Dlaczego warto moczyć orzechy? Trudny orzech do zgryzienia - Część II
Agata ZakrzewskaOrzechy, najlepiej jeść je zamiast innych produktów (niejako przekąskę), po garści kilka razy w tygodniu. Można też je dodawać do różnych potraw – np. musli, sałatek. Garść orzechów dziennie pomaga zminimalizować uczucie głodu oraz warstwę tłuszczu w okolicy brzucha. Najlepiej jeść świeże, bez dodatków (czekolada, karmel, posypka, sól itp.), prażenia czy pieczenia.
Orzechy warto namoczyć przed ich spożyciem.
Dlaczego?
- zawarte w orzechach inhibitory enzymów (które zabezpieczają orzechy przed przedwczesnym kiełkowaniem) blokują w naszym organizmie enzymy trawienne. To z kolei powoduje słabsze wchłanianie (bo tylko ok. 40%) substancji zawartych w tych nasionach. Moczenie powoduje, że przyswajamy prawie 100%.
- kwas fitowy, hamujący wchłanianie wapnia, żelaza, magnezu, miedzi i cynku ulega w dużym stopniu neutralizacji.
- są łatwiej trawione i zdrowsze, zwłaszcza dotyczy to orzechów arachidowych
- łatwiej je zgryźć
- lepiej się blendują lub mielą, możemy je wykorzystać do wykonania mleka roślinnego, ciast lub koktajli
- w smaku przypominają orzechy świeżo zebrane spod drzewa
- łatwiej pozbyć się skórki, niektóre orzechy jak migdały właściwie z niej wyskakują po lekkim naciśnięciu
- zwiększają swoją objętość i jednocześnie ciężar
- namoczone orzechy możemy następnie lekko podprażyć na patelni.
pochodzą z Azji, natomiast rosną w Hiszpanii, Ameryce (Kalifornia), we Włoszech.
Migdały są sprawdzonym sposobem na mdłości oraz zgagę w czasie ciąży, ponieważ zobojętniają kwasy żołądkowe.
Z migdałów słodkich wytwarza się olejek migdałowy, który ma działanie nawilżające i regenerujące, natomiast z migdałów gorzkich wytwarza się kwas migdałowy, który wykorzystuje się w medycynie estetycznej, wykonywany nim peeling stosuje się w leczeniu trądziku oraz usuwaniu przebarwień – ma on działanie antybakteryjne, odbarwiające i przeciwstarzeniowe.
W sprzedaży mamy dostępne migdały ze skórką i migdały pozbawione brązowej osłony tzw. blanszowane.
Migdały można dodawać do sałatek, podawać z kurczakiem, w formie płatków tzw. ciętych używać jako panierki lub ozdoby ciast i tortów, pokruszonymi posypać lody lub prażone owoce, zmielone (mąka migdałowa) mogą stanowić dodatek do kruszonki do ciasta oraz zastąpić konwencjonalną mąkę – charakteryzują się delikatnym i słodkim smakiem, używane do wypieku ciast, pieczywa, do zagęszczania sosów i zup. Wytwarza się z nich marcepan. Bardzo łatwo można przygotować napój migdałowy blendując migdały z wodą. Taki napój doskonale zastąpi zwykłe mleko.
Orzechy nerkowca
pochodzą z Brazylii, rosną w Indiach, Wietnamie, Mozambiku, Tanzanii, Kenii oraz Brazylii.
Orzech ten jest pestką, która wyrasta z jabłka nadnerczowego rosnącego na drzewie. Jest delikatny, miękki (łatwy do pogryzienia), bardzo smaczny, lekko słodki, o białym kolorze i kształcie przypominającym nerkę, skąd wzięła się jego nazwa. Nazywane orzechami Cashew, są „krewnymi” mango i pistacji.
Zawierają w sobie wiele witamin (A, z grupy B, D, E, K), minerałów (fosfor, wapń, miedź, potas, żelazo, sód, magnez, selen, cynk), są źródłem jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przeciwutleniaczy, białka.
Najzdrowsze i najsmaczniejsze są nieprzetworzone, bez dodatku przypraw – takie posiadają najwięcej walorów odżywczych. Orzechy nerkowca można jeść w sałatkach, ciastach, jogurtach, deserach; prażone, solone a także oblane czekoladą. Jak z każdych orzechów możemy wykonać z nich napój roślinny lub dodać do koktajli. Najlepiej kupować nerkowce w paczkach, które chronią je przed powietrzem, światłem i wilgocią, co spowalnia szkodliwy dla nich proces utleniania.
Orzeszki ziemne
pochodzą z Ameryki Południowej, uprawiane są w krajach tropikalnych i subtropikalnych, na Bałkanach, we Włoszech, Francji, w krajach Afryki Subsaharyjskiej, natomiast główni ich producenci to: Indie, Chiny, Nigeria oraz Stany Zjednoczone.
Rosną w ziemi, należą do roślin strączkowych, w strąku jest od 1 do 4 nasion. Nazywa się je orzeszkami arachidowymi oraz fistaszkami. Orzeszki przypominają pod względem ilości tłuszczu oraz pod względem smaku, dlatego też często uważane są z orzechy.
Orzeszki arachidowe są dobrym źródłem białka (zawierają go najwięcej ze wszystkich orzechów, ponieważ są strączkowe), witaminy E, B3 – jej niedobór powoduje pelagrę, jest ważna dla układu krwionośnego i nerwowego; zawierają kwas foliowy, mimo to nie są polecane kobietom w ciąży, ponieważ są alergenami.
Są jednym z najsilniejszych alergenów, mała ich ilość bądź wytworzonego z nich oleju dla alergików może wywołać wstrząs anafilaktyczny.
Olej arachidowy jest dobry do smażenia, używa się go do wytwarzania margaryny i kosmetyków, z orzechów wyrabia się masło orzechowe i mąkę, z której po odtłuszczeniu wytwarza się pieczywo dla cukrzyków. Świeże orzeszki ziemne je się jako warzywo, lub prażone/solone w formie przekąski.
Orzeszki ziemne surowe mają lekko cierpki smak charakterystyczny dla roślin z rodziny bobowatych. Aby wydobyć smak orzeszków, polepszyć ich trawienie i walory zdrowotne należy je namoczyć w wodzie przez 8 do 12 godzin.
Warto też kupować orzechy w łupinach, które chronią je przed działaniem powietrza, światła, wilgoci i ciepła, spowalniając procesy utleniania. Łuskane nie są zbyt trwałe, takie najlepiej przechowywać zamknięte w chłodnym, ciemnym oraz suchym miejscu.
Orzechy podnoszą poziom serotoniny w organizmie, która zmniejsza apetyt oraz poprawia nastrój, dzięki czemu można mieć dobry humor na cały dzień. ;-)
Aby dodać komentarze
musisz być zalogowany.