach zarówno świeżych, jaki suszonych, to zawartość składników mineralnych, witamin oraz błonnika. Daktyle są bogate głównie w witaminy z grupy B: B1, B2 oraz B3, której jest w nich najwięcej i wynosi 1,2-16 mg/100 g. Przechodząc do składników mineralnych, warto sięgać po daktyle ze względu na obecność potasu (656-696 mg/100 g), co stanowi nawet 30% dziennej referencyjnej wartości spożycia, wśród owoców jest to rekordowa ilość. Do innych składników mineralnych zawartych w daktylach należą: fosfor: 63 mg/100g, co również jest bardzo wysoką zawartością wśród owoców, wapń występuje w daktylach na poziomie 39-64 mg/100 g. Daktyle zawierają również magnez występujący na poziomie 43-59 mg/100 g, który reguluje ciśnienie krwi oraz podnosi odporność. Dlatego zaleca się ich jedzenie podczas przeziębienia i osłabienia organizmu. Wszystkie te składniki mineralne, witaminy oraz salicylany w daktylach, korzystnie wpływają na nasz organizm. Salicylany zawarte w daktylach działają jak aspiryna, pomagają w stanach zapalnych organizmu oraz zwalczają ból. Przy czym nie podrażniają żołądka, dzięki wysokiej zawartości błonnika. Ilość błonnika zawarta w daktylach zapobiega zaparciom i poprawia pracę jelit, dzięki czemu są doceniane przez osoby będące na diecie. Wbrew panującym opiniom, że jest to produkt wysokokaloryczny, ponieważ w 100 g daktyli jest ok. 294 kcal, a ich indeks glikemiczny wynosi 103, to ich spożywanie może obniżać poziom cholesterolu, jest to spowodowane zawartym w nich błonnikiem, który utrudnia wchłanianie tłuszczów, co za tym idzie ochrona przed miażdżycą.
CUKIER DAKTYLOWY
To nic innego jak wysuszone i sproszkowane daktyle. Suszone daktyle stanowią świetny zamiennik białego cukru, ponieważ mają taki sam stopień odczuwania słodyczy jak biały cukier. Składają się głównie z węglowodanów w tym z glukozy, fruktozy i sacharozy.
Wartość odżywcza suszonych daktyli to 1493 kJ/353 kcal w 100 gramach produktu. Mają więcej błonnika niż świeże owoce, ok. 11 g/100 g. Suszone daktyle są też dobrym źródłem żelaza, które jest istotne dla osób cierpiących na niedokrwistość.
DAKTYLE W CODZIENNEJ DIECIE
Włączając daktyle do codziennej diety możemy wzbogacić nasz jadłospis o ciekawy i naturalny smak karmelowy, który docenią również dzieci. Stanowi urozmaicenie diety osób, które unikają białego cukru w swojej diecie. Chociaż daktyle posiadają wiele cennych wartości odżywczych, związków mineralnych i witamin, należy zachować umiar.
ZASTOSOWANIE W KUCHNI
Sproszkowane daktyle można wykorzystać w potrawach na słodko, jak również w potraw wytrawnych kuchni arabskiej czy indyjskiej wzbogacając smak curry. Doskonale sprawdza się jako dodatek do ciast, deserów, koktajli, owsianek oraz kasz. Natomiast nie polecamy go stosować jako słodzik w napojach, kawie czy herbacie, ponieważ bez względu na temperaturę słabo rozpuszcza się w płynach i posłodzony nim napój będzie mętny. Jednak po zmieszaniu sproszkowanych daktyli z niewielką ilością ciepłej wody powstanie słodki mus, który z pewnością zaspokoi chęć na spożycie czegoś słodkiego.
ZAMIAST KAWY
Warto sięgać po daktyle w każdej formie. Wtedy gdy odczuwamy zmęczenie, zamiast sięgać po kolejną kawę, sięgnijmy po daktyle. Dawka węglowodanów dostarczona z daktyli pobudzi nas do dalszej pracy.
EKOLOGICZNE NAJLEPSZE
Daktyle jak pozostałe suszone owoce często są dodatkowo konserwowane, aby ich wygląd był apetyczny a barwa była miodowobrązowa. Stosuje się do tego m.in. benzoesan sodu, sorbinian potasu czy dwutlenek siarki. Dlatego warto kupować daktyle ekologiczne, ponieważ jesteśmy wtedy pewni, że daktyle takie nie będą posiadały konserwantów, które w ekologii są zabronione.
Przepisy z daktylami suszonymi znajdziesz tutaj.
Artykuł pochodzi z kwartalnika lato 2018 Gotuj w stylu eko.pl
Justyna Busiło - Departament Jakości Bio Planet S.A.
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.